AS “Latvijas Finieris” sāk unikāla koka ēku kompleksa būvniecību kokaudzētavā “Zābaki” Siguldas novadā 6
Inese Pabērza, žurnāls “Baltijas Koks”
Lai nodrošinātu stādu uzglabāšanu ziemas periodā un labiekārtotu kopējo infrastruktūru, Latvijas Finieris sācis kokaudzētavas Zābaki Siguldas novadā vērienīgu attīstības projektu. Ciešā sadarbībā ar Latvijas zinātniekiem tajā paredzēts izmantot unikālus koka būvniecības risinājumus. Topošās ēkas pamatos iemūrēts vēstījums nākamajām paaudzēm.
AS Latvijas Finiera valdes priekšsēdētājs Jānis Ciems:
«Šī ir vieta, kur satiekas daba un zinātne. Jaunās stādu uzglabāšanas tehnoloģijas dos iespēju attīstīties mežsaimniecībai. Tās samazinās gatavās produkcijas zudumus un nodrošinās klientiem stādu saņemšanu viņiem vēlamajā laikā pavasara periodā.
Savukārt unikālais koka ēku komplekss dos iespēju dažādu zinātnisko institūciju pārstāvjiem uzkrāt zināšanas un datus daudz plašākam koksnes kā materiāla lietojumam nākotnē. Šādas zināšanas viennozīmīgi veicinās koksnes izmantošanu būvniecībā.
Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta direktors Andrejs Domkins:
«Šajā projektā iesaisīts arī mūsu institūts, jo koksne arvien pārliecinošāk ienāk būvniecībā, bet kritiskie stereotipi par tās ilgizturību un uguns noturību saglabājas. Lai tos pārvarētu, nepieciešami zinātniski un inženiertehniski pamatoti piemēri. AS Latvijas Finieris tādus ir sarūpējis lielapjoma koka būvēs, bet šajā objektā ir kaut kas pilnīgi jauns. Masīvkoksnes plātnes tiks lietotas stādu dzesētavas telpu izbūvei, kur tās būs pakļautas ļoti skarbiem klimata apstākļiem. Tas ir liels risks, jo šādas pieredzes nav, bet tas ir ļoti vērtīgs jaunu zināšanu ieguves eksperiments. Turklāt šis pētījums, pateicoties iebūvētajai monitoringa iekārtai, būs ilglaicīgs. Tā kā koksnes izmantošana šobrīd attīstās pilnīgi jaunos veidos un kompozītos, šādu eksperimentālo objektu pieejamība noteikti būtu jāpaplašina.»
Uzņēmuma investīciju projekts turpina Latvijas Finiera 1996. gadā aizsākto bērzu programmu, attīstot augstvērtīgu bērzu stādu ražošanu Latvijas tautsaimniecībai ar lielāku pievienoto vērtību.
Tāpat tiks uzlabota darba vide kokaudzētavā strādājošiem.
Zemkopības ministrs Armands Krauze:
«AS Latvijas Finieris kokaudzētavas Zābaki unikālais koka ēku komplekss tiek radīts ar cēlu mērķi – vairot koku stādus un turpināt Latvijas mežaudžu kopšanu, stiprinot Latvijas kā zaļas valsts tēlu un mežsaimniecības un kokrūpniecības nozaru turpinājumu jaunā kvalitātē. Katra šāda diena, kad sākas jaunas ieceres praktiska īstenošana, ir plats solis uzņēmuma attīstībā. Daudz šādu soļu ir tas, kas Latvijas valstij pašlaik visvairāk ir nepieciešams. Vēlu, lai projekts rit bez aizķeršanās, un ceram pavisam drīz to iepazīt dzīvē un darbībā.»
Pasākumā piedalījās arī klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis:
«Koki ir ne vien Latvijas rota un bagātība, bet arī iespēja radīt ko jaunu, unikālu, pilnvērtīgi izmantojot koksni. Esmu gandarīts, ka Latvija savā attīstībā loģiski iet projām no koksnes kā izejmateriāla eksporta uz koksnes izstrādājumu eksportu, kas līdz ar ieguldīto darbu un zināšanām rada būtisku pievienoto vērtību. Nākotnes pievienotā vērtība ir arī akadēmisko zināšanu izmantošana, izveidojot saldēšanas telpu koka būvē. Esmu pārliecināts, ka koksnes izmantošanas jaunās iespējas atzinīgi novērtēs arī lauksaimnieki, būvējot vēsās noliktavu telpas produkcijas uzglabāšanai.»
Jaunais koka ēku komplekss ir zaļās investīcijas piecu miljonu eiro apmērā Siguldas novadā un Gaujas nacionālajā parkā, apliecinot, ka saimnieciskā darbība iespējama arī dabai draudzīgā veidā, ražošanas objektu integrējot ainavā.
Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Linards Kumskis pauda gandarījumu par uzņēmuma attīstības plāniem Siguldas novadā:
«Gan Siguldas novada, gan Latvijas mērogā lepojamies ar AS Latvijas Finieris, kas savā vairāk nekā 30 gadu pieredzē pratis pielāgoties mainīgā tirgus vajadzībām. Latvijas Finieris ir piemērs, kā uzņēmums var attīstīties un būt konkurētspējīgs starptautiski, sadarboties ar augstskolām, plānojot savu darbu ilgtermiņā, un būt sociāli atbildīgs, atbalstot gan kultūras un izglītības pasākumus, gan ceļu infrastruktūru novadā, gan Ukrainas cīņu par brīvu valsti. Jaunais ēku komplekss Siguldas novadā reprezentēs tendences ēku materiālu izvēlē un aktualizēs koka un aprites ekonomikas nozīmi būvniecībā.»
Jauno kokaudzētavas ēku kompleksu plānots pabeigt 2025. gadā.
UPB Nams valdes priekšsēdētājs Kaspars Rožkalns:
«Apsveicami, ka arī industriālu objektu būvniecībā arvien plašāk tiek izmantotas koka konstrukcijas, turklāt arī tik unikālā veidolā kā šeit, jaunajā kokaudzētavā. Īpaši priecē, ka atbildība par vidi nenoslēgsies līdz ar būvniecības fāzi, jo ilgtspēja šeit būs fokusā visā ēku kompleksa dzīvesciklā, vienlaikus kalpojot arī zinātnei un koka būvniecības attīstībai ilgtermiņā.»