Asociācija: Laukaugu sēklu tirdzniecība norit pilnā sparā 0
Laukaugu sējas sezona vēl nav sākusies, bet sēklu tirdzniecība norit pilnā sparā, teica Latvijas Sēklaudzētāju asociācijas (LSA), kas apvieno profesionālos sēklu ražotājus un selekcionārus, prezidente Sanita Zute.
Viņa teica, ka graudaugu, eļļas augu, zālaugu un kartupeļu sējas sezona vēl nav sākusies, bet sēklu tirdzniecība un pasūtīšana šā gada un nākamā gada sējai jau norit pilnā sparā. Vienlaikus viņa piebilda, ka sēklu ražotājiem visa ziemas sezona ir arī sēklas sagatavošanas laiks – tā jātīra, jāšķiro, jāfasē, jākodina un jāsertificē, kas prasa daudz laika.
Komentējot to, kā aizvadītais gads noslēdzies sēklu audzēšanas nozarē, viņa teica, ka daudziem sēklu ražotājiem tāpat kā pārējiem lauksaimniekiem pagājušā gada sezonā sausums būtiski ietekmēja lauku ražību, tāpēc kopumā sēklu šogad ir mazāk. “Īpaši sarežģīta situācija bija zālaugu sēklaudzētājiem, kuriem sausuma dēļ nesadīga vai aizgāja bojā pagājušā vasarā no jauna iesētie sēklu lauki, kurus šogad vajadzēs pārsēt. Tas rada neplānotu pārrāvumu atsevišķu sugu vai konkrētu šķirņu sēklu ražošanas shēmā un var ietekmēt sēklu piedāvājumu vairākas nākamās sezonas,” sacīja Zute.
Viņa atzina, ka pērn sausuma dēļ īpaši cieta to sugu sēklu lauki, kas ir mitruma prasīgākās, kā piemēram, lauku pupas, auzas un arī kartupeļi. Šo sugu Latvijā audzēto sēklu piedāvājums būs ievērojami mazāks. Tomēr Latvijā situācija nav tik kritiska kā Zviedrijā, dažos Vācijas reģionos un citās Eiropas valstīs, kas jau pagājušā gada rudenī prognozēja vietējo sēklu trūkumu un aicināja citu valstu sēklu ražotājus piedāvāt sertificētu sēklu sausuma skarto reģionu lauksaimniekiem.
Pēc viņas sacītā, sēklkopības nozarei veiksme ir atkarīga arī no finansiālās situācijas lauksaimniecībā kopumā. Ja lauksaimnieku saimniekošana bijusi veiksmīga, viņi labprāt iegādājas sertificētu sēklas materiālu savai saimniecībai. Tikmēr 2017.gada slapjais ražas novākšanas un ziemāju sējas laiks, kā arī 2018.gada sausums daudzām saimniecībām ir radījis lielus finansiālus zaudējumus, kamdēļ tās bija spiestas ekonomēt, pirmkārt, taupot uz sēklas rēķina, vairāk izmantojot pašaudzēto sēklu un nepērkot sēklaudzētēju piedāvāto sertificēto.
Zute uzsvēra, ka sēklaudzēšana kā bizness ir ļoti atkarīga no daudziem apstākļiem – klimata, sugu un šķirņu pieejamības, saimniecību pirktspējas, kas kopumā sēklu ražošanu nostāda bieži vien nestabilā un ilgtermiņa grūti plānojamā biznesa nozaru grupā. Tāpēc sēklu ražošana Latvijā būtu jāatbalsta ar papildus subsīdijām, lai motivētu ražot un izmantot kvalitatīvas sēklas, kas ir labas ražas pamats visos apstākļos.
Latvijas Sēklaudzētāju asociācija izveidota 1998.gadā, apvienojoties juridiskām personām – selekcijas stacijām un sēklu ražošanas uzņēmumiem. Asociācija apvieno profesionālos sēklu ražotājus un selekcionārus, kas pamatā strādā tikai ar laukaugu sugām – graudaugiem, eļļas augiem, zālaugiem, kartupeļiem