Foto – Shutterstock

Asinsspiediena mērītājs mājās: kā izvēlēties. Mērot nesarunājies u.c. noteikumi pareizam rezultātam 0

Asinsspiedienu par nelielu samaksu var izmērīt jebkurā aptiekā. Vairākās zāļu tirgotavās to saviem uzticīgajiem klientiem piedāvā par brīvu. Tomēr tiem, kuriem spiediens sagādā raizes, ērtāk iegādāties mērāmo aparātu lietošanai mājās. Kas jāievēro pērkot un lietojot?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Asinsspiedienu kaut vai reizi gadā vajadzētu izmērīt katram, pat ja ir laba pašsajūta. Jāņem vērā, ka tā svārstības ir atkarīgas no fiziskas un garīgas slodzes, bailēm un sāpēm, meteoroloģiskajiem apstākļiem un citiem faktoriem, kas ietekmē asinsvadu stāvokli.

Mērot to mājās, asinsspiediens var būt nedaudz zemāks kā ārsta kabinetā, kur rodas neliels uztraukums.

Par augstu vai zemu

Optimāls asinsspiediens ir 120/80 mm/Hg.

CITI ŠOBRĪD LASA

Augsts asinsspiediens pēdējā laikā vairs nav tikai vecu cilvēku problēma. Nereti tas pārsniedz normu jau pēc 35 gadu vecuma.

Kā stāsta Latvijas Universitātes Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas vadošais pētnieks Vilnis Dzērve, pētījumi liecina, ka Latvijā ar medikamentiem augstu asinsspiedienu izdodas kontrolēt tikai katram trešajam hipertensijas slimniekam. Visticamāk, zāles netiek lietotas pareizi vai arī nav atrasta to īstā kombinācija, tāpēc asinsspiediena mērītāju būtu vērts iegādāties ikvienam, kurš sirgst ar hipertensiju.

Nereti, lai tiktu skaidrībā par izrakstītā medikamenta efektivitāti, asinsspiedienu rekomendē pārbaudīt trīs reizes dienā, konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu.

“BENU aptiekas” farmaceite Iveta Zicāne asinsspiedienu iesaka izmērīt, ja ir galvassāpes, reibonis un vispārēji slikta pašsajūta, lai saprastu, vai šīs pazīmes ir paaugstināta spiediena dēļ.

Kā uzsver farmaceite, hipertensiju ne vienmēr jūt, taču zāles hipertoniķim jālieto regulāri. Pēc viņas vērojumiem, daudzi tās iedzer tikai tad, kad jūtas slikti, bet tas var beigties ar insultu vai infarktu.

Tiem, kuriem parasti ir zems spiediens, piemēram, 100 /70 mm/Hg, tā paaugstināšanās līdz ideālajiem 120/80 mm/Hg var izraisīt galvassāpes vai reiboni. Šajā gadījumā Iveta Zicāne iesaka dzert melno tēju ar cukuru, samazināt slodzi vai vislabāk atgulties. Savukārt, ja spiediens ir stipri paaugstināts, ap 200/100 mm/Hg, kas liecina par hipertonisko krīzi, jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, jo pastāv insulta risks un draudi dzīvībai.

Kuru aparātu pirkt

Lietošanai mājās visprātīgāk iegādāties automātisko asinsspiediena mērāmo aparātu, kas ir ērti un viegli izmantojams, pat darot to pirmo reizi, nav iespējams kļūdīties. Tikai jāapliek ap roku manšete un jāpiespiež podziņa. Mērījums un pulsa ātrums parādīsies uz displeja.

Reklāma
Reklāma

Pusautomātiskie aparāti nav tik ērti lietojami, jo manšetē jāuzpūš un jāizlaiž gaiss.

Iveta Zicāne iesaka dot priekšroku aparātam mērīšanai uz augšdelma.

Apakšdelma mērītāji ir piemēroti sportistiem pēc fiziskām aktivitātēm, jo ir maza izmēra, ieliekami kabatā vai somiņā. Veciem cilvēkiem tos neiesaka, jo aterosklerozes dēļ rādījums var būt neprecīzs. Toties šādas ierīces vieglāk lietot, ja ir slimas locītavas, neveikli pirksti un grūti aplikt manšeti ap augšdelmu.

Asinsspiediena mērījumi uz apakšdelma un augšdelma parasti neatšķiras vairāk par 10 mm/ Hg.

Tiem, kuriem nav laba redze, var izvēlēties aparātu ar lielāku displeju, uz kura vieglāk saskatīt skaitļus.

Mehāniskos asinsspiediena mērāmos aparātus, kas sastāv no manometra, manšetes un fonendoskopa, uzskata par precīzākiem nekā elektroniskos mērītājus, taču tos ir sarežģītāk lietot, it īpaši, ja nav neviena, kas palīdz. Šīs ierīces nav piemērotas cilvēkiem ar pasliktinātu dzirdi, jo var nesaklausīt pulsa skaņas.

Aritmijas slimniekiem jāiegādājas speciāls mērītājs, kas veic trīs mērījumus pēc kārtas. Ja sirds pukst neritmiski, daži modeļi spiediena mērīšanas laikā mēdz atslēgties.

Ja zināms, ka asinsspiedienu būs nepieciešams pārbaudīt ceļojuma laikā, var iegādāties speciālu maza izmēra aparātu.

Asinsspiediena mērāmie aparāti maksā vidēji 35–80 eiro un vairāk. Precīzu aparātu var iegādāties arī par vislētāko cenu, taču dārgākajiem ir vairāk funkciju.

Pavisam vienkāršai ierīcei var nebūt atmiņas, vai arī tajā saglabājas tikai daži mērījumi, bet sarežģītākajām – līdz pat simt vai vairāk. Ir aparāti, kas mēra asinsspiedienu trīs reizes pēc kārtas, nosakot vidējo rādītāju. Citas ierīces spēj saglabāt atmiņā trīs cilvēku rezultātus.

Farmaceite atgādina, ka, pērkot asinsspiediena mērāmo aparātu, svarīgi izvēlēties atbilstīgu manšetes izmēru, tāpēc jānomēra augšdelms. Daudzām ierīcēm manšete ir universāla un der gan tievai, gan resnai rokai. Ja nav piemērotas manšetes, iespējams,izmērīt neizdosies vai arī rādītājs nebūs precīzs.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.