Foto: Shutterstock

Ārvalstu farmācijas uzņēmumi: Latvijas pacienti vāji nodrošināti ar jaunākās paaudzes zālēm vēža ārstēšanai 0

Latvijā vēža pacientu nodrošinājums ar valsts apmaksātiem jaunākās paaudzes medikamentiem ir sliktākais Baltijas valstīs, liecina Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) apkopotie dati par inovatīvo zāļu pieejamību Baltijas valstīs onkoloģijas jomā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas
Saskaņā ar SIFFA apkopoto informāciju Lietuvā jaunākās paaudzes valsts kompensējamie medikamenti pieejami 61 vēža diagnozes ārstēšanai, Igaunijā šādi medikamenti pieejami 52 diagnozēm, bet Latvijā – tikai 29.

Visvairāk jaunākās paaudzes kompensējamo medikamentu Baltijas valstīs pieejami plaušu un bronhu vēža ārstēšanai. Igaunijā valsts kompensē astoņus, bet Lietuvā septiņus jaunākās paaudzes medikamentus šī vēža ārstēšanai, kamēr Latvijā tiek kompensēti tikai divi plaušu un bronhu vēža ārstēšanai nepieciešami medikamenti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Krūts vēža ārstēšanai Lietuvā un Igaunijā tiek kompensētas četras zāles, bet Latvijā šīs lokācijas vēzim tiek kompensēti divi medikamenti.

SIFFA informācija liecina, ka ir vēža lokācijas, kurām Latvijā nav neviena jaunākās paaudzes kompensējamā medikamenta, savukārt ir Lietuvā un Igaunijā. Piemēram, Igaunijā un Lietuvā tiek kompensēti šādi medikamenti vairogdziedzera un aknu vēža, kā arī kaulu metastāzes ļaundabīga audzēja ārstēšanai, kamēr Latvijā šādu medikamentu kompensējamo zāļu sarakstā nav.

Latvijā kopumā ir zemāka inovatīvo zaļu pieejamība nekā pārējās abās Baltijas valstīs. Šī gada martā Lietuvā valsts apmaksāja inovatīvos medikamentus 88 diagnozēm, Igaunijā – 86, bet Latvijā – tikai 53 diagnozēm.

Vienlaikus SIFFA informācija liecina, ka pēdējos gados visās Baltijas valstīs pieaudzis kompensējamo inovatīvo zāļu apmērs, tostarp Latvijā. Ja 2017.gada martā Latvija kompensēja inovatīvos medikamentus 30 diagnozēm, bet 2018.gada martā – 31, tad 2019.gada martā šie medikamenti kompensēti 53 diagnozēm.

SIFFA Latvijā darbojas vairāk nekā 20 gadus un apvieno 19 biedrus – zāļu ražotājus, kas vienlaikus veic pētījumus, investē medikamentu attīstībā un sadarbojas ar veselības aprūpes jomu. SIFFA ir atklāta, brīvprātīga sabiedriska organizācija, kuras mērķis ir uzlabot veselības aprūpes kvalitāti un efektīvu zāļu pieejamību, informēt par kvalitatīvu veselības aprūpi un sekmēt zāļu ražotāju darbību Latvijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.