Arta Gāgas improvizācija ar tumšu nakti 0
Pazīstamais latviešu saksofonists un komponists Artis Gāga pēc ilgākas klusēšanas atkal gatavo jaunu albumu, kurā kopā ar džeza kvintetu turpina meklēt un atrast latviešu tautasdziesmu melodiju avotus.
Ieskatu jaunajā materiālā varēs gūt jau šovakar, 27. jūnijā, festivāla “Liepājas vasara” atkāšanas koncertā “Tumša nakte, zaļā zāle”, kas Liepājas muzeja telpās aicina ikvienu baudīt brīvas variācijas par latviešu tautasdziesmu tēmu.
Ar A. Gāgu jau vairs nav jāiepazīstina – saksofonists, komponists un aranžētājs savā radošajā darbībā jau sen ir spēris soli ārpus klasiskās mūzikas rāmjiem, izmēģinot spēkus dažādos mūzikas stilos un īpašu vietu atvēlot improvizācijai, kas uzrunā ne tikai akadēmiski domājošos.
Nu jau vairākus gadus savā varā mūziķi pārņēmušas latviešu tautasdziesmu melodijas. 2008. gadā iznāca A. Gāgas albums kvinteta sastāvam “Tumša nakte, zaļa zāle”, ko augstu novērtēja mūzikas profesionāļi, nominējot šo ierakstu Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvai (A. Gāgas kontā jau ir trīs Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvas).
Arī šovasar, pēc ilgākas “pauzes” ierakstu jomā, Artis aktīvi gatavojas jauna albuma ierakstam un pats pasmaida – šis būs turpinājums iepriekšējam ierakstam, meklējot jaunas tautas melodijas un radot aranžējumus džeza kvartetam – šobrīd tā sastāvā ir taustiņinstrumentālists Kristaps Vanadziņš, basģitārists Edvīns Ozols un sitaminstrumentālists Kaspars Kurdeko.
“Tautasdziesmu materiāls ir bezgala skaists tā muzikālajā estētikā – neesmu no tiem, kurus tik daudz uzrunā vārdiskā jeb tekstuālā slodze, šis ir caurcaurēm instrumentāls projekts – mani aizrauj tautasdziesmu melodiju pērlītes. Tajās ir mūsu identitāte – nebaidos šī skaļā vārda. Tās arī ir ļoti pateicīgs materiāls improvizācijai, apdarēm, aranžējamiem.” Koncertā skanēs gan pazīstamo “Upe nesa ozoliņu”, “Stāvēju, dziedāju”, “Āvu, āvu baltas kājas”, gan daudzu citu latviešu tautasdziesmu jaunas apdares. “Ja arī šad un tad pāršķirstu tautasdziesmu vācelīti, parasti tautasdziesmas “atnāk” pašas. Izvēle ir diezgan viegla, nav jānomokās, meklējot argumentus, kāpēc tā. Patīk – nepatīk, runā šī dziesma ar tevi vai ne.”
Tautasdziesma ir materiāls, ar kuru iespējams rīkoties diezgan brīvi. “Īpaši piesardzīgs šajā ziņā neesmu. Jāprot atrast līdzsvars starp autentisko melodiju – to pirmreizīgo – un to, ko tu kā mūziķis gribi pienest no sevis. Tajā ir meistarība,” saka Artis.
Šajā reizē gan “komponētā” esot gana daudz – no aranžējumiem līdz pat jaunām daļām. “Tas nav tā vienkārši nospēlēt melodiju, tad improvizāciju un atkal satiekamies melodijā. Man melodija ir iemesls, lai varētu attīstīt improvizāciju ar jauniem posmiem. Galvenais, lai pēkšņi viss neiznāk pārāk “gudrs”, tomēr reizē jāpamanās būt interesantam ar kaut ko jaunu.”
Atšķirībā no iepriekšējā albuma, kurš bijis apcerīgāks, elektroniskāks, jaunajā materiālā vairāk būšot jūtama džeza improvizācija, tas būs akustiskāks – klavieres, sitaminstrumenti, saksofons. Programma jau esot pārbaudīta pāris mazāka mēroga koncertos, Artis smejas – uzņemta ļoti atsaucīgi. Plānots arī, ka to varētu atskaņot gan Rīgā, jaunajā Ziemeļblāzmas kultūras centrā, kā arī vairākās reģionu pilsētās – gan jaunajā koncertzālē Rēzeknē, gan A. Gāgas dzimtajā Smiltenē, jauno materiālu plānots piedāvāt arī starptautiskā koncertorganizāciju saietā Rīgā.
Koncerts gan tiem, kam patīk džeza mūzika, tautasdziesma un improvizācija. “Lai cilvēki nenobīstas no “džeza” un “improvizācijas”, melodijas būs pazīstamas, varēs dungot līdzi,” pasmaida mūziķis.
VARBŪT NODER Vieta – Liepājas muzejs Laiks – 4. VII 19.00 Biļetes – “Biļešu paradīzes” kasēs un stundu pirms koncerta tā norises vietā Cena – Ls 5 |