Pēc tiesas sēdes Emīlija Kolna atkal sēdās pie auto stūres, policija viņu apturēja Kuldīgas rātslaukumā.
Pēc tiesas sēdes Emīlija Kolna atkal sēdās pie auto stūres, policija viņu apturēja Kuldīgas rātslaukumā.
Foto: Artis Drēziņš

Ārstu atļaujas nav, bet brauc! Kāpēc tādos gadījumos kā ar suitu sievu policija ir bezspēcīga? 1

Pirmdien, 15. aprīlī, būs pieejams pilns tiesas spriedums, ar kuru 83 gadus vecajai autobraucējai, Gudenieku pagasta zemniecei, sklandraušu cepējai Emīlijai Kolnai piesprieda trīs gadu cietumsodu nosacīti un autovadītāja tiesību atņemšanu uz pieciem gadiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

“LA” 26. marta numurā publikācijā “Es braucu un turpināšu braukt!” jau rakstījām, ka pagājušajā mēnesī zemniece sēdās uz apsūdzēto sola Kurzemes rajona tiesā Kuldīgā par pērnvasar izraisīto ceļu satiksmes negadījumu ar smagām sekām – autovadītāja ar savu “Volkswagen Golf” dienas vidū uz gājēju pārejas Kuldīgas centrā uzbrauca 80 gadus vecai kundzei. Pēc 15. aprīļa E. Kolnai būs desmit dienas laika, lai lemtu par sprieduma pārsūdzēšanu. Ja nepārsūdzēs, tas stāsies spēkā.

Taču pārgalvīgā braucēja pie stūres nedrīkst sēdēt jau tagad, jo, kā pati apsūdzētā atzina tiesā –viņa brauc bez derīgas medicīniskas izziņas.
CITI ŠOBRĪD LASA

Ceļu satiksmes likums paredz, ka autovadītāja tiesības nedrīkst izmantot, ja vadītājs nav veicis kārtējo vai pirmstermiņa veselības pārbaudi (autovadītājiem pēc 60 gadu vecuma sasniegšanas veselības kārtējā pārbaude jāveic ik pēc trim gadiem). Taču E. Kolna šos noteikumus ignorē, bet, kad policija pieķer – samaksā 40 eiro sodu un turpina braukt.

Arī uz tiesas sēdi 21. martā kundze bija atbraukusi, sēžot savam automobilim pie stūres, pēc tiesas sēdes atkal tika ceļu policistu noķerta, saņēma 40 eiro sodu un atkal aizbrauca… Pēc publikācijas daudzi “LA” lasītāji neizpratnē vaicā – cik tad ilgi autovadītājs var braukt bez derīgas medicīniskas izziņas un cik ilgi policija tā var sodīt – visu laiku tikai 40 eiro, un tā desmitiem reižu?

Cik ilgi tā var braukt?

Kā skaidro Valsts policijas preses dienests, saskaņā ar Ceļu satiksmes likuma (CSL) 30. panta “Transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums” 2. daļas 4. punktu transportlīdzekļu vadīšanas tiesības nedrīkst izmantot vairākos gadījumos, tajā skaitā, ja transportlīdzekļa vadītājs nav noteiktajā termiņā veicis kārtējo veselības pārbaudi vai veselības pirmstermiņa pārbaudi.

Tas nozīmē, ka rodas vadīšanas tiesību lietošanas aizliegums. Bet, ja cilvēks turpina braukt, tad saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu viņam uzliek 40 eiro naudas sodu un vadītāja apliecība tiek aizturēta līdz brīdim, kad persona veikusi veselības pārbaudi.

Un te sākas interesantākais – kāpēc tādos gadījumos kā ar autobraucēju E. Kolnu policija ir bezspēcīga?

Nav noteikts ne laika periods, ne reižu skaits, cik bieži personu var sodīt par šo konkrēto pārkāpumu – braukšanu bez derīgas medicīniskās izziņas, proti, bez veselības pārbaudes. Tātad persona brauc bez izziņas, saņem sodu, to samaksā, bet turpina braukt bez izziņas, atkal saņem sodu un samaksā, un tā uz riņķi.

Šādam autovadītājam tiek noteikts transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums (tiesību aizturēšana), kas nav tas pats, kas tiesību atņemšana. Tiesību atņemšana uz noteiktu laiku paredzēta par konkrētiem pārkāpumiem, bet regulāra braukšana bez derīgas medicīniskās izziņas nav šo pārkāpumu skaitā.

