Ārstniecības tauksakne – sens tautas līdzeklis asinsspiedienam un diabētam 2
Ārstniecības tauksakne – sens tautas medicīnas līdzeklis, kam piemīt antibakteriāla, savelkoša, asinsspiedienu un cukura līmeni pazeminoša iedarbība. Tauksakne ir pirmā zāle sastiepuma, mežģījuma, sasituma un kaulu lūzuma gadījumā, jo veicina kaulaudu atjaunošanos.
Der arī kuņģa čūlas slimniekiem. Ar devu gan jāuzmanās – drīkst tikai divus gramus diennaktī, vien mazu ripiņu.
Glabāšanas laiks – trīs gadi.
* Ja esmu apsaldējusies, piemeklējis klepus, gatavoju tauksaknes tēju. Šis augs satur gļotvielas, kas šķīst arī aukstā ūdenī, tādēļ apleju ar aukstu novārītu ūdeni. Uz glāzi ņem ēdamkaroti sasmalcinātu sakņu. Nakti iztur un no rīta izkāš. Uzsilda un pa malkam izdzer dienas laikā.
Ar tauksakni jābūt uzmanīgam, iedarbība ir ļoti spēcīga, tādēļ nedrīkst pārsniegt ārstniecības augu grāmatā noteikto devu.
Iesaka Māra Amatniece no Lestenes
* Ja gadījies kāds sastiepums, locītavu trauma vai kaulu lūzums, labi palīdz tauksaknes ziede. 100 gramus svaigas tauksaknes notīra un sagriež gabaliņos, pārlej ar pusglāzi olīveļļas vai mandeļu eļļas un pusstundu karsē ūdens peldē. Atstāj ievilkties četras dienas. Nokāš un pievieno 5 gramus bišu vaska un 1–2 ēdamkarotes tauksaknes tinktūras. Uzkarsē un salej trauciņos.
Iesaka Vaira Kārkliņa no Pāvilostas