Uzradušies agrāk neredzēti knišļi! Kā ar tiem cīnīties? 1
Vai Latvijā uzradušies jauni, agrāk neredzēti knišļi? Tie ir tik sīki, ka ar aci nevar saredzēt, tikai jūtu, ka lien pa ādu. Uzbrūk arī mājlopiem, sunim. Kā ar šiem knišļiem cīnīties? ANNA
Visticamāk, tās ir miģeles – sīki, taču pamanāmi kukaiņi asinssūcēji ar raibiem spārniem. Uzbrūk jebkurā dienas laikā, retāk naktī. Asinis sūc tikai Culicoides ģints mātītes; tēviņi ir apputeksnētāji. Dažviet Latvijā to ir ļoti daudz, it īpaši mitrākās vietās – ezeru, purvu, mitrāju malās. Kāpuri apdzīvo trūdvielām bagātu, slapju un mitru augsni. Nereti tie savairojas arī piesārņotos ūdeņos un kūtsmēslos.
“Pavasaris bija pavēss, bet nokrišņiem bagāts, tāpēc kukaiņu masveida uzlidojums sākās vēlāk nekā citus gadus. Tiklīdz kļuva siltāks, gaisa temperatūra pārsniedza +16 °C, sāka attīstīties nākamā miģeļu paaudze. Saimniekiem mitrajā, sutīgajā laikā īpaši jāuzmana liellopi Daugavas augšteces senlejā, Aiviekstes palienē, Ziemeļgaujas ielejā – reģionos, kur jau iepriekšējos gados tika konstatēta liela dunduru, spindeļu, miģeļu un odu izplatība,” brīdina LLKC konsultants eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns.
Kukaiņu masveida uzlidojumi dzīvniekiem izraisa stipru niezi, alerģisku reakciju. Kodumu vietas pietūkst, veidojas akūts iekaisums, sākumā ir ļoti liels uzbudinājums, sirdsdarbības paātrināšanās, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, vēlāk parādās depresija un pat anafilaktiskais šoks. Ja kodumu ir daudz, dzīvnieki aiziet bojā.
Lai liellopus pasargātu no kukaiņu uzbrukumiem, nevajag tos laist ganībās karstā laikā. Labāk dienā turēt labi vēdinātā novietnē, bet naktī laist laukā. Dzīvnieki tad mazāk izjutīs karstuma izraisīto stresu. Tomēr nakts stundās mājlopus var apdraudēt dažādas ērču sugas.
Ja lopus paredzēts ganīt rīta vai vakara stundās, pirms izlaišanas ganībās tie jāapstrādā ar kādu no Latvijā reģistrētiem repelentiem, kas atbaida kukaiņus. Veterināro zāļu lieltirgotavās un veterinārajās aptiekās šo līdzekļu klāsts ir ļoti plašs. Tie ir bezrecepšu preparāti, ko var brīvi iegādāties ikviens pircējs. Efektīvāki ir jaunākās paaudzes līdzekļi, nevis senāk plaši lietotie. Visiem preparātiem ir aptuveni 2–3 nedēļu ilgs iedarbības laiks. Tos uzklāj uz ādas vai speciāli norādītās ķermeņa vietās (skatīt lietošanas pamācību). Jāraugās, lai līdzekļi neiekļūtu dzīvnieku un cilvēku acīs vai degunā. Repelenti nav noturīgi lietainā laikā, tāpēc pēc lietus apstrāde jāatkārto. Šie līdzekļi noteikti jāizmanto visiem gaļas liellopu audzētājiem, slaucamo govju īpašniekiem un kazkopjiem, jo tie būtiski pasargā mājlopus no kukaiņu uzbrukumiem. Jāņem vērā, ka mājlopiem ražotie repelenti nav paredzēti cilvēku ādas aizsardzībai pret kukaiņu kodumiem. Lietojot kukaiņu repelentus slēgtās telpās dezinsekcijai, ar tiem var saindēties gan dzīvnieki, gan cilvēki, tāpēc apstrādes laikā noteikti jāizmanto individuālie aizsardzības līdzekļi.
Vasaras periodā ar kukaiņu indēm jāapstrādā arī dzīvnieku novietnes – pie logiem, virs aizgaldiem izvieto mušpapīrus vai ar nežūstošu līmi apziestas kartona plāksnes. No kūts regulāri jāizvāc kūtsmēsli. Pie novietņu ieejas durvīm vēlams izlikt kukaiņu uztvērējus.
Izsmidzināšanai liellopu, aitu, cūku un trušu novietnēs ērču un citu kukaiņu invāzijas novēršanai SIA “Vet-med’’ veterinārārste Santa Broliša-Vuškāne iesaka preparātu Neostomosan, kam darbīgā viela ir transmikss un tetrametrīns. To var lietot arī dzīvnieku migās, mājiņās un vietās, kur suņi vai kaķi uzturas un guļ.
Lai mājdzīvniekus neapdraudētu ektoparazīti (miģeles, knišļi, blusas), pēc viņas teiktā, izmanto insekticīdu Metradin Flow Animal, kam darbīgā viela ir deltametrīns. Tas ir ātras iedarbības preparāts ar ilgstošu efektu.
Arī cilvēkiem pirms došanās ārā jālieto pretinsektu līdzekļi. To piedāvājums ir visai daudzveidīgs, un katrs var izvēlēties sev piemērotāko, protams, iepriekš noskaidrojot preparāta sastāvu. Jutīgākiem cilvēkiem vajadzētu lietot dabiskākas izcelsmes preparātus, piemēram, Anti-Insect for kids. Šis līdzeklis paredzēts bērniem no trīs gadu vecuma, tā cena ir 11 eiro (60 ml), to var iegādāties Vakcinācijas centrā (Rīgā, Bruņinieku ielā 20). Pieaugušiem, kuriem nav veselības problēmu, piemēroti būs arī parastie izsmidzināmie līdzekļi. Piemēram, medību veikalā “Zommers’’ (Rīgā, K. Barona ielā 31) par 5,55 eiro nopērkams aerosols pret ērcēm un citiem kukaiņiem (fasējumā 37 ml). Tas nodrošina aptuveni sešu stundu aizsardzību, nav paredzēts bērniem, jo satur sintētiskās vielas, kas var izraisīt alerģiju un kairināt jutīgu ādu.