Smalkās lamas un alpakas 1
Alpakas vilna ir trīsreiz izturīgāka un septiņreiz siltāka par aitas vilnu. Lamas un alpakas vilna nesatur lanolīnu un citas taukvielas, tāpēc nav alerģiska un ir brīva no putekļu ērcītēm.
Simtprocentīgu lamas un alpakas dziju parasti nekrāso, bet šķiro pēc toņiem. Lamām un alpakām ir vairāk nekā 22 dabisko krāsu toņu palete – balta un krēmkrāsas, bēša, brūna, bordo, gaiši un tumši pelēka, melna. Alpakas vilnas šķiedras ir garas, tāpēc izstrādājumi neveļas un neplūk, mazgājot tikai nedaudz saraujas.
Plašāk izplatīta ir alpakas vilna, tai piemīt zīdains spīdums. To var savērpt kopā ar aitu vilnu un krāsot visdažādākajos toņos. Simtprocentīga alpakas vilnas dzija dabiskos toņos maksā 87 eiro/kg, bet krāsota alpakas un aitas vilnas dzija – 91 eiro/kg.
Izstrādājumi nesaveļas, neburzās un neizstiepjas.
Kopšana. Lamas un alpakas vilnas izstrādājumus mazgā līdz +30 °C siltā ūdenī, uzmanīgi izcilā ar rokām, neberž. Izgriež dvielī un žāvē izklātā veidā.
Mohēra
Vārdu angora var attiecināt gan uz kazu, gan trušu vilnu.
Savu vārdu Angoras kazas ar garo, zīdaino vilnu aizguva no Turcijas senās galvaspilsētas Ankaras jeb Angoras, kuras apkaimē tās audzēja. Senāk lopkopji turēja tikai baltus dzīvniekus, bet tagad ir arī melnas, pelēkas, brūnas un pat sarkanas kazas. Vilnu iegūst no jaunām, līdz divus gadus vecām kazām.
Mūsdienās tirgū parādījusies angoras dzija no baltajiem garspalvainajiem Angoras trušiem, bet Angoras kazu vilnu sauc par mohēru.
Mohēra ir viegla, spīdīga un zīdaina. Visdārgāko mohēru (kid mohair) iegūst no kazlēniem, kurus cērp pirmo reizi. Otrreiz cērpot, dabū goating mohair. Lētāka ir pieaugušas kazas vilna (adult mohair). Mohēru krāso visdažādākajos toņos. Lai dzija būtu izturīgāka, to vērpj uz izturīgāka pavediena – zīda vai poliamīda. Viens kilograms dzijas, kurā ir 55% vai 75% kazlēna mohēras, maksā 70 eiro. Pavediens ir smalks, tāpēc adītājas to parasti liek kopā ar rupjāku merīnvilnas vai parastās vilnas dziju. Arī zeķes ar kazlēna mohēras piedevu būs siltākas.
Pārdošanā ir arī citu šķirņu kazu vilna. Krievijā no populāro Orenburgas kazu vilnas gatavo pazīstamos pūkainos lakatus. Veikalos vēl var iegādāties kazu vilnas dziju (goat wool) bez sīkākas norādes par izcelsmi.
Kopšana. Mohēras izstrādājumus mazgā ar rokām līdz +30 °C ūdenī, viegli izcilājot. Lieto maigus mazgāšanas līdzekļus, veļas pulveri izmantot neiesaka. Izgriež dvielī un izklātā veidā žāvē istabas temperatūrā.