Mežacūkas ribiņas, sagrieztas palielos gabalos.
Mežacūkas ribiņas, sagrieztas palielos gabalos.
Foto no LA arhīva.

Asociācija: Latvijas cūkkopji nevar sūdzēties par cūkgaļas cenu 0

Kopumā Latvijas cūkkopji šobrīd nevar sūdzēties par cūkgaļas cenu, lai gan Latvijā vidējā cena joprojām ir zemāka nekā Eiropas Savienībā (ES), teica Latvijas Cūku audzētāju asociācijas (LCAA) vadītāja Dzintra Lejniece.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

“Patlaban Latvijā cena ir zemāka nekā vidējā Eiropas cena. Mums nav īsti izskaidrojuma, kāpēc tā ir, bet tirgus ir tirgus,” sacīja Lejniece, norādot, ka Latvijā cūkgaļas cena dzīvsvarā ir apmēram 1,20-1,25 eiro kilogramā, bet Eiropā cūkgaļas cena dzīvsvarā ir 1,30-1,40 par vienu kilogramu.

Lejniece skaidroja, ka kopumā tirgus cena nozarei ir labvēlīga tādēļ, ka Ķīnā, kur ļoti daudz patērē cūkgaļu, masveidā kauj cūkas Āfrikas cūku mēra (ĀCM) dēļ. Tāpēc Ķīna importē cūkgaļu no citām valstīm, līdz ar to kopējais Eiropas tirgus nav pārsātināts ar gaļu un cūkgaļas cenas visumā ir augstākas. “Protams, mēs kā nozare gribētu Eiropas vidējo cūkgaļas cenu Latvijā, bet visā visumā mēs nevaram šobrīd sūdzēties,” teica asociācijas vadītāja.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņa arī pastāstīja, ka ir ļoti grūti prognozēt cenas turpmāk, jo tās ir atkarīgas no dažādiem tirgus faktoriem. Pēdējās divas nedēļas cenām bija tendence kristies, bet pirms tam tās ļoti strauji kāpa, ko nevarēja izskaidrot arī tirgus eksperti. Patlaban cūkgaļas cenas lielākoties ietekmē ģeopolitiskie procesi, tostarp situācija ar starptautiskajiem tirdzniecības līgumiem un ĀCM, sacīja Lejniece.

Patlaban nozarei aktuāla ir arī ES Kopējās lauksaimniecības politika pēc 2020.gada, jo par atbalstu cūkkopības sfērai neesot skaidrības. “Būtiska ir valsts izpratne par visa veida atbalstu nozarei. Cūkkopības nozarei ir jāattīstās. Mēs gribam un mākam strādāt, bet vēlamies, lai pret mums kā nozari izturas ar cieņu kā pret tautsaimniecības daļu, kas dod savu pienesumu valsts budžetam un ražo preces vietējam tirgum,” viņa sacīja.

Jau ziņots, ka saskaņā ar Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta datiem cūkgaļas cena Latvijā šā gada aprīlī ir pieaugusi par 23,2% salīdzinājumā ar šā gada martu, un tā bija vidēji par 13,3% augstāka nekā 2018.gada aprīlī.

Cūkas liemeņa tirgus vidējā cena ES šogad aprīlī bija 164,7 eiro par 100 kilogramiem, savukārt Latvijā – 166,7 eiro par 100 kilogramiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.