Zāles dzer, bet asinsspiediens – joprojām augsts 2
“Lietoju zāles pret augstu asinsspiedienu, taču tās īpaši nepalīdz. Kāpēc tā varētu būt?” VALTERS TUKUMĀ
Kā skaidro medicīnas sabiedrības “ARS” terapeite Sandra Černišova, zāļu klāsts pret augstu asinsspiedienu ir ļoti plašs, un vispiemērotāko medikamentu, tā devu vai kombināciju ar citu preparātu uzreiz neizdodas atrast.
– Parasti sākumā izrakstu tikai vienu medikamentu, cerot, ka tas palīdzēs. Taču, ja tā nenotiek, zāles ne vienmēr jāmaina, varbūt paralēli jālieto kādas citas. Efekts sāk izpausties tikai pēc trim četrām nedēļām. Pēc šā laika slimniekam jādodas pie sava ārsta, lai izlemtu, kā rīkoties tālāk. Reizēm paiet diezgan ilgs laiks, līdz pat gadam, kamēr tiek atrasta vispiemērotākā medikamentu kombinācija, – stāsta ārste.
Asinsspiediens, sākot lietot zāles, pazeminās ļoti lēni un pakāpeniski, un tas ir labi, jo organisms savā ziņā ir pielāgojies. Tam vajadzētu kristies 1–1,5 mēnešu laikā. Ja spiediens bijis paaugstināts ilgu laiku un tiks normalizēts uzreiz, visticamāk, pašsajūta pasliktināsies – radīsies reibonis un nespēks.
Jāņem vērā, ka asinsspiedienu regulējošie medikamenti var izraisīt blaknes, piemēram, vieni – klepu, citi – tūsku, taču parasti tās izpaužas nevis uzreiz, bet gan pakāpeniski.
Farmācijas firmas mūsdienās vienā tabletē iekļauj divus medikamentus, tomēr reizēm zāles nākas kombinēt un pret augstu asinsspiedienu jālieto pat trīs dažādi preparāti.
Dakteres Černišovas pieredze liecina, ka nereti zāles nepalīdz tāpēc, ka tiek nepareizi lietotas, piemēram, tiklīdz asinsspiediens normalizējas, pacienti lauž tabletes uz pusēm vai pēkšņi kādu dienu tās neiedzer vispār. Šādi rīkojoties, noturīgu efektu nevar gaidīt.