Mērījuma rezultātus var saglabāt tonometra atmiņā vai pierakstīt.
Mērījuma rezultātus var saglabāt tonometra atmiņā vai pierakstīt.
Foto: Koldunov/SHUTTERSTOCK

Asinsspiediena mērīšana mājas apstākļos. Kādu tonometru izvēlēties? 1

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Pieaugušam ­cilvēkam asinsspiediena norma  – 120/80 mmHg – nav atkarīga no vecuma vai dzimuma. Ja nekādu problēmu ar to nav bijis, pilnīgi pietiks, ja to ik pa laikam izmērīs ģimenes ārsts vai farmaceits aptiekā. Taču cilvēkiem, kuri slimo ar sirds, nieru un citām hroniskām saslimšanām, asinsspiediens jākontrolē arī mājās, tādēļ nepieciešams pašiem savs tonometrs. Kādu izvēlēties?

Mehānisko vai automātisko?

Kādos gadījumos tonometram noteikti vajadzētu būt mājas aptieciņā? “Pirmām kārtām arteriālās hipertensijas pacientiem, kuri lieto medikamentus asinsspiediena normalizēšanai, kā arī tiem, kuriem kādreiz jau bijušas paaugstināta asinsspiediena epizodes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Otrkārt, gados vecākiem cilvēkiem, kuriem arī nereti asinsspiediens mēdz kāpt uz augšu. Savukārt tie, kuriem līdz šim asinsspiediens arvien bijis normāls, kuri regulāri apmeklē savu ģimenes ārstu un vismaz reizi gadā to izmēra profilakses nolūkos, var iztikt bez mājas tonometra,” norāda “Mēness aptiekas” farmaceite Linda Fevraļeva.

Aptiekās pieejami gan mehāniskie, gan automātiskie un pusautomātiskie digitālie tonometri, kam manšete var būt liekama kā ap rokas augšdelmu, tā apakšdelmu.

Mehāniski tonometru, kas sastāv no manometra, manšetes un fonendoskopa, savā darbā bieži vien izmanto ģimenes ārsti un kardiologi. Ap pacienta augšdelmu tiek aplikta manšete, nofiksēta un piepūsta ar balona starpniecību. Pieliekot fonendoskopu elkoņa locītavas asinsvadiem, ārsts nosaka augšējā jeb sistoliskā un apakšējā – diastoliskā spiediena rādītājus. Savukārt pusautomātiskajiem tonometriem mērījuma rezultātu nolasa ierīce, bet manšete tāpat jāpumpē ar roku, savukārt automātiskais visu izdara pats.

“Ja cilvēks jau ir gados, dzīvo viens, viņam būs grūti ikdienā lietot mehānisko tonometru – pašam piepumpēt manšeti, precīzi pielikt fonendoskopu un saklausīt pulsa skaņas, it īpaši, ja ir pasliktinājusies dzirde. Mērīšanas laikā jāatgriež arī manometra ventilis, lai spiediens manšetē samazinātos.

Šīs darbošanās dēļ mērījums var būt neprecīzs, jo jebkura kustība paaugstina asinsspiedienu,” skaidro farmaceite. Iegādājoties tonometru, piemēram, kā Ziemassvētku dāvanu senioram, vispirms jādomā par to, lai tas būtu ne tikai precīzs, bet arī ērti lietojams – ar augšdelma manšeti, lielu displeju, viegli nolasāmiem cipariem un tikai tām funkcijām, kuras viņam veselības stāvokļa dēļ patiešām ir nepieciešamas.

Reklāma
Reklāma

Piemēram, vienam senioram patīk iepriekšējo mērījumu rezultātus saglabāt digitālā tonometra atmiņā, citam – pierakstīt blociņā, Ja senioram ir liekais svars, svarīgi piemeklēt atbilstoša izmēra manšeti (standarta izmērs ir līdz 42 cm), piemēram, pirms dāvanas iegādes izmērot augšdelma apkārtmēru.

Tonometri ar apakšdelma manšeti nav domāti senioriem, bet gan gados jauniem cilvēkiem, kuri vēlas sekot līdzi savam asinsspiedienam, piemēram, sportojot.

Sirds ritmam seko visi tonometri – asinsspiediena mērījuma rādījumos ietilpst arī pulss, bet tiem, kam nepieciešams tiešām labs tonometrs, farmaceite iesaka izvēlēties automātiskās digitālās ierīces ar aritmijas jeb sirds ritma indikatoru, kas ļauj atpazīt neregulāras sirdsdarbības epizodes.

