Ārsts Pēteris Kļava: “Kolēģi, neuztveriet cilvēku tikai kā gaļu! Neesiet tikai gaļas elektroķīmiskie menedžeri…” 54

“Kādam Kalifornijas miljardierim nomira tētis no audzēja. Cilvēkam bija kādi 40 miljardi…Un viņš saka: kā tas tā ir, man ir nauda, bet mans tēvs nomira? Man Amerika viņu neizārstēja. Un viņš sacīja kaut kādā lielā saietā: diemžēl, mēs bagātie cilvēki, neesam pievērsuši uzmanību medicīnai, jo medicīna ir palikusi tradīciju ziņā – medicīna ir apziņas un informātikas dimensija. Labs teikums! Un būtībā šī grāmata ir šis absolūtais tāds 360 grādu izvērsums, ka cilvēks ir daudz sarežģītāks kā tikai medicīna, tam, ko medicīna saprot tikai šodien,” tā TV24 raidījumā “Dr.Apinis” sacīja pediatrs, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) anesteziologs, reanimatologs Pēteris Kļava, paužot savas pārdomas par kolēģa – algologa, anesteziologa, integratīvās medicīnas ārsta Edgara Vasiļevska jaunāko grāmatu “Autoimūno slimību ārstēšanas ceļvedis”, kuru ārsti apsprieda raidījumā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Pirms 300 gadiem cilvēki pat nezināja, kā dzimst bērni, kamēr netika izgudrots mikroskops un tika ieraudzīts spermatozoīds, uzsvēra Kļava. “Cilvēki nezināja, kā bērni dzimst! Kāpēc mēs – ārsti – domājam, ka mēs tagad ar savu zinātni zinām, kas ir cilvēks, kas ir apziņa un kā mēs notiekam? Pēc 200 gadiem, Pēteri, iedomājies, ko par mums teiks? Ko mēs esam darījuši? Man jau tagad gribētos nošauties, ko mēs esam darījuši 80.gados bērnu reanimācijā,” uzsvēra anesteziologs, reanimatologs Kļava. “Mums mira bērni, ko mēs tagad pa stundu izārstējam! Vai tas nav šausmīgi? Un arī tā bija medicīna! To ir grūti atzīt, un arī tagad ir medicīna,” viņš komentēja TV24 raidījumā.

Tāpēc BKUS ārsts Kļava uzskata, ka esot jāatzīst “akadēmiski, finansiāli un intelektuāli”, ka mēs ļoti maz zinām. “Tā kā mēs neredzam radioviļņus, tas nenozīmē, ka viņu nav! Un tā arī šī smalkā medicīna. Un cilvēks ir smalkāks – ne tikai kā gaļa…Kā es saku saviem – daudzās jomās gudrākiem par mani – rezidentiem: mīļie kolēģi, neuztveriet cilvēku tikai kā gaļu! Neesiet tikai gaļas elektroķīmiskie menedžeri! Es nesaku, ka gaļa nav jāmenedžē reanimācijā – galvenais skaits ir pH līdzsvars! Un tātad šī grāmata un tas līdzsvars, kas ir asinīs, – ūdeņraža jonu algoritms, pH, bāzes ekscess, tas līdzsvars ir visā cilvēkā – jebkurā sistēmā, jebkurā DNS šūnā. Tātad iet runa šī lielā līdzsvara, ne tikai bioķīmiskā pH, bet arī globāli – apziņas, prāta, emociju, endokrīnās sistēmas, imunitātes, miesas, kaulu vienotības līdzsvars,” sacīja Kļava.

CITI ŠOBRĪD LASA

Un pamats šim līdzsvaram, ko Kļava esot studējis un pirms desmit gadiem jau stāstījis, ir Mejo klīnika, kas ir jāpiemin, kur 1995.gadā viesojies “mūsu guru – Pauls Stradiņš, pateicoties Rokfellera naudai, stipendijai”. Tā esot pasaules klīnika Nr.1, uzsvēra ārsts Kļava, stāstot par Mejo klīniku. “Tā ir tieši holistiskās medicīnas māte Amerikā! Un šis dakteris Mejo 1889.gadā radīja slimnīcu ar 28 gultām. Tātad pasaulē, Amerikā tas ir centrs, kur 45 tūkstoši ārsti studē, mācās šo holistisko…Ķirurgam jāoperē, anesteziologam jāreanimē, psihoterapeitam jāārstē, bet katrs dara kaut ko savu tā kā pie ziloņa – viens saka, ka zilonis ir aste, otrs – knābis…Šī grāmata parāda, ka visa šī zinātne vajadzīga, un katrai zinātnei ir sava spēja un tāpēc šī vēsture…Un tā Amerikā 40 gadus ir zinātne “psiho-neiro-imunoloģija”, tā ir zinātne Amerikā. Mums vēl ārsti to nav dzirdējuši! Tātad, kādā veidā prāts, emocijas, darbība, uzvedība saistīta ar mūsu imunitāti? Vistiešākajā veidā!” tā TV24 raidījumā “Dr.Apinis” uzsvēra Kļava.

Ārsts Kļava uzskata, ka viņa kolēģa Vasiļevska jaunā grāmata “Autoimūno slimību ārstēšanas ceļvedis” ir “fundimentāla izglītības grāmata ārstiem un tautai”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.