Ja tiesības atņemtas, soda bargāk

Ja autovadītājs brauc, kaut tiesības atņemtas (nevis aizturētas), tad pienākas 280–430 eiro naudas sods. Ja pieķer braucam bez tiesībām atkārtoti gada laikā, tad šoferim var piemērot 5–15 diennakšu administratīvo arestu un 570 eiro naudas sodu.

Reklāma
Reklāma

Ja tiesības atņemtas saistībā ar Krimināllikumā paredzētiem pantiem, piemēram, par avārijas izraisīšanu ar cietušajiem vai bojāgājušajiem, par avārijas izraisīšanu alkohola vai citu apreibinošu vielu ietekmē, bet cilvēks turpina braukt un izvairās no soda, tad, pēc Krimināllikuma, var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Tātad, ja E. Kolna tiesas spriedumu nepārsūdzēs un tas stāsies spēkā, tad viņai autovadītāja tiesības tiks atņemtas uz pieciem gadiem.

Un, ja viņa tomēr turpinās braukt, tad gan iespējami minētie bargāki sodi.

Kad var palikt bez automobiļa?

E. Kolnai nedienas ar automobili uz ceļa jau bijušas iepriekš, kā “LA” jau rakstīja, apsūdzētā tiesā atzina, ka ar vienu aci gandrīz nemaz neredz, bet visu laiku turpina braukt, tikai nelietīgā policija viņu vajājot… “Ja paši autovadītāji neapzinās, ka ir bīstami citiem, viņiem jāatņem mašīna!” tā spriež daži “LA” lasītāji. Vai un kādos gadījumos autovadītājam var konfiscēt auto?

Kā skaidro Valsts policija, šobrīd atstādināt no transportlīdzekļa vadīšanas un izņemt transporta līdzekli (novietojot glabāšanai Nodrošinājuma valsts aģentūrā) var par braukšanu alkoholisko dzērienu vai citu apreibinošu vielu ietekmē. Tāpat no vadīšanas atstādina un izņem auto, ja pieķer braucam bez tiesībām atkārtoti gada laikā.

Transportlīdzekļa konfiskāciju paredz arī Krimināllikuma 70.13 panta 4. daļa: “Konfiskācijai var pakļaut noziedzīgu nodarījumu izdarījušai personai piederošu transportlīdzekli, ja izdarīts noziedzīgs nodarījums pret satiksmes drošību alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu ietekmē.”

2018. gadā izņemti un glabāšanai Nodrošinājuma valsts aģentūrai nodoti 4014 transporta līdzekļi.

Cik brauc bez medicīniskās izziņas

Ceļu satiksmes likums nosaka, ka vienkāršāko transporta līdzekļu vadītājiem līdz 60 gadu vecumam veselības kārtējā pārbaude jāveic ik pēc desmit gadiem, bet pēc 60 gadu vecuma sasniegšanas – ik pēc trim gadiem.

Pēc Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) datiem, derīgas medicīniskas izziņas Latvijā patlaban nav 39 353 automobiļu un motociklu vadītājiem, bet tas nenozīmējot, ka viņi visi piedalās satiksmē. Kopējais vadītāju apliecību skaits 2019. gada 1. aprīlī bija 859 460.

Valsts policijas sastādīto protokolu skaits par transporta līdzekļu vadīšanu bez medicīniskās izziņas:

2016. g. – 3533

2017. g. – 3222

2018. g. – 2538

Autovadītājam var arī noteikt pirmstermiņa veselības pārbaudi. CSDD informē, ka uz pirmstermiņa veselības pārbaudēm gadā vidēji nosūta aptuveni desmit cilvēku: kad eksāmena laikā CSDD darbiniekiem rodas aizdomas par autovadītāja veselības stāvokli vai kad cilvēki ziņo, ka kādam konkrētam autovadītājam varētu būt problēmas ar dalību ceļu satiksmē veselības stāvokļa dēļ.

Tiesības nosūtīt uz pirmstermiņa veselības pārbaudi ir arī Valsts policijas teritoriālās pārvaldes priekšniekam vai viņa vietniekam. Taču Valsts policijai nav datu, cik vadītāju pie ārstiem būtu nosūtījusi policija.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.