Kas ir mistiskais astigmātisms acīm, kā dēļ var pat sāpēt galva un acis ātri nogurt 0
Daudziem kopā ar tuvredzību vai tālredzību atklāj arī citu redzes traucējumu – astigmātismu. Aptuveni 70% cilvēku tas pārsniedz 0,50 dioptrijas, bet īpaši traucējošs šis redzes defekts ir aptuveni 10 – 20% no visiem.
“Ja acs optiskās sistēmas sastāvdaļas – radzene un lēca – ir sfēriskas, gaismas stari, kas iekļūst acī, tiek lauzti vienādi visos virzienos un acī veidojas viens fokuss. Astigmātisma gadījumā tie tiek fokusēti nevis vienā, bet divos punktos,” stāsta “Outlet optika” optometriste Sarmīte Gžibovska.
Miglains attēls un nogurums
Kā skaidro speciāliste, astigmātiskās acīs ir divi galvenie optiskie virzieni, kuros gaismas stari tiek lauzti visstiprāk un visvājāk. Tie ir savstarpēji perpendikulāri. Visbiežāk viens ir horizontāls un otrs vertikāls, taču var būt novietoti arī slīpi.
Nekoriģēta astigmātisma gadījumā bieži ir galvas sāpes, acu nogurums un sausuma sajūta, acu sāpes no piepūles un izplūdis attēls visos attālumos. Lai mēģinātu kompensēt šo redzes traucējumu, cilvēks mēdz turēt galvu slīpi vai skatīties “caur pieri”. Izteikta astigmātisma gadījumā var rasties pat dubultošanās.
Pietiekami skaidri neredzot tālumā, nereti tiek samiegtas acis. Optometriste norāda, ka tas ir slikts ieradums, jo, spiežot ar plakstiem uz radzeni, paši veidojam astigmātismu pat līdz 1,50 dioptrijām.
Brilles vai kontaktlēcas?
“Reizēm optikas salona apmeklētāji stāsta, ka viņiem esot vajadzīga sarežģīta optika ar cilindriem. Tad optometristam atliek tikai pasmaidīt, jo mūsdienās tas nav nekas īpašs,” atklāj Sarmīte Gžibovska.
Agrāk brilles ar astigmātiskām jeb cilindriskām lēcām bija dārgākas un nācās ilgāk gaidīt. Tagad šis redzes defekts neietekmē ne to cenu, ne gaidīšanas laiku. Turklāt pat liela astigmātisma gadījumā ir iespējams iegūt labu redzes asumu.
Izšķir ārējo jeb radzenes, iekšējo jeb lēcas un kopējo astigmātismu, no kuriem optometrista kabinetā visvairāk interesē tieši pēdējais. Tā atklāšanai un novērtēšanai izmanto dažādas metodes, ar kurām nosaka acs gaismas laušanas spēju divos savstarpēji perpendikulāros virzienos. To dara gan ar speciālu aparatūru, gan dažādiem testiem, kuru laikā pacientam uzdod jautājumus. Pazīmes, ka varētu būt nepieciešamas cilindriskas brilles, ir sūdzības, ka burti “met ēnu”, dubultojas vai arī daži ir saskatāmi vieglāk nekā citi.