Īstais laiks aso piparu un paprikas sēšanai. Meklējam asāko piparu šķirnes 2
“Man ļoti garšo asie pipari pie dažādiem ēdieniem un konserviem. Kuri būtu paši asākie? Kāpēc dažreiz sēklas nesadīgst?” Zigurds Lūznavā
Vērtē pēc skalas
Kolekcionāri čili piparus iedala pēc tā sauktās Skovila skalas (mēra asuma vienībās skovilos). Šo skalu sauc arī par Habanero skalu, jo ilgus gadus kā etalons tika uzskatīts par asāko čili atzītais ‘Habanero’. Taču nu par asāko skalā uzskata piparu ‘Bhut Jolokia’.
Lai būtu vieglāk orientēties, asuma skalā šķirnes vērtē arī 10 ballēs. Ar 10+ apzīmē sevišķi asās, piemēram, ‘Bhut Jolokia’ (vai ‘Jolokia’) ir 10+, bet ‘Habanero’ ir 10 ballu stiprs. “Veikalos mazdārziņu saimniekiem domātajām paciņām uz dažām ir norādīts tikai šķirnes nosaukums, bet uz dažām arī asuma pakāpe,” skaidro agroķīmiķe Irēna Šmukste.
Piemēram, dažas firmas ir ieviesušas savas vienkāršotās asuma skalas, lai uz paciņas visiem saprotami norādītu, cik ass ir konkrētais pipars. Plašā klāstā aso piparu šķirņu sēklas ir specializētajos sēklu veikalos.
Bet vislielākā izvēle ir pie sēklu kolekcionāriem. Jo mazāks čili, jo tas asāks. Lielie un dekoratīvie čili ir diezgan maigi. Diemžēl Latvijā asie pipari neizaug tik asi un stipri kā to dzimtenē, kur saules ir daudz vairāk.
Stādi aug ilgi
Februāra vidus un otrā puse ir īstais laiks, lai sētu asos piparus un papriku. Šie stādi aug ilgāk nekā tomāti. Sējot vēlāk, stāds izaugs glīts un kupls, taču nepagūs nobriedināt augļus. Kad februāra otrajā pusē sētie pipari sadīgs (pēc 7–14 dienām), tad jau gaismas būs kļuvis pietiekami daudz, lai stādi neizstīdzētu. Čili pipari gaismas trūkumu pacieš labāk nekā tomāti un gurķi.
Sēklas sēj substrātā un kastīti apņem ar polietilēna maisiņu. Tas veidos siltumnīcas efektu un neļaus augsnei izkalst. Tieši iekaltēšana ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc sēklas neuzdīga. Piparus diedzē ap 25 grādu temperatūrā.
Ja augsni neuzmana, dzīvot sākusī sēkla sausajā augsnē sakalst, un asns aiziet bojā. Savukārt vēsā vietā un mitrā augsnē turētā sēkla var dīgt ļoti ilgi vai pat sapūt. Sēklu nedīgšanā nevar vainot tās vecumu, jo pipari dīdzību saglabā ilgus gadus, līdzīgi kā tomāti.
Piparu sēklas ņem tikai no tāda augļa, kas labi nogatavojies.
Asos piparus kā dekoratīvus augus audzē arī podos. Tos rudenī pirms salnām var apgriezt (saīsina dzinumus vainagā) un pārziemināt vēsā, gaišā vietā.