Asinssūcējas – dēles. Kā palīdz dēļu terapija? 0
“Pret kādām veselības vainām izmanto dēļu terapiju un kāds ir tās rezultāts? ” Valda
Ar dēlēm ārstē jau kopš Hipokrāta laikiem, taču metode joprojām ir netradicionāla. Un arvien uzskata, ka hirudoterapija jeb ārstēšana ar dēlēm palīdz ne tikai fiziski, bet, izsūcot sliktās asinis, arī garīgi – sirdzēju atbrīvo no negatīvās enerģijas.
Pasaulē ir apmēram 400 dēļu sugu, Latvijā – ap 15, bet ārstniecībā drīkst izmantot tikai medicīniskās dēles (Hirudo medicinalis), kādas brīvā dabā nav sastopamas. Tās audzē īpašās audzētavās, kur ir stingra kontrole un sertifikācija. Tāpat arī atkārtoti izmantot dēles ir aizliegts – tās paredzētas vienreizējai lietošanai un pēc izmantošanas nepieciešams utilizēt.
Dēļu sekrētā ir vairāk nekā 100 dažādu fermentu, kas palīdz mazināt sāpes un sašķidrināt asinis. Atklāts, ka tie spēj šķīdināt pat mēnesi vecus trombus, turpretī medikamentu ietekmei labāk padodas tikai svaigie sarecējumi.
Ārstēšanu ar dēlēm izmanto ķirurģijā, pediatrijā, ginekoloģijā, acu, ausu, kakla un deguna slimību gadījumos, neiroloģijā, uroloģijā, kosmetoloģijā, endokrinoloģijā, kardioloģijā, sarežģītu traumu un citos gadījumos. Visbiežāk hirudoterapiju pielieto imunitātes stimulēšanai, sāpju, iekaisuma un spazmu mazināšanai, asinsspiediena normalizēšanai, trombu šķīdināšanai un venozās mazspējas radītas tūskas novēršanai un pašsajūtas uzlabošanai hemoroīdu gadījumā.
Ārstnieciskais efekts lielā mērā atkarīgs no dēles pareizas novietošanas, tāpēc tas jādara kompetentam speciālistam – sertificētam hirudoterapeitam. Lai būtu optimāls rezultāts, vispirms ir jānovērtē pacienta veselības stāvoklis, un tikai tad var lemt par šo terapiju. Dažkārt hirudoterapiju mēdz apvienot ar fizioterapiju, masāžu, medikamentozo ārstēšanu, fitoterapiju un citām ārstēšanas metodēm.
Nepieciešamo seansu daudzumu nosaka pacienta veselības stāvoklis un pašsajūta, taču parasti procedūras veic ne biežāk kā reizi nedēļā.
Ārsts dēli liek uz pacienta ķermeņa aktīvajiem punktiem, un dažu minūšu laikā tā ir jau piesūkusies. Šajā brīdī cilvēka asinsritē nonāk dēles sekrēts – unikāls, sabalansēts bioloģiski aktīvu vielu komplekss hirudīns.
Neparastā veidā šie kustoņi paši konstatē pacienta veselības problēmu un iešļircina tās sekrēta sastāvdaļas, kas organismam nepieciešamas – fermentus, olbaltumvielas un simtiem citu savienojumu, kas spēcina imunitāti un uzlabo asinsriti. Paradoksāli, ka tās ievada arī vielu, kuras efekts līdzinās endorfīnam, izraisot labsajūtu un vienlaikus iedarbojoties atsāpinoši.
Hirudoterapiju nedrīkst pielietot hemofilijas un kaheksijas gadījumā, savukārt pēc procedūras nedrīkst lietot aspirīnu, jo tas vēl vairāk šķidrina asinis.