Gada bezmugurkaulnieks 3

Ledus laikmeta relikts

Latvijas Entomoloģijas biedrība par “Gada bezmugurkaulnieku 2015” izvēlējusies grēvi – vienādkājvēzi, kas dzīvo Baltijas jūras gultnē un ir svarīga mencu un ziemeļu jūrasbuļļu ēdienkartes sastāvdaļa. Grēvis ir ledus laikmeta liecība, kas, ledājiem kūstot, ieceļojis no Ziemeļu ledus okeāna Baltijas jūrā (sastopams arī Barenca jūrā un vairākos Zviedrijas saldūdens ezeros).

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Mūsdienās grēvis lielāko daļu dzīves pavada, ieracies gruntī, bet tas spēj arī rāpot pa grunts virskārtu un peldēt. Priekšroku dod aukstam ūdenim jūrā 50 līdz 85 metru dziļumā vai daudz dziļāk. Tas ir sastopams arī piekrastē aptuveni 5 metru dziļumā, kur pielāgojies dzīvei krietni siltākā ūdenī. Grēvis atrodams pie nozvejotajām zivīm, piemēram, reņģēm. Arī jūras piekrastē pludmalē var atrast izskalotus grēvjus.

Šis ārēji necilais vēzītis ir plēsoņa un maitēdājs – barojas ar citiem grunti apdzīvojošiem dzīviem un mirušiem dzīvniekiem. Tēviņi ir lielāki par mātītēm, to ķermeņa garums var pārsniegt pat 8 cm, bet mātītēm tas ir ap 6 cm. Mazuļi attīstās divus līdz četrus mēnešus mātītes perējamā kamerā uz vēdera. Pēc vairošanās lielākā daļa mātīšu aiziet bojā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par saviem novērojumiem dabā entomologi aicina ziņot www.dabasdati.lv/

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.