

Gada koks
Savvaļā tikai vienā Latvijas purvā
Latvijas Dendrologu biedrība par 2015. gada koku ievēlējusi krūmu čužu, kas dārzkopības katalogos nereti sastopama arī ar vārdu “klinšrozīte”. Latvijā savvaļā krūmu čuža ir viens no retākajiem un apdraudētākajiem augiem – līdz šim tas atrasts tikai Abavas palienē pie Kandavas Čužu purva teritorijā. Krūmu čuža visbiežāk aug uz kaļķakmens klintīm, kā arī gar upju krastiem kaļķakmens klinšu piekājēs. Abavas ielejā čuža aug uz avotkaļķu nogulām.
Krūmu čuža ir līdz 1,5 m augsts, izcili dekoratīvs rožu dzimtas krūms, kas visu vasaru bagātīgi zied dzelteniem ziediem. Latvijas dārzos, parkos un apstādījumos bieži sastopamas šķirnes, kas no pamatsugas atšķiras ar krūmu augstumu, ziedu un lapu krāsu. Tas ir iecienīts apstādījumu augs.
Vienīgajā Latvijas savvaļas atradnē konstatēts, ka sugai nenotiek normāla ģeneratīva atjaunošanās – čužas populācijā ir tikai veci krūmi, kas ražo sēklas ar pazeminātu dīgtspēju, savukārt jaunu, vitālu krūmu nav. “Lai nodrošinātu krūmu čužas saglabāšanos, Salaspils Botāniskā dārza ģenētisko augu kolekcijā ir arī krūmi no Čužu purva,” piebilst Latvijas Dendrologu biedrības vadītājs Andrejs Svilāns. “Vai mūsu floras retums ir apdraudēts un krūmu čuža izmirst? Kas būtu darāms, lai šo atradni saglabātu arī nākotnē? Tie ir jautājumi, uz kuriem dendroloģijas eksperti centīsies gūt atbildes. Bet, izvirzot krūmu čužu kā gada koku, mēs vēlamies pievērst šai problēmai arī sabiedrības uzmanību.”
Brīdinām, ka šīs lapas saturu nedrīksti aplūkot, ja Tev vēl nav 18 gadu!
Vai tev ir vismaz 18 gadu?
Jūsu Safari tīmekļa pārlūkprogramma ir novecojusi! Iesakām to nekavējoties atjaunot, lai saturu šajā portālā varētu lietot pilnā apmērā. Vai varat izmantot kādu no populārākajām pārlūkprogrammām, piemēram, Google Chrome vai Firefox.