Notekūdeņu bioloģiskās attīrīšanas iekārtas – dārgas, bet ar ilgu mūžu 0
Vai parasto izsmeļamo asenizācijas aku iespējams pārveidot par notekūdeņu bioloģiskās attīrīšanas iekārtu? Vai tas izmaksā lētāk nekā šādas jaunas iekārtas uzstādīšana? IVARS JELGAVĀ
Iespējams, šis jautājums ir aktuāls daudziem privātmāju īpašniekiem. Bioloģiskās attīrīšanas iekārtas nav lētas, tās ir par 50–60% dārgākas, salīdzinot ar klasisko nosēdaku jeb septiķu sistēmu, taču aizņem mazāk platības, tās ir vienkārši uzstādāmas un ar ilgu mūžu. Plus lēta ekspluatācija un reta apkalpošana (tīra 1–2 reizes gadā).
“Patiesībā pārveidot izsmeļamo aku par pareizi funkcionējošu attīrīšanas iekārtu nav nedz grūti, nedz pārāk dārgi,” stāsta SIA “EkoStandarts tehnoloģijas” valdes priekšsēdētājs Guntars Vingris. “Šim nolūkam izmanto īpašu tehnoloģisko ieliktni, kas izgatavots no polipropilēna.”
Tehnoloģiskā ieliktņa komplektācija ir analoga pilnkorpusa iekārtai. Atšķirīga ir montāžas vieta – parasti tie ir dzelzsbetona grodi, ko obligāti nepieciešams hidroizolēt, lai palu vai stipru lietusgāžu laikā iekārta neapplūstu. Lielākoties to dara iekārtas piegādātājs, var mēģināt arī pats īpašnieks, ja ir šāda pieredze.
Ja privātmājai ir divas notekūdeņu akas, tas ir daudz izdevīgāk, jo tehnoloģisko ieliktni iekārto otrajā akā, bet pirmā darbojas kā septiķis, ko apkalpo tikai reizi gadā, veicot iekārtas kopējo apkopi.
Svarīgākā problēma – kur novadīt attīrītos ūdeņus? Vienkāršākais veids – kādā grāvī blakus mājai. Ja tādas iespējas nav, jāierīko infiltrācijas sistēma. Ja gruntsūdens līmenis ir augsts un reljefs nav pateicīgs, abos gadījumos vajadzīga arī sūknētava, citādi attīrītais ūdens turpat arī paliks, applūdinot iekārtu.
Lai ievietotu tehnoloģisko ieliktni vecos grodos, vajadzīgas 2–3 dienas: gruntsūdens līmeņa pazemināšana, akas sagatavošana, ieliktņa montāža un iekārtas palaišana. Ja iekārtu montē jaunos grodos, iespējams, var iztikt bez gruntsūdens pazemināšanas un hidroizolācijas izveidošanas. Turpmākā apkope ir līdzīga kā parastajai notekūdeņu attīrīšanas iekārtai. Arī garantētais ekspluatācijas ilgums ir 10 gadu, praksē – daudz ilgāk.
Šādu iekārtu līdz sešu cilvēku ģimenes vajadzībām SIA “EkoStandarts tehnoloģijas” piedāvā par 1450 eiro, kopā ar uzstādīšanu – vismaz 2400 eiro. Ja ūdens aizvadīšanai nepieciešams ierīkot filtrācijas slāni – dārgāk. Toties ekspluatācija turpmāk ir nosacīti lēta, apkopes izmaksas (aktīvo dūņu izsūknēšana, tīrīšana) atkarīgas no iekārtas jaudas, veido līdz 10 eiro mēnesī, bet elektrības patēriņš 60 vatu kompresoram – līdz 500 kW gadā. Kompresora filtru (7eiro) maina ik pēc pāris gadiem, un tas arī viss. Būtībā šīs ir pilnīgi automātiskas iekārtas, kas pilnvērtīgi darbojas, ja nav avārijas situāciju, piemēram, ilglaicīgu elektrības pārrāvumu, teritorijas applūšanas vai mehānisku bojājumu. Tāpēc izdevīgāk ar uzstādītājiem noslēgt servisa līgumu. Tad paliek tikai elektroapgādes izmaksas un vēl ap 150 eiro gadā neatkarīgi no apkopju un izsaukumu skaita.