Ārvalstu investoru padomes Latvijā valdes priekšsēdētāja Jūlija Sundberga.
Ārvalstu investoru padomes Latvijā valdes priekšsēdētāja Jūlija Sundberga.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Ārvalstu investori: Latvijā pastāv investīciju vides nenoteiktība. Kas to pastiprina? 0

Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) vērtējumā nevienā no būtiskākajām problēmu jomām pēdējos gados nav sasniegts nozīmīgs progress.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Līdzīgi kā 2016. un 2017. gada pētījumos, ārvalstu investori arī 2018. gada pētījumā tika lūgti sniegt vērtējumu, vai ir panākts progress attiecībā uz svarīgākajām problēmām, kas tika identificētas 2015. gadā.

Rezultāti liecina, ka salīdzinājumā ar 2017. gadu situācija šķiet nedaudz uzlabojusies attiecībā uz demogrāfiju un veselības aprūpes sistēmu. Proti, ievērojami vairāk investoru salīdzinājumā ar gadu iepriekš uzsvēra, ka progress šajās jomās ir sasniegts vismaz “daļēji”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr salīdzinājumā ar 2017. gadu darbaspēka pieejamība 2018. gadā ir vēl lielāka problēma, nekā bija gadu iepriekš. Ārvalstu investoru viedoklis par tiesu sistēmu un uzņēmējdarbības likumdošanas kvalitāti joprojām ir neapmierinošs, tomēr 2018. gada progress novērtēts nedaudz labāk kā 2017. gadā.

Nodokļu sistēmas progresa novērtējums 2018. gadā ir nedaudz uzlabojies salīdzinājumā ar 2017. gada pētījumu, jo vairāk respondentu 2018. gadā atzīst, ka vismaz daļēji ir sasniegts progress.

Nedaudz vairāk ārvalstu investoru 2018. gadā redz arī progresu attiecībā uz situāciju uzņēmēju neētiskas vai nelikumīgas rīcības un negodīgas konkurences jomā salīdzinājumā ar 2017. gadu, lai gan aptuveni puse respondentu joprojām uzskata, ka šajā jomā nav panākts progress.

Visbeidzot, 15 respondenti atbildēja, ka viņi redz progresu valdības atbalstā un komunikācijā ar politikas veidotājiem, savukārt tikpat daudz investoru norādīja, ka pēdējo 12 mēnešu laikā šajā jomā nav panākts progress.

FICIL veiktajā ikgadējā investīciju vides pētījumā, ko vadīja Rīgas Ekonomikas augstskolas profesors Arnis Sauka, piedalījās 40 lielo uzņēmumu vadītāji, kuri nodrošina 9% no Latvijas valsts nodokļu ieņēmumiem un nodarbina 4% no strādājošajiem.

FICIL pastāvīgi analizē galvenos ārvalstu investoru norādītos problēmjautājumus Latvijā un to risināšanai gatavo rekomendācijas.

Šobrīd investīciju vides nenoteiktību pastiprina un situāciju sarežģī ieilgušie valdības veidošanas mēģinājumi, un 13. Saeima var īpaši ietekmēt investīciju klimatu valstī.

Tādēļ FICIL vēršas pie visiem Saeimā ievēlētajiem politiskajiem spēkiem, aicinot uz konstruktīvu diskusiju starp investoru pārstāvjiem un politiķiem.

9. janvārī Rīgas ekonomikas augstkolā notiks pētījuma “FICIL Ārvalstu investīciju vides indekss 2018” prezentācija, kā arī investoru un 13. Saeimā ievēlēto politisko spēku līderu diskusija “Kā jāmainās investīciju klimatam Latvijā?”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.