Ārsts: Mīksto audu sarkomas nesāp, turpretī kaulu audzēji sāp ļoti; tie aug ārkārtīgi ātri 5

Es pamatā nodarbojas ar kaulu onkoloģiju, bet ir arī mīksto audu onkoloģija, un ir reizes, kad abas ir kopā. Muguras un kāju zonu ņemot, vēzis visbiežāk visbiežāk ir augšstilbā, divas trešdaļas – tie ir Latvijas dati. 60-70% gadījumu ir augšstilbā, 10-15% augšējās ekstremitātē, 10% ir iegurnī, citās lokalizācijās jau krietni retāk. Šādus datus TV24 raidījumam “Dr. Apinis” atklāja Lauris Repša, Latvijas Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas traumatolgs, ortopēds.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

“Cilvēks vispirms nāk ar sūdzībām par sāpēm. Fakts ir tāds, ka mīksto audu sarkomas nesāp – tas ir paradokss. Cilvēkam izveidojas bumbulis, kas nesmuki izskatās, aug lielāks, bet nesāp. Visu veidu kaulu audzēji ļoti sāp. Sāpes ir progresējošas. Ir nakts sāpes,” nozares specifiku skaidro speciālists.

Viņš norāda, ka laiks, kamēr šis viss attīstās, ir īss – 3-4 nedēļas, citreiz ir pusotrs mēnesis. Tas ir tas – sāpes, ar ko cilvēks pamatā sāk meklēt savas problēmas cēloni.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja runājam par mīksto audu audzējiem, ļaundabīgie aug ātri, tas ir pāris nedēļu, mēneša jautājums. Tie ir cieti savā struktūrā. Un tad ir jautājums, kāds cilvēks pats attiecas pret savu veselību, Repša šādi norāda arī uz pašu slimnieku atbildību pret sevi.

Vidējais statistiskais rādītājs, ar ko cilvēks vēršas pie ārsta, ir 5-6cm audzējs, tas vistas olas vai mandarīna lielumā. “Cilvēks pamana, ka kaut kas ir parādījies, un tad iet pārbaudīties. Un tad tas ceļš sākas,” stāsta Repša.

Turpretī, ja runā par kaulu audzējiem, tad tās ir sāpes, ar ko cilvēks vēršas vai nu uzreiz pie speciālista, bet daudz biežāk pie ģimenes ārsta vai poliklīnikas traumatologa, pie kā viņš vēršas ar šo konkrēto sūdzību.

“Tad seko saruna ar cilvēku, ir radioloģiskie izmeklējumi, un tad jau tālāk arī pacients tiek novirzīts tu, kur nepieciešams,” saka speciālists, piebilstot, ka viņam ir ļoti liels prieks par tiem rezidentiem, kas ir izgājuši apmācību Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, viņi ir redzējuši šos pacientus, viņi zina, kam pievērst uzmanību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.