Gada augs 3

Floristu un mežcirtēju apdraudēts

Latvijas Botāniķu biedrība šogad aicina pievērst uzmanību čemuru palēkam – līdz 25 cm augstam puskrūmam ar tumši zaļām lapām un rozā ziediņiem. Dažādos Latvijas apvidos tas saukts arī par mātes zālēm, meža mirti, ziemcieti, lielo brūklenāju, zāģzobenāju.

Reklāma
Reklāma
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Čemuru palēks ierakstīts Baltijas reģiona Sarkanajā grāmatā un vairāku valstu aizsargājamo sugu sarakstos, bet pašlaik nav iekļauts Latvijas īpaši aizsargājamu sugu sarakstos, kaut arī sastopams samērā reti, skaidro Latvijas Botāniķu biedrības vadītāja Agnese Priede. Vietās, kur aug čemuru palēks, vērts ieskatīties vērīgāk. Turpat reizēm var atrast arī citus floras retumus – pļavas silpureni, smiltāju neļķi, ziemeļu linneju, vālīšu staipekni un plakanstaipekņus.

Čemuru palēku apdraud ne tikai ugunsgrēku trūkums mežos – palielinoties augsnē barības vielu daudzumam, mežā ienāk egles un kļūst tumšāks, kas šā gada augam nepavisam nepatīk. Taču lielākais čemuru palēka drauds tomēr ir cilvēks, kas izcērt mežus un līdz ar to iznīcina augsnes sēnes, kā arī īpaši piepilsētu mežos izplūc šo augu puķu pušķiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas Botāniķu biedrība aicina būt vērīgiem un saudzīgiem. Gaidīta informācija ne tikai par čemuru palēka atradnēm, bet arī jums zināmi tautā lietoti auga nosaukumi, ziņas par auga izmantošanu agrāk un mūsdienās, kā arī novērojumi par mežizstrādes, degšanas un citu traucējumu ietekmi uz šo augu, teic A. Priede. Senie latvieši, piemēram, meža miršu tēju ieteica dot puikām, lai tie brēcot nedabū bruku. Šīs ziņas jāsūta pa e-pastu [email protected].

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.