Vai tiešām ģimenes ārsts var nenākt mājas vizītē? 1
“Manā praksē ir daudz bērnu, tajā skaitā no sociāli nelabvēlīgām ģimenēm, vecu cilvēku, kuriem vajadzīga paliatīvā aprūpe, invalīdu, tādēļ mājas vizītēs dodos bieži – vidēji trīs reizes dienā. Piemēram, vakar bija sešas mājas vizītes, no tām četras pie bērniem, aizvakar – trīs. Nekad neatsaku pacientiem, pat ja skaidri zinu, ka ārsta izsaukšanas iemesls ir sociāls, nevis medicīnisks, piemēram, cilvēks ir vecs, vientuļš, un viņam vienkārši gribas parunāties,” stāsta Balvu ģimenes ārste un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska.
Kā liecina statistika, pērn Latvijā ārsti veikuši 344 tūkstošus mājas vizīšu, no tām gandrīz 130 tūkstošus – Rīgā. Salīdzinājumā ar 2012. gadu to skaits sarucis gandrīz par 80 tūkstošiem, Rīgā – par vairāk nekā 25 tūkstošiem.
Likums mājas vizītes neregulē
Kāda 78 gadus veca rīdziniece, kura jau vairākus gadus spēj pārvietoties tikai pa istabu, sūrojās, ka savu ģimenes ārsti nav redzējusi gadiem – mājas vizītēs viņa nenākot, bet pēc kompensējamo zāļu receptēm dodas sirmgalves radinieki. Vai tiešām ģimenes ārsts var nenākt mājas vizītē?
Veselības ministrijas (VM) Veselības aprūpes departamenta Primārās veselības aprūpes nodaļas vadītāja Marika Petroviča atbild, ka šobrīd noteikumos nav stingri pateikts, ka ģimenes ārstam obligāti jāiet mājas vizītē, it īpaši, ja pacients neietilpst nevienā no grupām, kurām šo pakalpojumu apmaksā valsts.
Arī ģimenes ārsta darba kvalitātes kritērijos nav iekļauta norma, vai un cik bieži viņam jādodas mājas vizītēs.
To, ka ģimenes ārstam tomēr jādodas mājas vizītēs pie dažām pacientu grupām, paredz ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) noslēgtais līgums par valsts apmaksāto pakalpojumu sniegšanu. Šobrīd valsts pilnībā apmaksā mājas vizītes pie bērniem, 1. grupas invalīdiem, nedziedināmi slimiem pacientiem un vēl dažām pacientu grupām, bet, piemēram, sirmgalvjiem pēc 80 gadu vecuma jāmaksā pacienta līdzmaksājums 2,85 eiro apmērā. Lai ārstus papildus motivētu veikt mājas vizītes, piemēram, par jaundzimušo vai paliatīvo pacientu apmeklēšanu mājās, valsts maksā pēc paaugstināta tarifa. Visiem pārējiem pacientiem ārsta mājas vizītes ir maksas pakalpojums. Ārsts pats brīvi var izlemt gan to, vai apmeklēt vai neapmeklēt pacientu mājās, gan to, cik tas maksās.
“Līdz šim Veselības inspekcijā neesam saņēmuši rakstveida iesniegumus par ģimenes ārstiem, kas atteikuši mājas vizīti pie pacienta, bet tikai telefoniskas sūdzības par to, ka slimnieka tuvinieki vai pats slimnieks aicina ārstu mājas vizītē, bet ir grūtības panākt vienošanos. Tomēr šādu gadījumu nav daudz,” skaidro Veselības inspekcijas (VI) komunikācijas nodaļas darbiniece Agnese Gusarova.