Foto: Shutterstock

Asiņo deguns. Kā to ātrāk novērst? 0

Deguna asiņošana ir ļoti nepatīkama, it īpaši, ja notiek sabiedriskā vietā. Kā to ātrāk apturēt?

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Kā skaidro “LOR klīnikas” ausu, kakla un deguna ārsts Askolds Akers, deguns mēdz asiņot sausas gļotādas dēļ. Parasti tas notiek starpsienas gļotādas daļā, kurā ir virspusēji, plāni asinsvadi. Izplatīts cēlonis ir deguna traumas, kas nereti rodas, to urbinot un tādējādi traumējot gļotādu un izraisot asiņošanu. Šādu ligu var izraisīt arī paaugstināts asinsspiediens un citas kaites.

Lai apturētu asiņošanu, ārsts iesaka galvu noliekt uz priekšu, nevis atpakaļ, kā daudzi dara. Abas nāsis jāaizspiež ar pirkstiem un jātur 7–10 minūtes, kamēr asinis sarec. Vienlaikus var uzlikt kaut ko aukstu uz spranda. Ja asinis joprojām tek, degunā var ielikt un paturēt tamponu, kas piesūcināts ar eļļu saturošiem deguna pilieniem. Asiņošanas apturēšanai nevajadzētu lietot ūdeņraža pārskābi, jo tā var pārāk sakairināt gļotādu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja deguns asiņojis tikai reizi, uztraukumam nav iemesla. Taču, ja tas notiek regulāri un ir arī citi veselības traucējumi, piemēram, sasitoties rodas izteikti zilumi vai brūces un skrāpējumi ilgi asiņo, jāvēršas pie ārsta un jānoskaidro asiņošanas iemesls.

Asinsvadu sieniņas profilaktiski var stiprināt, lietojot C vit­amīnu. Bagātīgi tā avoti ir oranžie, sarkanie un zaļie augļi un dārzeņi. Piemēram, glāzē apelsīnu sulas ir aptuveni 100 miligramu C vit­amīna. Daudz tā ir arī dzērvenēs un upenēs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.