Foto – Stock.XCHING

Astes kauls sāp! – sēžot, staigājot, mīlējoties… Kā ārstēt, iesaka tradicionālie un netradicionālie ārsti 1

Vispirms – diagnosticēt cēloni

Ne nosēdēt, ne netraucēti paiet – par to, cik šādas sāpes var būt mokošas, pārliecinājies katrs, kuram gadījies apskādēt astes kaulu. Reizēm pati astes traumēšana pat palikusi lāgā nepamanīta vai nenovērtēta, bet ciešanas, ko tā spēj izraisīt – dažkārt tikai pēc zināma laika – gan nepamanītas nepaliks.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ja piedzīvots kritiens uz pēcpuses, sasitums, protams, sāp. Ceram: gan pāries, bet, ja jutīgums pārmēru traucē, ņemam palīgā pretsāpju tabletes. Nereti ar to arī ir līdzēts, tomēr bieži vien sāpes astes kaula zonā ieilgst vai pēc kāda laika atjaunojas, kļūst hroniskas.
Astes kauls ir mugurkaula turpinājums, tā pēdējais segments, kas veidots uz leju vērsta trijstūra formā no trīs līdz pieciem kopā
saaugušiem skriemeļiem. Tas savienots ar krustu kaulu, bet starp abiem atrodas skrimšļa disks. Šo savienojumu nostiprina krustu un astes kaula saites.

Trieciena dēļ lauzts kauls ar laiku saaug arī pats, bet deformēti skrimšļaudi – ne. Sēžot vai kustoties tiek kairināti apkārtējie audi un, tā kā šajā zonā ir ļoti daudz nervgalu un jušanas receptoru, atkal un atkal tiek provocētas sāpes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja ir sāpes astes kaula zonā, pareiza taktika ir vispirms doties pie ģimenes ārsta, kurš ieteiks, kādi izmeklējumi jāveic. Jānoskaidro, ir vai nav lūzums – to parādīs rentgenuzņēmums. Dažkārt tiek veikta datortomogrāfija, retumis – arī magnētiskā rezonanse. Mīkstos audus var apskatīt ar ultrasonogrāfijas metodi, nosakot, vai tajos nav izveidojusies tūska, iekaisums vai hematoma – arī norobežots, iekapsulējies asinsizplūdums izraisa kairinājumu. Kad iemesls noskaidrots, izvēlas ārstēšanu.

Tūlītējai sāpju mazināšanai jālieto pretsāpju medikamenti un jāgādā par saudzīgiem apstākļiem, ārstēšanās laikā noteikti jāmaina sēdeklis – lai terapijai būtu efekts, jāizvairās no papildu kairinājuma. Jāsēž uz mīksta pamata, jāizmanto piepūšams riņķis, lai astes kauliņu atslogotu un šī zona nesaskartos ar sēdekli, netiktu spiesta.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.