Asociācija aicina palielināt valsts atbalstu iedzīvotājiem saules paneļu uzstādīšanā 6
Viedās un energoefektīvās pilsētvides tehnoloģiju asociācija aicina atbildīgo Ekonomikas ministriju palielināt valsts atbalsta griestus iedzīvotājiem saules paneļu uzstādīšanā, it īpaši situācijā, kad tā no lietotājiem jau dažos gados spēs daļēji atgūt valsts atbalstā izmaksātos līdzekļus.
Asociācijas ieskatā pirmo mēnešu uzstādītie saules paneļu projekti ir parādījuši ļoti perspektīvus saražotās elektroenerģijas rezultātus, no kā ieguvēja ir arī valsts – pašpatēriņā neizlietoto elektroenerģiju lietotājs bezmaksas atdod “Sadales tīkls” pārdošanai tālāk.
“Meklējot risinājumus energo neatkarībai un rēķinu samazināšanai, saules paneļu uzstādīšana privātmājās ir viens no risinājumiem. Tomēr uzstādīšanas izmaksas ir pārāk augstas vidējai Latvijas mājsaimniecībai, bet valsts atbalsts sedz aptuveni 20% – 30% no izmaksām. Ja valsts līdzfinansējums būtu lielāks, tas veicinātu lielāku īpatsvaru pozitīviem lēmumiem.
Situācijā, kad esam noteikuši par prioritāti energoresursu neatkarību no Krievijas, šāds valsts lēmums būtu tālredzīgs solis,” norāda Edgars Bergholcs, Viedās un energoefektīvās pilsētvides tehnoloģiju asociācijas valdes loceklis un SIA “Baltijas Elektro Sabiedrība” valdes priekšsēdētājs.
Asociācija norāda, ka līdz šim īstenotie projekti pierāda, ka uzstādītie saules paneļi spēj saražot elektrību daudz vairāk, nekā privātmājas pašpatēriņam. Neiztērētā enerģija paliek “Sadales tīkls” īpašumā, kas to pārdod tālāk citiem lietotājiem. Tas nozīmē, ka valsts ilgtermiņā atgūst daļēji vai pilnībā ieguldītos līdzekļus.
“Vienlaikus aicinām atbildīgās ministrijas sakārtot pakalpojuma sniedzēju tirgu, lai aizsargātu privātmāju īpašniekus no nekvalitatīvu pakalpojumu sniedzējiem, kas negodprātīgi izmanto normatīvo aktu regulējuma robus. Zemākas produktu un uzstādīšanas izmaksas bieži vien ir slazds privātmāju īpašniekiem, kā rezultātā tie negūst cerēto atdevi, neatbilstību vai zemās kvalitātes dēļ sastopas ar problēmām nodošanā ekspluatācijā A/s “Sadales tīkls”, kā arī nesaņem solīto uzstādītāja garantiju iekārtas ekspluatācijai valsts noteiktā projekta darbības laikā, kā rezultātā var zaudēt valsts atbalstu,” atzīst Guntars Grīnvalds, Viedās un energoefektīvās pilsētvides tehnoloģiju asociācijas vadītājs.
Asociācija norāda, ka valstij nav jābaidās no lielā privātmāju īpašnieku pieprasījuma, bet gan no ātras peļņas tīkotājiem, kuriem pietrūkst zināšanu kvalitatīva pakalpojuma sniegšanā un kuri pievilina pircējus ar zemākām cenām.
Vienlaikus asociācija aicina atcelt prasību valsts atbalsta saņemšanai, kas nosaka, ka dzīvojamās mājas pieslēgumā atļautā elektroenerģijas ražošanas iekārtas uzstādītā jauda nedrīkst pārsniegt 50 % no pieslēgumā atļautās maksimālās patēriņa slodzes.
Ierobežojums, ka ražošanas iekārtas uzstādītā jauda nedrīkst pārsniegt 50 % no īpašuma pieslēguma atļautās maksimālās patēriņa slodzes, nozīmē, ka vidusmēra mājsaimniecība var uzstādīt saules paneļus ar 6 līdz 7 kW jaudu, saņemot valsts atbalstu aptuveni 2000 eiro apmērā maksimālā 4000 eiro granta vietā. Ņemot vērā, ka saules paneļu uzstādīšanas kopējās izmaksas ir mērāmas vairāk nekā 10 tūkstošu eiro apmērā, tas bremzē privātmāju īpašnieku interesi uzstādīt saules paneļus savos privātīpašumos dārgo izmaksu dēļ.