Ārsts Arvīds Irmejs: Modernā zinātne pierāda gara un ķermeņa saikni onkoloģijā 0
Kad sievietei jāsastopas ar grūtu dzīves situāciju – krūts vēzis – , sadarbībā ar ārstu jāizrunā, kāds risinājums ir labāks, tad, ja nepieciešama krūts operācija – pilnīga mastektomija vai daļēja. Un kas var palīdzēt tālākajā dzīvē pieņemt šo dzīves situāciju, stiprināties un iet tālāk? Stāsta Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas ķirurgs Arvīds Irmejs.
2015. gadā mastektomija Latvijā veikta 46%, Stradiņa slimnīcā veiktas 30% no visām krūts vēža operācijām. Ārsts Arvīds Irmejs teica, ka “lielākajā daļā krūts vēža gadījumu tiek veikta krūti saudzējoša operācija, tomēr ir situācijas, kad to veikt tehniski nav iespējams – ir plašs audzējs vai pat vairāki audzēji vienā krūtī vienlaicīgi.”
Savukārt pierādīta pārmantota krūts vēža gadījumā Stradiņa slimnīcā rekomendē mastektomiju, pēc kuras bieži iespējama tūlītēja rekonstrukcija. “Reizēm pati paciente vēlas mastektomiju,” atzīmē ārsts.
Kā tiek līdz lēmumam par ārstēšanās veida izvēli, kādi aspekti to ietekmē, kā pacients šeit var līdzdarboties? “Lai pieņemtu lēmumu par ārstēšanas veida izvēli, nepieciešama informācija: mamogrāfijas un ultrasonogrāfijas izmeklējumi, audzēja biopsijas rezultāti, III stadijas audzējiem nepieciešama arī kompjūtertomogrāfija plaušām un aknām, kaulu scintigrāfija,” skaidro Arvīds Irmejs.
Atsevišķos gadījumos nepieciešama arī ģenētiskā izmeklēšana un magnētiskā rezonanse krūtīm. Tas viss jāpaspēj dažu nedēļu laikā, lai nekavētos ārstēšanas uzsākšana. Kad ir visa nepieciešamā informācija, tad jāpieņem vairāki būtiski lēmumi:
1) ārstēšanu sākt ar operāciju vai zālēm (visbiežāk ķīmijterapiju)
2) ja operācija, tad kāda – mastektomija vai krūti saudzējoša?
3) ja mastektomija – ar vai bez rekonstrukcijas.
“Pacienta līdzdarbība ir ļoti svarīga,” uzsver Arvīds Irmejs. “Ārsta uzdevums ir informēt par alternatīvām, rekomendēt onkoloģiski visefektīvāko terapiju, tomēr galīgais lēmums ir pacienta ziņā. Ir pacienti, kas pilnībā vai daļēji atsakās no ārsta piedāvātas ārstēšanas un mediķiem tas jārespektē.”
Ko tālāk?
Stradiņa slimnīcā lielākā daļa krūts vēža pacienšu uzturas tikai vienu vai divas naktis pēc operācijas un pārējā ārstēšana, rehabilitācija notiek ambulatori un nav tieši saistīta ar slimnīcu. Kā dzīvot tālāk?
Galu galā rehabilitācija nav iekļauta slimnīcām sniedzamo valsts pakalpojumu klāstā. “Slimnīcā pacientēm tiek dots informatīvs atbalsts par bezmaksas fizioterapeita un psihologa konsultācijām (fonds “Rozā vilciens”), pacientu atbalsta grupām (biedrība “Dzīvības koks”), ārējām krūts protēzēm, ja bijusi mastektomija u.c.,” min ārsts.
Svarīgi – ja nav pietiekama valsts atbalsta, vismaz ir nevalstiskās organizācijas, kurās var saņemt atbalstu. “Rozā vilciens” nodrošina bezmaksas fizioterapeita un psihologa konsultācijas krūts vēža pacientēm. “Šos pakalpojumus valsts neapmaksā, bet krūts vēža pacientēm tie ir ļoti svarīgi un atsauksmes ir labas,” uzsver Arvīds Irmejs.
“Gandrīz visos gadījumos vienlaikus ar krūts audzēja operāciju tiek veikta arī paduses limfmezglu izņemšana, kam nereti vēl seko staru terapija krūtij un padusei. Tas var radīt diskomfortu un pat kustību ierobežojumu pleca locītavā, ko ļoti efektīvi var likvidēt fizioterapija,” atzīmē ārsts.
Viņš arī atgādina, ka modernā zinātne sniedz arvien pārliecinošākus pierādījumus par tā saukto “mind – body” saikni onkoloģisko slimību gadījumā. “Agrāk populārs bija sauklis veselā miesā vesels gars, bet pēdējās desmitgadēs it kā no jauna tiek atklāta jau gadu tūkstošiem zināmā patiesība par to, ka veselam garam vesela miesa. Tāpēc daudz sievietēm ļoti svarīga ir arī bezmaksas psihologa konsultācijas iespēja.”
Lai gan daudzās citās valstīs, piemēram, Lielbritānijā, standarta prakse ir segt izdevumus, kas saistīti ar slimības sekām un komplikācijām pēc ārstēšanās, Latvijā valsts to nespēj nodrošināt. Gandrīz vienmēr sievietēm ir nepieciešams konsultāciju kurss pie psihologa, kā arī nodarbības pie fizioterapeita, ko izmanto tikai tās, kas to spēj atļauties.
Šobrīd ikviens ir aicināts atbalstīt tās sievietes, kas slimo ar krūts vēzis, veicot ziedojumu fondam “Rozā vilciens”. Ziedojumu kastītes ir izvietotas visos “Rimi” un “Supernetto” veikalos pie kasēm.