Sīrija pārvērsta par elli zemes virsū 2
Sīrijas diktators Bašars Asads, kuru politiski, diplomātiski un militāri atbalsta Krievija, pastiprina aviācijas triecienus Damaskas piepilsētām, kur tikai pēdējās dienās bojā gājuši simtiem civiliedzīvotāju.
Asada režīms nespētu izdzīvot bez Krievijas atbalsta
ANO Drošības padomē Krievijas rīcība raksturota kā “ciniska un bezatbildīga, kas nav pelnījusi neko, izņemot nicinājumu,” atzīmē Šveices laikraksts “Neue Zürcher Zeitung”. Faktu, ka Krievija vairākas reizes bloķējusi ANO DP rezolūciju pieņemšanu Sīrijas jautājumā, “NZZ” uzskata par vēl vienu pierādījumu “Maskavas un Asada režīma kaunpilnajai sadarbībai”. Kremļa pārstāvis Dmitrijs Peskovs paziņojis, ka dramatiskā situācija Damaskas austrumu piepilsētā izveidojusies tāpēc, ka Asada režīma pretinieki atsakās nolikt ieročus un izmanto civiliedzīvotājus kā aizsegu. Peskovs arī atsaucās uz Krievijas Aizsardzības ministrijas paziņojumu, ka tās rīcībā esot informācija, ka kaujinieki, iespējams, esot izmantojuši ķīmiskas vielas, ziņo aģentūra “Reuters”. Maskava noraida jebkādu saistību ar asinsizliešanu Sīrijā, taču Asada režīms nespētu izdzīvot bez Krievijas politiskā un militārā atbalsta un bruņojuma piegādēm.
Algotņi veic Kremļa “netīros darbus”
Februāra sākumā Krievijas algotņu vienība, kas Kremļa statistikā nav Krievijas armijas sastāvā, pēkšņi uzbruka kurdu zemessargiem pie naftas torņa Deirezoras rajonā. ASV spēki, kas atbalsta kurdu zemessargus, deva triecienu Krievijas algotņu vienībai, pirms tam brīdinot Krievijas pusi par gaidāmo triecienu. Analītiķi atzīmē, ka Krievijas spēku pavēlniecība nebrīdināja algotņus un neatsauca uzbrukumu, kurā, pēc dažām aplēsēm, gāja bojā vairāki simti Krievijas algotņu. Krievijas lietu eksperti uzskata, ka tā bija Krievijas armijas pavēlniecības apzināta rīcība, lai parādītu, ka tai būs pēdējais vārds, kā izmantot algotņus, kuriem algu maksā privātā militārā firma “Vagner”. Laikraksts “The Wall Street Journal” atzīmē, ka Krievijas algotņu uzbrukums bija plānots kā brīdinājums ASV prezidentam Donaldam Trampam izvest ASV spēkus no Sīrijas pēc “Islāma valsts” kaujinieku sakāves. Uzbrukumu, lai pārņemtu naftas ieguves kompleksu Deirezorā, esot steidzinājis Krievijas oligarhs Jevgeņijs Prigožins, tuvs Krievijas prezidenta Vladimira Putina sabiedrotais, kurš Kremļa uzdevumā veic lielu daļu “netīrā darba”. “Putins pastāvīgi meklē pretinieku vājās vietas un, iespējams, gribēja nostādīt Trampu neveiklā situācijā, saņemot gūstā pie Deirezoras vairākus amerikāņus,” raksta “WSJ”. Analītiķi uzskata, ka Putins turpinās mēģinājumus izspiest ASV un to sabiedrotos no Sīrijas, lai nostiprinātu tur Krievijas un Irānas dominējošo lomu.
Sīrija pārvērsta par elli zemes virsū
Krievija ir viena no valstīm, kas atbildīga par “deeskalācijas zonas” ievērošanu Sīrijas austrumos, taču tā atbalsta Asada režīma aviācijas uzbrukumus šai teritorijai un cenšas nepieļaut diktatora nosodīšanu ANO Drošības padomē, atzīmē laikraksts “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Situāciju Damaskas austrumos ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterešs nodēvējis par “elli zemes virsū, kur kara noziegumi notiek katru dienu”.
Francijas ārlietu ministrs Īvs Ledriāns atzīmējis, ka konflikts izplešas, Turcijai uzbrūkot kurdiem Sīrijas ziemeļos un Izraēlai veicot gaisa triecienus Irānas militārajiem objektiem Sīrijas dienvidos. Francijas ārlietu ministrs šonedēļ paredzējis doties uz Maskavu, lai apspriestu karadarbības pārtraukšanu Sīrijā ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu.
Pieņemoties spēkā starptautiskās sabiedrības sašutumam par asinsizliešanu Sīrijā, Krievija paziņojusi, ka no šodienas no 9.00 līdz 14.00 tiekot ieviesta “humanitāra pauze” karadarbībā Goutas piepilsētā, lai dotu iespēju civiliedzīvotājiem atstāt šo rajonu.