Izelpā konstatē 1,6 promiles, bet medicīniskajā pārbaudē mazāk. Vai būs kriminālatbildība par braukšanu dzērumā? 16
Jautāta, vai kriminālatbildības noteikšana par braukšanu dzērumā ar 1,5 promilēm, ir pietiekami zems līmenis? TV24 raidījumā “Uz līnijas” Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna skaidro, ka tas ir nopietns līmenis, jo šīs promiles nevar sasniegt nejaušā alkohola lietošanas gadījumā: “Alkohols ir lietots ilgstoši, iespējams, pat vairākas dienas.”
Viņa pastāsta, ka bijuši gadījumi, kad cilvēkiem ir divas, trīs un pat vairāk promiles.
Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja akcentē, ka kriminālatbildība būs ne tikai par alkohola lietošanu, bet arī citu apreibinošo vielu lietošanu – narkotikām, dažām psihotropām vielām utt..
Diskusijas bijušas par jautājumu, kā identificēs šīs promiles: vai pietiks tikai ar izelpas gaisu, vai būs vajadzīga vēl medicīniskā pārbaude.
Eksperti vienojušies, ja autovadītājs atsakās no pārbaudes uz ielas, tad viņš ir jāved uz medicīnisko pārbaudi. Tikai tad, ja viņš atsakās arī no medicīniskās pārbaudes, varēs piemērot kriminālatbildību.
“Cilvēkam tomēr varētu būt šaubas par mēraparāta kļūdām uz ielas,” Stirna atzīst.
Viņa skaidro, ja, piemēram, mēraparāts uzrāda, ka autovadītājam ir 1,6 promiles, bet medicīniskajā pārbaudē konstatē, ka tikai 1,4 promiles, tad ārsts izvērtēs ne tikai promiļu daudzumu, bet kopējo klīnisko stāvokli.
Ja neapstiprināsies citu vielu klātbūtne, tad kriminālatbildība nebūs. Vērā tiks ņemts tas rezultāts, kas iegūts medicīniskajā pārbaudē.
Jautāta, kā kriminālatbildības noteikšana par braukšanu dzērumā ietekmēs autovadītājus, viņa uzver, ka tas īpaši skars jaunus cilvēkus, jo kriminālatbildības gadījumā būs daudz ierobežojumu gan saistībā ar darbu, gan mācībām, ieroču nēsāšanas atļauju utt.
Kriminālatbildība ietekmēs tālāko izaugsmi.