Asbi jeb vistu aknas granātābolu mērcē. Recepti piedāvā Hosams Abu Meri 0
Šoreiz dalīties ar savu gatavošanas prasmi aicinājām Saeimas deputātu, Saeimas “Vienotība” frakcijas vadītāju Hosamu Abu Meri. Ar ēst gatavošanu Hosams sācis nodarboties jau pusaudža gados. Abu Meri piecu bērnu ģimenē Hosams bija vecākais, tāpēc viņam nācās mammai palīdzēt kuplajai ģimenei pagatavot maltīti.
Hosams joprojām atceras, cik garšīga bijusi mammas vārītā veģetārā lēcu zupa un salāti no kāpostiem ar ķiplokiem un citronu. Kad viņš no dzimtās Libānas pārcēlās uz Latviju, lai mācītos Rīgas Stradiņa universitātē, turpināja gatavot ģimenē iecienītos ēdienus. Reizēm, kad bija piemirsis, kā jārīkojas, lai taptu viens vai otrs ēdiens, zvanīja mammai.
Šobrīd Hosams libāņu ēdienus gatavo reti. Ņemot vērā, ka Latvijā dzīvo jau 25 gadus, viņš ir pieradis pie vietējās pārtikas. Reizēm viņš gatavo mājās, bet bieži bauda to, ko piedāvā vietējie ēdināšanas uzņēmumi. Viņš atceras, ka reiz gluži kā “īsts latvietis” pieķēris sevi pie domas, ka viņam ļoti gribas sautētus kāpostus ar kotleti. Vēl no vietējās virtuves viņam īpaši garšo cepetis, rupjmaize un daudzu iecienītais šašliks. Agrāk Hosamam nav garšojušas šprotes un siļķe ar biezpienu un kartupeļiem, bet šobrīd viņš ir pieradis arī pie šiem produktiem. Tomēr ir daži ēdieni, no kuru baudīšanas Hosams atturas. No kūpinātās gaļas un desām viņš atsakās, saudzējot savu veselību, bet no pupiņu zupas – viņam nepieņemamā aromāta dēļ.
“Ja draugi lūdz pagatavot kādu libāniešu ēdienu, es to labprāt daru,” stāsta Hosams. Latvijas veikalos šobrīd var nopirkt visus to pagatavošanai vajadzīgos produktus, kas galvenokārt ir dārzeņi un arī gaļa, kam bagātīgi pievienotas garšvielas. Libāņiem raksturīgo tradīciju svaigus dārzeņu salātus ēst katrā ēdienreizē Hosams saglabājis joprojām.
“Man mājās vienmēr ir arī ķiploki, kvalitatīva olīveļļa un citroni. Bez šiem trim produktiem libāņu ēdienus nevar pagatavot. Šobrīd Latvijā var iegādāties kanēli un dažas citas garšvielas, ko libāņi pievieno ēdieniem, bet daļu garšvielu vietējos veikalos nevar atrast,” stāsta Hosams. Tās viņš iegādājas Libānā, kad devies apciemot vecākus.
“Man patīk gatavot. Īpaši, ja ir brīvs laiks,” teic Hosams. Tiesa, pēdējos gados, kopš viņš strādā gan Saeimā, gan par gastroenterologu, aizņemtības dēļ šai nodarbei laiks sanākot reti. Pie plīts viņš stājas, kad ciemos atbraukušas meitas, bet nereti arī kopā ar viņām dodas ieturēt maltīti kādā kafejnīcā vai restorānā, īpaši kopš tā laika, kad pārtrūka Hosama un Lindas Mūrnieces attiecības.
Sastāvdaļas – 1 kg vistu aknu, 5 ķiploka daiviņas, 2 ēd. k. olīveļļas, 3 ēd. k. vīnogu kauliņu eļļas, kanēlis, granātābolu mērce (var nopirkt lielveikalā “Stockmann”), liels citrons, orientālā maize, sāls.
Pagatavošana.
Vistu aknas atbrīvo no cīpslām, sagriež vidēji lielos gabalos. Liek uz sakarsētas pannas (bez eļļas) un cep uz lēnas uguns, lai akniņas nezaudē sulīgumu. Ik pa brīdim tās apmaisa. Bļodā sastampā ķiplokus, pievieno olīveļļu un citrona sulu. Kad vistu aknas jau apcepušās, nolej lieko šķidrumu, pievieno sāli, vīnogu kauliņu eļļu un granātābolu mērci. Visu apmaisa un turpina uz lēnas uguns cept. Kad aknas jau viegli brūnas, pievieno ķiploku, olīveļļas un citronu sulas maisījumu, samaisa un vēl brīdi pacep. Ceptās vistu akniņas liek uz šķīvja, ēd ar rokām kopā ar orientālo maizi.