Asaras plūst straumēm bez iemesla! Kāpēc tā? 0
Parasti acis pieplūst asarām skumjos brīžos, vējainā dienā vai spilgtā gaismā, bet, ja tās pār vaigiem tek regulāri un bez redzama iemesla, jādodas pie acu ārsta, lai noskaidrotu, kas izjaucis līdzsvaru starp asaru izdalīšanos un noplūdi.
Augsts sāļu līmenis
“Asaras sastāv no ūdens, olbaltumvielām un taukvielām. Visas šīs sastāvdaļas veido unikālu kompozīciju. Asaras izskalo no acīm putekļus un citas sīkās daļiņas, paaugstina imunitāti asaru maisiņā un neļauj izžūt acs radzenei, ko klāj dzidrs epitēlijs,” stāsta medicīnas centra “Pulss 5” Oftalmoloģijas dienesta vadītājs Sergejs Osinovecs. Asaru izdalīšanos nodrošina plakstiņos esošie dziedzeri – tie pastāvīgi mitrina acis un aizsargā no izžūšanas, radot asaru plēvīti, kas palīdz aizsargāt aci, aizskalojot prom svešķermeņus, mitrinot acs virsmu un mazinot iekaisumu risku.
Sasniedzot četrdesmit gadu vecumu, asaru daudzums sāk mazināties, mainās to sastāvs. Šo procesu ietekmē arī hormonālās pārmaiņas organismā (menopauze sievietēm), dažādu medikamentu, piemēram, asinsspiedienu regulējošo zāļu, antidepresantu, antihistamīna preparātu lietošana. Samazināta asaru izdalīšanās vai ķīmiski nepilnvērtīgs asaru sastāvs var izraisīt tā saukto sausās acs sindromu. Tā izpausmes ir ne tikai sausums, diskomforts un graušanas sajūta acīs, bet arī acu asarošana, it īpaši vējainā laikā. “Acis šķiet kā ar smiltīm piebirušas, sarkanas, no rītiem tās grūti atvērt. Graušanas sajūta rodas tādēļ, ka asaras nav kvalitatīvas, uz radzenes neveidojas pilnvērtīga asaru plēvīte,” stāsta ārsts, piebilstot, ka īpaši bieži no sausās acs sindroma cieš datora lietotāji.