Ārsti jūtas neaizstāvēti. Mieles pēc Satversmes tiesas atteikuma saistībā ar virsstundām 0
“Mēs ar lielām bažām raugāmies, ka valstī, kur pieņemta nodokļu reformas politika, ir ļoti neskaidrs veselības aprūpes budžeta finansējums. Mūsu aicinājums būtu ļoti konsekventi aprēķināt un saprast, kāda darba samaksa tuvākajos pāris gados būs medicīnas māsām, ārstiem, vecmātēm. Virsstundu apmaksas jautājums ir tikai viena lieta, bet vēl aizvien, dzirdot diskusijas politiskajā telpā un redzot politiķu neizpratnes pilnās sejas par problēmas būtību, ne ārstu, ne māsu, ne vecmāšu vidū nav skaidrības par to, kā mūsu alga veidosies 2018., 2019. un 2020. gadā. Mediķi arvien skaļāk un uzstājīgāk paudīs savas prasības. Tas ir neizbēgami. Neskaidrība ir milzīga, tāpēc es spēju saprast ģimenes ārstu gana agresīvo nostāju, jo nav ticības, vai kādreiz būs citādāk,” vakar žurnālistiem teica Rīgas Dzemdību nama ārste Vija Veisa.
Vairāki mediķi preses konferencē pauda savu pārsteigumu par Satversmes tiesas (ST) atteikumu ierosināt lietu par viņu iesniegto prasību. Piecdesmit ārsti, kas pārstāv Bērnu ķirurgu arodbiedrību, Latvijas Ķirurgu asociāciju un Rīgas Dzemdību namu, 5. aprīlī vērsās tiesā ar konstitucionālo sūdzību, uzskatot, ka Ārstniecības likumā iekļautais pants, kurš ļauj nemaksāt par virsstundām dubultā, ir pretrunā ar Darba likumu un Satversmes 91. un 107. pantu. Ārsti prasīja atcelt apstrīdēto normu no tās pieņemšanas brīža. Tas nozīmē, ja ST šo prasību apmierinātu, mediķiem no valsts būtu jāsaņem kompensācijas par nesamaksātajām virsstundām, sākot no 2009. gada, un tas būtu nepatīkami valdošajām politiskajām aprindām.
Satversmes tiesas noraidījuma viens no pamatojumiem ir – pieteikuma iesniedzējiem šajā konkrētajā gadījumā bijis jāpierāda, ka apstrīdētā norma rada nelabvēlīgas sekas tieši viņiem. Mediķiem bija individuāli jāpievieno sūdzībai savi darba līgumi, jo bez tiem nevarot noskaidrot lietas apstākļus attiecībā uz iespējamo aizskārumu katrai ārstniecības personai, kas iesniegusi pieteikumu. Tiesai neesot bijis saprotams, kurā brīdī ir radies pamattiesību aizskārums.
Arī tiesībsargs Juris Jansons ir iesniedzis ST pieteikumu. Ja ST normu atzīs par antikonstitucionālu, tai būs jāizvērtē, ar kuru brīdi tā zaudē spēku. Tiesai šī lieta jāsagatavo līdz 16. oktobrim.