Vispirms vajadzēja vērsties parastā tiesā? 0
Ārsti un viņu advokāts Ivo Klotiņš, kurš sagatavoja konstitucionālo sūdzību, bija neizpratnē par atteikumā norādīto, ka konstitucionālā sūdzība visupirms ir “individuāls tiesību aizsardzības līdzeklis”, kas nozīmē, ka mediķiem vispirms vajadzējis vērsties vispārējās piekritības tiesā.
“Konstitucionālā sūdzība pēc likuma ir izveidota kā subsidiārs līdzeklis – tikai tad, ja nav citas iespējas aizstāvēt savas tiesības, tad cilvēks var vērsties ar sūdzību konstitucionālajā tiesā. Piemēram, ja personai darba līgumā ir uzrakstīts, ka viņai ir jāmaksā attiecīga naudas summa, bet darba devējs pretēji darba līgumam un Darba likumam maksā citu summu, tādā gadījumā šis cilvēks dodas uz tiesu, lai novērstu šo netaisnību,” skaidroja tiesnesis Kusiņš.
“Vispārējā tiesa secinātu, ka Ārstniecības likums neparedz divkāršu samaksu un līdz ar to pieteikums ir noraidāms,” Kusiņam iebilda advokāts Klotiņš un uzsvēra, ka no 1. jūlija apstrīdētais Ārstniecības likuma pants zaudē spēku un ka tiesībsarga un mediķu iesniegtajai sūdzībai zūd jēga. Taču mediķi uzskata, ka Saeimas nesen pieņemtie Ārstniecības likuma grozījumi, kuros noteikts, ka, sākot no 1. jūlija, piecas virsstundas tiks apmaksātas, nosakot koeficientu 1,1 vai par 10% vairāk nekā līdz šim, ir īstermiņa risinājums ugunsgrēka dzēšanai.
Gribas izmisīgi saukt: ko jūs darāt!
Rīgas Dzemdību nama ārste V. Veisa aicināja kolēģus izvērtēt savas darba stundas un tomēr atteikties strādāt, ja netiks maksāts par virsstundām dubultā.
“Jo vairāk būs tādu kolēģu, kas nepiekritīs strādāt virsstundas, ja par tām nemaksā, kā noteikts Darba likumā, jo tas būs arvien stingrāks signāls sabiedrībai, šajā konkrētajā gadījumā politiķiem,” secināja H. Plaudis.
Arī Bērnu ķirurgu arodbiedrības vadītājs Ģirts Aleksejevs aicināja savus kolēģus ievērot Darba likumu un uzsvēra, ka Saeimas nesen pieņemtie Ārstniecības likuma grozījumi kalpo kā plāksteris samilzušai problēmai.
Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja Dace Matule: “Skatoties uz šo 1,1 koeficientu, gribas izmisīgi saukt: ko jūs darāt! Tika paziņots par jaunu demogrāfiskās stratēģijas izveidi valstī. Tas notiek laikā, kad dzemdību nodaļās vairs nav kam strādāt. Mēs nevarēsim īstenot nevienu demogrāfisko politiku, ja politiķi ignorēs ķirurgu, ginekologu – dzemdību speciālistu, medicīnas māsu, anesteziologu un citu speciālistu prasības.”