Osteopāts: maigi un saudzīgi atjaunot balansu 1
Līdzīgi kā dzīvniekiem aste, arī cilvēkam astes kauls dots, lai nodrošinātu līdzsvaru un ķermeņa stabilitāti, turētu balansā iegurni un iekšējos orgānus, skaidro osteopāts Andris Zemītis.
Astes kauls atrodas ķermeņa pašā apakšdaļā, kur ir divas vai trīs atveres – atkarībā no dzimuma. Visām ir sfinkteri jeb slēdzējmuskuļi, kas noslēdz vai atbrīvo šīs atveres.
Izoperējot šķietami nevajadzīgo, rudimentāro kaulu, kas atrodas starp sfinkteriem un citu muskuļu šķiedrām, tiek pārgieztas arī saites un muskuļu šķiedras. To garums mainās, saites iestiepjas citādi.
“Tas ir līdzīgi kā ar gaisa balonu, kam pārtrūkusi viena no saitēm. Tas sāk zvāroties, zaudē līdzsvaru, grozs nestāv taisni,” situāciju ar līdzību skaidro dakteris Zemītis. Tāpat mainās balanss ķermenī. Spēcīgās saites, kas tur līdzsvarā iegurni, pēc astes kaula izgriešanas nav iespējams sašūt absolūti simetriski. Tās iestiepjas nepareizi, iegurņa kustības klibo, tāpēc ķermeņa un it īpaši iegurņa zonas un sfinkteru dabiskā stabilitāte un sabalansētība tiek izjaukta. Dažkārt gadās, ka ar saviem uzdevumiem vairs netiek galā sfinkteri, tāpēc – lielākoties sievietēm – var rasties problēmas ar urīna saturēšanu.”
Reizēm pacients sūdzas: nokritu uz dibena, un tagad sāp galva. Vai arī gūts smadzeņu satricinājums, bet sāpes jūt astē. Galvas un muguras smadzeņu apvalki ir savstarpēji cieši saistīti, un, tā kā astes kauls ir mugurkaulāja turpinājums, to traumējot, cieš apvalku šķiedras, kas iestiepjas arī astes kaulā.
“Lai izvērtētu pacienta stāvokli, jāredz, kā viņš stāv, kustas, sēž; jājūt, kā reaģē uz pieskārieniem, iztaustot problēmu zonu. Ne velti saka, ka osteopātam acis ir pirkstos, tomēr gribu apskatīt un izvērtēt arī rentgenuzņēmumu,” atzīst Andris Zemītis.
Osteopāts ar ilgi trenētām, pastiprināti jutīgām palpācijas prasmēm atrod to audu līmeni un kustīguma izmaiņas, kas ļauj konstatēt neatbilstību dabiskam stāvoklim. Lai panāktu audu normālas, dabiski kustīgas struktūras atjaunošanos, jāizmaina šūnu biofizikālais stāvoklis. Tāpēc vispirms ar dažādām osteopātijas tehnikām tos uzmanīgi izkustina – stiepj, pamīca, grūž, stumj, berzē, izmasē, lai atslābinātu muskuļus, relaksētu visu šo apvidu. Kad audi šādi sagatavoti, traumētos, nobīdītos astes kaulu veidojošos skriemeļus reponē – ar saudzīgām, maigām kustībām atkal iebīda vietā.
Dažkārt, ja to dara uzreiz pēc traumas, rezultāta sasniegšanai un sāpju novēršanai vai mazināšanai var pietikt ar vienu seansu. Bet, jo ilgāks laiks pagājis, jo problēma kļūst sarežģītāka – ķermeņa biomehānisko saikņu dēļ trauma un disbalanss iegurņa zonā kā ķēdes reakcijā izraisa izmaiņas jostas, tad krūšu un kakla daļā – arvien jaunos mugurkaula skriemeļos.
Taču, ja astes kaula traumēšana izraisījusi lielu deformāciju, plašus, masīvus asinsizplūdumus, ja izveidojies pietūkums, iekaisums, traumētais apvidus ir karsts, jāvēršas pie ķirurga.