Arvien blāvāki priekšnesumi un graujoši zaudējumi… Vai 2022. gadā izdosies lauzt Eirovīzijas neveiksmes lāstu? 54
Aija Kaukule, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Aizvadītā gada prognozes kultūrā piepildījušās gandrīz pilnībā. Galvenais paredzējums, ka “svētki būs, ja pielāgosies”, ir apstiprinājies, it īpaši, ja par svētkiem var uzskatīt kultūras procesu turpināšanos – gan klātienē, gan neklātienē.
Diemžēl piepildījās bažas, ka pilnīga apmeklējuma ierobežojumu atcelšana kultūras pasākumos koncertzālēs, teātros, kino un muzejos līdz 2021. gada beigām tā arī nenotiks. Lai arī vasarā piedzīvojām ierobežojumu daļēju atkusni, tomēr rudenī vīrusa trešais uzliesmojums lika pieņemt visstingrākos lēmumus, uz mēnesi visu slēdzot, bet gada nogalē kultūras pasākumi klātienē pieejami tikai zaļajā režīmā.
Piepildījās arī otrais paredzējums – pārceltie Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki vasarā notika, kaut tādā veidā, kāds prognozes paušanas mirklī nenāca ne prātā, proti, bez deju dižkoncerta Daugavas stadionā un koru sadziedāšanās atjaunotajā Mežaparka estrādē. Diemžēl nepiepildījās cerība, ka attālinātās kultūras laikā sagaidīsim Dailes teātra solīto seriālu “Smiļģa lāsts”. Varbūt labi, ka teātra ļaudis dara to, ko prot vislabāk, – spēlē teātri.
? Vai Latvija iekļūs Eirovīzijas konkursa finālā?
Eirovīzijas konkurss no tautu draudzības festivāla pēdējos gados pāraudzis itin globāla mēroga starta tramplīnā perspektīviem solistiem un grupām. Par to liecina kaut vai itāliešu grupas “Måneskin” neticamais globālais izrāviens pēc uzvaras Eirovīzijā.
Diemžēl Latvijai pēdējos gados gadās arvien blāvāki priekšnesumi un graujoši zaudējumi (Samanta Tīna – pēdējā vietā), taču būtu laiks padomāt, vai šī platforma nevarētu kļūt par Latvijas vārda saulītē celšanas laukumu.
Šogad varētu būt cerība lauzt šo zaudējumu lāstu, jo “Supernovas” konkursa rīkotāji atgriezušies pie agrāko gadu metodes, kad dziesmas iesūta dažādi autori, nevis tās tiek mākslīgi radītas mūzikas laboratorijā kā pērn.
Ceram, ka uzvarēs spēcīgs pretendents, jo labu (un jaunu) mākslinieku mums netrūkst, un šogad Latvija iekļūs Eirovīzijas finālā Turīnā.
? Vai tiks ieviests saimnieciskās darbības konts radošajiem?
2021. gada nodokļu reforma iedzina stūrī ne vienu vien radošo, kurš jau tāpat kāra zobus vadzī pandēmijas vārdzinātās kultūras nozares krīzē. No 1. jūlija liela daļa radošo ļaužu, autoratlīdzību saņēmēju, kļuva par tā saucamajiem saimnieciskās darbības veicējiem, kuriem nu uzlikts par pienākumu pašiem skaitīt finanšu ceturkšņus, izrakstīt rēķinus, skaitīt izdevumus un nodokļus, kā arī rakstīt atskaites Valsts ieņēmumu dienestam.
Kā palīgs sarežģītajā nodokļu rēķinu sfērā jau no šā gada sākuma tika solīts tā dēvētais saimnieciskas darbības ieņēmumu (SDI) konts, kad par nodokļu nomaksu un atskaitēm rūpējas banka. Solījuma izpildes termiņš, tā īsti nepaskaidrojot iemeslus, pagarināts par gadu. Ņemot vērā, ka uz šo ieceri kā uz nerentablu skeptiski raugās banku pārstāvji un finansisti, prognozējams, ka, par spīti solītajam, gaidītais SDI konts nākamgad ieviests netiks.
? Vai pieredzēsim jaunu kultūras lokdaunu?
Ja kaut ko iemācījis sāpīgais pandēmijas trešais vilnis rudenī, tad tā ir apziņa, ka ir jāņem vērā epidemiologu prognozes un vīrusa saasinājumam jāgatavojas laikus.
Diemžēl pašreizējās prognozes liek domāt, ka omikrons varētu plosīties Latvijā janvārī un februārī, ievērojami palielinot inficēto skaitu, bet pašreizējie vakcinācijas un balstvakcinācijas saguruma tempi, kā arī savdabīgais valdības lāča pakalpojums, atļaujot rīkot publiskas Vecgada svinības, liecina, ka nekādas mācības vērā netiek ņemtas un varam gaidīt jaunu kultūrvietu slēgšanu ziemā, kā tas šobrīd jau noticis Eiropas valstīs.
Cerams, ne ilgi un sāpīgi.