Tev jākļūst slimākam, lai saņemtu zāles… Ārstiem sasietas rokas politiķu neizdarības dēļ 0
“Tu neesi gana slims, ej mājās un kļūsti slimāks! Veselības ministrija nav noņēmusi C hepatīta slimniekiem barjeru, kas liedz ārstēt pilnīgi visus, un mēs nezinām, kad varēsiet saņemt ārstēšanu,” tā ārsti nereti ir spiesti paziņot savam pacientam, kuram ir konstatēts C hepatīts, bet aknu fibrioze vēl nav sasniegusi 2. stadiju.
Ar Saeimas atbalstu C hepatīta slimnieku ārstēšanai ir palielināts finansējums, taču ir birokrātiski šķēršļi, kas traucē gan ārstiem, gan slimniekiem tikt pie šīs naudas. Izrādās, ka Veselības ministrija (VM) nespēj piedzīt no zāļu ražotājiem šogad neapmaksātos rēķinus deviņu miljonu eiro apmērā. Par šo naudu varētu ārstēt divtik pacientu vairāk nekā patlaban.
Šim jautājumam vakar pievērsās Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisija, kas ir nepatīkami pārsteigta par VM un Nacionālā veselības dienesta (NVD) neizdarībām, kas liedz izmantot C hepatīta ārstēšanai piešķirto naudu. Tā vietā, lai virzītu lēmumu ārstēt visus C hepatīta slimniekus, apakškomisija nolēma sūtīt vēstuli valdības vadītājam Mārim Kučinskim un veselības ministrei Andai Čakšai, aicinot risināt radušos situāciju.
Latvijas Infektoloģijas centra aknu slimību nodaļas vadītāja un Latvijas infektologu, hepatologu un HIV/Aids speciālistu asociācijas prezidente Ieva Tolmane atgādināja, ka ārstu aicinājums atcelt ierobežojumus C hepatīta slimnieku ārstēšanā ir izskanējis dažādās oficiālās sanāksmēs.
Aizvadītā gada decembrī ārsti rakstījuši vēstuli VM un Nacionālajam dienestam, lūdzot atļaut ārstēt visus ar C hepatītu inficētos slimniekus. Ārsti diagnosticējuši C hepatītu un bijuši spiesti sūtīt slimniekus mājās. Šogad bija paredzēts ārstēt 3000 pacientu, taču šī iespēja daudziem bija liegta.
“Tāpēc man ir četri jautājumi deputātiem. Kā var samazināt C hepatītu kā nopietnu draudu veselībai, ja ārstējam mazāk nekā diagnosticējam? Kam tiks izlietots C hepatītam paredzētais finansējums, kas šogad tika piešķirts 3000 slimnieku ārstēšanai?
Kāpēc tiek tērēts laiks sapulcēs un darba grupās, ja lēmumi tiek pieņemti, nebalstoties uz profesionālu viedokli?” vaicāja I. Tolmane.
Daktere Tolmane atgādināja, ka “5. septembrī visi sanācām šeit, vēlreiz apliecinājām, ka jānoņem ierobežojumi. Veselības ministrijā 27. septembrī tika rīkota sēde, kurā piedalījās visi iesaistītie speciālisti. Mums ir pacienti, bet mēs esam sasietām rokām. Ministrijas sēdē izskanēja, ka viss esot ļoti skaisti, ka mēs ārstējot vairāk nekā citus gadus un ka Veselības ministrija finansējumu varot izlietot arī citām jomām. Līdz ar to mēs esam kārtējā komisijas sēdē”.
VM Sabiedrības veselības departamenta vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane uz jautājumu, kāpēc radusies šāda situācija, atbildēja, ka, atceļot pilnībā ierobežojumus, tiek prognozēts, ka tad ārstēšana būtu nepieciešama aptuveni 10 000 pacientiem un ka pacientu varētu būt vairāk nekā naudas un arī ārstu kapacitāte esot nepietiekama. Tostarp arī ieslodzījumu vietās, kur jau ir 4000 ar C hepatītu inficēto un neesot skaidrs, kā samazināt šo pacientu skaitu.
Iepriekš daktere Tolmane gan apstiprināja, ka ārstu esot pietiekami, bet valsts viņiem liedzot ārstēt visus, kuriem tas būtu nepieciešams.
Taču izrādās, ka VM un NVD netiek galā ar mūsdienīgo C hepatīta ārstēšanai nepieciešamo zāļu ražotājiem, kuri nodrošina savu finansiālo līdzdalību bezinterferona terapijā un kuriem, ņemot vērā līgumus ar NVD, jāatmaksā atpakaļ valstij daļa no finansējuma, kuru NVD samaksājis ražotājiem par medikamentiem šīs infekcijas slimības ārstēšanai.
NVD Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta pārstāve Zinta Rugāja informēja, ka C hepatīta ārstēšanai no valsts naudas maka ir piešķirti 15 miljoni eiro, bet no janvāra līdz augustam ir iztērēti 15,9 miljoni eiro.
C hepatīta pacientu apvienības vadītājs Kristaps Kaugurs uzsvēra, ka patlaban virkne pacientu nezina, kad viņi varēs sākt ārstēšanu, neraugoties uz to, ka patlaban ir pieejami deviņi miljoni eiro, kurus ministrija nespēj atgūt un par kuriem varētu dubultot ārstēto pacientu skaitu.
Jaunatklāto C hepatīta pacientu skaits:
2015. gads – 1789,
2016. gads – 1907,
2017. gads – 1803.
Kopējais C hepatīta slimnieku skaits valstī ir aptuveni 50 tūkstoši.
Avots: LIC