Tramps par “dzīvnieku” nodēvējis Sīrijas prezidentu Asadu 1
Sīrijas prezidenta Bašara Asada spēki kārtējo reizi izmantojuši ķīmiskos ieročus pret režīma pretiniekiem uzbrukumā nemiernieku kontrolētajai teritorijai Austrumgutā Damaskas tuvumā. Šonedēļ uzbrukumā gājuši bojā desmitiem cilvēku, to skaitā sievietes un bērni, izraisot sašutumu pasaulē. ASV aicinājušas ANO Drošības padomi izveidot neatkarīgu komisiju ķīmisko ieroču uzbrukumu izmeklēšanai Sīrijā, lai noskaidrotu atbildīgos par uzbrukumu rīkošanu ar indīgo gāzi. Sīrijas režīms un Krievija nolieguši ziņas par ķīmisko uzbrukumu, bet ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka par ķīmisko uzbrukumu Sīrijā būs jāmaksā augsta cena, un nodēvējis Sīrijas prezidentu Bašaru Asadu par “dzīvnieku”. ASV prezidents Donalds Tramps atcēla šonedēļ plānoto pirmo braucienu uz Latīņameriku, lai “pārraudzītu amerikāņu atbildi Sīrijai”, tā šo otrdien, 10.aprīlī, paziņoja Baltais nams. Trampa vietā uz Amerikas samitu Peru dosies viceprezidents Maiks Penss.
Reaģējot uz Sīrijas režīma uzbrukumiem ar ķīmiskajiem ieročiem, ASV 2017. gada 7. aprīlī raidīja 59 raķetes “Tomahawk” uz Sīrijas valdības kontrolēto Šairatas kara bāzi, no kurienes notika uzbrukums. Toreiz ASV mediji ziņoja, ka tas esot bijis prezidenta Donalda Trampa lēmums, uzklausot savas meitas un padomnieces Ivankas Trampas emocionālo stāstījumu par Asada kārtējo zvērību Sīrijas traģēdijā. Analītiķi pievērš uzmanību Baltā nama ārpolitikas nepastāvībai, jo Tramps tikai pirms dažām dienām paziņoja, ka ASV apsver savu spēku izvešanu no Sīrijas, bet tagad atkal runā par “dzīvnieka” Asada pārmācīšanu. Pirmdien darbu Baltajā namā oficiāli sāka jaunieceltais padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džons Boltons, kuram jādod ieteikumi prezidentam, kā risināt attiecības ar Sīriju, Ziemeļkoreju un Irānu. Eksperti atzīmē, ka Boltonam, kurš savulaik atbalstīja prezidenta Džordža Buša jaunākā administrācijas iebrukumu Afganistānā un Irākā, ir vanaga reputācija, un viņš varētu nepretoties Trampa instinktiem, kad ir runa par militāra spēka lietošanu, raksta avīze “The Washington Post”. Tramps izteicies, ka “lēmums par ASV atbildi uz ķīmisko uzbrukumu Sīrijā ir nenovēršams”, bet Krievija brīdinājusi, ka “jebkādai militārai atmaksai būtu smagas sekas”.
Asā vārdu apmaiņā ANO Drošības padomes sēdē Ņujorkā Krievijas vēstnieks ANO Vasīlijs Nebenzja paziņoja, ka “Krievija tiek nepiedodami apdraudēta”, un apgalvoja, ka Krievijas izmeklētāji nav atraduši pierādījumus par ķīmisku uzbrukumu. ASV vēstniece ANO Nikija Heilija kritizēja Maskavu par Asada atbalstīšanu, paziņojot, ka “Krievijas režīma rokas ir sīriešu bērnu asinīs”. ANO Drošības padomei pēc pēdējām apsūdzībām par Sīrijā notikušo ķīmisko ieroču lietošanu ir jāsāk darboties apņēmīgi, paziņojis ANO augstais cilvēktiesību komisārs Zeids al Huseins, vienlaikus kritizējot padomes veto tiesības. “Vairākas ietekmīgas valstis ir tieši iesaistītas Sīrijas konfliktā, un tomēr tās nav spējušas apturēt ļaunu vēstošo regresu ķīmisko ieroču visatļautības virzienā,” viņš sacīja, netieši norādot uz tādām valstīm kā Krievija. “Verbāls nosodījums ir acīmredzami stipri nepietiekams,” pirms Drošības padomes sēdes Sīrijas jautājumā sacīja Zeids, norādot, ka pasaule nav spējusi piedāvāt neko citu kā vien tukšus vārdus un paralizētu Drošības padomi.
Ja ANO Drošības padomē Krievija bloķēs rietumvalstu priekšlikumu par jaunu izmeklēšanu, lai noskaidrotu atbildīgos par ķīmisko uzbrukumu rīkošanu Sīrijā, ASV varētu izšķirties par militāru triecienu Asada spēkiem. ASV varētu pievienoties arī Francija un Britānija.
ASV aizsardzības ministrs Džims Matiss, izsakoties par reakciju uz notikumiem Sīrijā, kur varētu būt noticis uzbrukums ar ķīmisko ieroču lietošanu, sacīja, ka militāra atbilde nav izslēgta. “Es šobrīd neizslēdzu neko,” teica Matiss. Krievijas armija radījusi sakaru traucējumus dažiem ASV militārajiem droniem, kas darbojas Sīrijā, nopietni apdraudot amerikāņu militārās operācijas, vakar pavēstīja ASV amatpersonas. Krievi sākuši radīt sakaru traucējumus ASV droniem pēc vairākiem incidentiem nemiernieku kontrolētajās Austrumgutas teritorijās, kur, iespējams, tikuši lietoti ķīmiskie ieroči. Krievijas armijai bijušas bažas, ka ASV spēki varētu vērst atmaksas triecienus par šiem uzbrukumiem, un tā sākusi radīt traucējumus šajā apvidū lidojošo dronu GPS sistēmām.