Asi iestājas pret socnodokļa samaksu no minimālās algas 11
Biedrība “Latvijas Pilsoniskā alianse” (eLPA) paziņojusi, ka likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” izmaiņu rezultātā, kas stāsies spēkā no jaunā gada Latvijā tiks panākta masveida biedrību un nodibinājumu bankrotēšana.
220 biedrības un nodibinājumi, kā arī uzņēmumi un privātpersonas šodien nosūtījuši augstākajām valsts amatpersonām un politiķiem nostājas vēstuli pret konkrētajiem grozījumiem.
“Organizāciju pastāvēšana būs apdraudēta neadekvāti pieaugušā nodokļu apjoma dēļ. Likuma izmaiņas paredz, ka biedrībām, nodibinājumiem un uzņēmējiem, kas nodarbina darbiniekus nepilnu darba laiku, būs jāmaksā par šiem cilvēkiem valsts sociālās apdrošināšanas maksājumi no minimālās algas,” skaidro NVO jumta organizācija..
eLPA direktora pilnvaru izpildītāja Kristīne Zonberga skaidro, ka organizācijas, kas strādā sabiedrības labā, darbiniekiem nodrošina atalgojumu galvenokārt no projektu budžeta, kur ir noteikti skaidri ierobežojumi slodzes apmēram un ziedojumiem konkrētiem mērķiem. Organizācijas nodarbina sabiedrības grupas, kuras nevar strādāt pilnu slodzi un šī sektora specifikas dēļ šiem grozījumiem būs negatīvas sekas.
Nostājas vēstule attiecībā uz valsts sociālās apdrošināšanas maksājumu piemērošanu no minimālās algas, gadījumos, kad biedrība vai nodibinājums nodarbina darba ņēmēju nepilnu darba laiku tiek nosūtīta Valsts prezidentam, Saeimas priekšsēdētājai, Ministru prezidentam, Kultūras ministrei, Finanšu ministrei un politisko partiju frakcijām. Organizācijas aicina lēmumu pieņēmējus veikt visu nepieciešamo, lai novērstu būtisko kaitējumu.
No nākamā gada paredzēts palielināt minimālo algu līdz 380 eiro pašreizējo 370 eiro vietā.
Jau ziņots, ka Labklājības ministrija iepriekš informējusi, ka sociālās iemaksas līdz minimālajai algai veic 35% strādājošo, ko ministrija vērtē kā satraucoši augstu rādītāju. Tas tika uzsvērts atzīmējot un izvērtējot pensiju sistēmas 20 gadu darbību.
“Kamēr vairāk nekā trešā daļa nodokļu maksātāji maksās līdz minimumam vai minimumu, tad arī nākotnē viņi saņems tādu pašu pensiju. Piemēram, mikrouzņēmējs, aizejot pensijā, dabūs naudu pensijai no skolotāju algas, policistu algas, tā ir pilnīgi aplama solidaritāte, tāpēc pirmais solis ir minimālā sociālā iemaksa. Ļoti pamatots jautājums, vai to neatcels,” iepriekš teica labklājības ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”).
Reirs arī norādīja, ka mikrouzņēmumos strādājošie nereti ir sociāli neaizsargāti, jo par viņiem tiek maksātas zemas sociālās iemaksas.