“Jaunākie tonometru modeļi ir savietojami ar datoru vai viedtālruni. Instalējot atbilstošu programmu, iespējams analizēt mērījumu rezultātus. Daži modeļi ļauj saglabāt atmiņā divu cilvēku mērījumu rezultātus, citi veic trīs mērījumus pēc kārtas un uz displeja parāda vidējo,” stāsta Linda Fevraļeva. Tik precīzi mērījumi varētu noderēt hipertensijas pacientiem, kam nepieciešams koriģēt medikamentozo terapiju.

Drošāk pirkt aptiekā

Mūsdienās asinsspiedienu mērītājus var iegādāties ne tikai aptiekās. Ar zemākām cenām kārdina arī interneta veikali, kuros mehānisko tonometru piedāvā par deviņiem eiro, plaukstas locītavas asinsspiediena mērītāju ar elektronisko displeju – par 12, bet augšdelma par 20–30 eiro. Ir arī ierīces par 170 eiro.

“Dārgākie tonometri ne vienmēr ir labākie,” norāda farmaceite.

Gados vecam cilvēkam svarīga ir vienkārša lietošana, hroniskam pacientam – papildu funkcijas, aizņemtam cilvēkam – iespēja sekot līdzi asinsspiediena mērījumiem viedierīcē. Lai nebūtu tik bieži jāmaina baterijas, iespējams iegādāties tonometru ar adapteru, kas ļauj to pievienot elektrības tīklam.

Visdrošāk iegādāties tonometru aptiekā, jo iespējams izjautāt farmaceitu par tā funkcijām un lietošanu. Protams, instrukcijā norādīts, kā ierīci noregulēt, piemēram, uzstādīt laiku, lai veiktie mērījumi atmiņā saglabātos ar pareizo datumu, taču ne vienmēr pašu spēkiem tas izdodas.

Noteikti vajag saglabāt garantijas talonu kopā ar pirkuma čeku, jo tad, ja rodas aizdomas, ka tonometrs nedarbojas, kā nākas, to iespējams nosūtīt kalibrēšanai vai, konstatējot ražotāja defektu, nomainīt pret jaunu,” atgādina Linda Fevraļeva. Šādu tonometru, ja vien tam nav beidzies garantijas termiņš, var nodot aptiekā, kuras darbinieki paši nosūta to oficiālajiem ražotāju pārstāvjiem Latvijā.

Kā pareizi mērīt asinsspiedienu*

* Fiziskas aktivitātes, stress, smēķēšana, aukstums, kofeīna lietošana, maltītes baudīšana ietekmē asinsspiedienu, tāpēc no tā jāizvairās vismaz pusstundu pirms mērījuma veikšanas. Jāapmeklē tualete, jo arī pilns urīnpūslis ietekmē rezultātu.

* Pirms sākt asinsspiediena mērīšanu, vajag apmēram 5–10 minūtes mierīgi atpūsties, piemēram, sēžot pie galda.

* Mērīšanas laikā roka jātur sirds līmenī atbalstīta uz stabilas pamatnes ar plaukstu uz augšu.

* Asinsspiediena mērītāja manšete jāliek uz kailas rokas aptuveni 5 cm virs elkoņa locītavas.

* Manšetes izmēram jāatbilst rokas apkārtmēram, lai tā cieši piegulētu. Ja manšete būs par mazu, rezultāts uzrādīsies augstāks, ja par lielu – zemāks, nekā ir patiesībā.

* Ja asinsspiedienu mēra pirmo reizi ar mehānisko mērītāju, to vajadzētu mērīt abās rokās, jo ir cilvēki, kam var nedaudz atšķirties asinsspiediena rādījumi (tādā gadījumā par pareizo pieņem augstāko spiedienu). Savukārt, lietojot automātisko aparātu, mērījumu veic tikai uz kreisās rokas.

* Ja asinsspiediens ir paaugstināts, to vajag pārmērīt vēlreiz, bet ne agrāk kā 10 minūtes pēc pirmā mērījuma.

* Cilvēkiem, kam jau ir diagnosticēta arteriālā hipertensija, asinsspiediens jāmēra aptuveni vienu reizi nedēļā, ja pašsajūta ir laba, kā arī gadījumos, kad tā pasliktinās.

* Ikvienam bērnam pēc triju gadu vecuma asinsspiediena mērīšana jāveic reizi gadā.

Avots: pacientu biedrība ParSirdi.lv.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.