Mugurkaula ķirurgs: kā uz sāpīgas atsperes 1
Daudzi sūdzas par sāpēm mugurā, tās lejasdaļā, krustos, ar izstarojumu uz sēžu vai starpenes zonu, augšstilbiem. Ir grūti nosēdēt, tiek meklēta poza, kurā kairinājumu mana mazāk – balstoties uz vienas sēžas puses, bet tas ar laiku var izraisīt sāpes muguras jostas daļā. Pirmā doma bieži vien ir – iemesls ir jostas daļas spondiloze, bet diagnostika pārliecinošu apstiprinājumu tam nesniedz. Izmeklē vēdera dobuma un iegurņa orgānus, taisno zarnu; tā kā biežāk šādas sūdzības ir sievietēm, veic ginekoloģisku diagnostiku, bet vainu neatrod, – tā situāciju iezīmē mugurkaula ķirurgs Edmunds Kārkliņš.
“Nereti šādās sāpēs vainojams astes kauls, taču ne vienmēr to uzreiz konstatē. Reizēm pacients mokās pat gadiem ilgi, pierod pie tā, ka sāp, bet zaudē dzīves kvalitāti, cieš arī intīmās attiecības.
Astes kaula problēmu visbiežākais iemesls ir trauma un pēctraumas sāpes.
Ir četri faktori, kas var liecināt par traumēta astes kaula izraisītām sekām – sāpes pastiprinās sēžot, staigājot, vēdera izejas un dzimumakta laikā.
Tā kā šī ķermeņa zona ir ļoti labi inervēta – ir daudz sāpju receptoru, sāpes var būt neskaidra rakstura – dedzinošas, asas, šaujošas. Kustības astes kaula traumēšana netraucē, bet jušana ir saasināta, sāpes stipras.”
Ko darīt? Noteikti jālieto pretsāpju medikamenti, lai novērstu ciešanas, var veikt blokādes šajā rajonā, pievadot atsāpinošus medikamentus tieši traumētajā vietā, izmantot fizikālās medicīnas procedūras. Tas var dot efektu un mazināt ciešanas, taču – lielākoties īslaicīgi, kamēr neskar atkārtota trauma vai kairinājums, kas atkal atjauno sāpes.
“Protams, ne vienmēr astes kauls ir lauzts. Turklāt kauls ar laiku varētu saaugt pats, taču to veido vairāki skriemeļi, starp kuriem atrodas disks. Tieši tas visbiežāk tiek pamežģīts, deformēts, izspiests no vietas, bet šie mīkstie audi nesaaug. Sēžot vai cita veida slodzes ietekmē tie tiek kairināti un rada sāpes. Ja skriemeļa galiņš trieciena dēļ nolūzis, tas duras mīkstajos audos, un arī sāp.
Cilvēks ar cietušu astes kaulu sēž kā uz sāpīgas atsperes. Tāpēc paliekoši efektīva ārstēšanas metode ir astes kaula rezekcija jeb nogriešana,” pārliecināts ķirurgs.
Jebkuras astes kaula traumas gadījumā tā tomēr nav jāveic. Ja trīs nedēļu laikā pēc traumas sāpes pilnīgi izzūd un funkcionālu traucējumu nav, operēt nevajag. Astes kaula lūzumu nereti atklāj nejauši – rentgenuzņēmums liecina, ka bijusi trauma, bet acīmredzot ne tik izteikta, sāpes pārgājušas un nav atjaunojušās. Bet, ja veicot nepieciešamo izmeklēšanu, diagnosticēts lūzums vai mežģījums, sāpes saglabājas un ir mokošas, pacientam jāizlemj – mēģināt kaut kā ar tām sadzīvot vai arī novērst ķirurģiski.
“Astes kaula rezekcija nav apjomīga operācija – tiek veikts neliels, dažus centimetrus garš grieziens un astes kaulu veidojošie skriemelīši tiek izņemti. Vienlaikus tā ir pietiekami skunstīga, jo turpat atrodas taisnā zarna, anālā atvere, sievietēm – dzimumceļi, šajā apvidū ir daudz nervu.”
Otrajā dienā pēc operācijas pacients parasti var doties mājās ar rekomendācijām par ļoti uzmanīgu higiēnu, lai uzturētu tīrību šajā intīmajā zonā, taču nesaslapinātu brūci. Trīs nedēļas, kamēr visi apkārtējie audi piedzīst, nedrīkst sēdēt, kādu laiku pēc tam ieteicams izmantot piepūšamo gumijas riņķi, lai sēžot atslogotu astes kaula zonu no spiediena.
“Saprotu pacienta bažas un uztraukumu pirms operācijas, taču no pieredzes zinu – ja sāpes turpinās ilgāk par trim nedēļām, nekas labs bez šai situācijai atbilstīgas rīcības nav gaidāms,” atzīst Edmunds Kārkliņš. “Dzīvības briesmas astes kaula traumēšana nerada, bet dzīves kvalitāte, garastāvoklis, arī darbspējas ievērojami pasliktinās. Tās ir liekas ciešanas un risks iedzīvoties hroniskās sāpēs.”