Foto: SHUTTERSTOCK

Ārsti: Diabēta pacientiem efektīvi medikamenti jāsaņem savlaicīgi 5

“Ir tikai loģiski, ka pacienti var saņemt efektīvus medikamentus savlaicīgi, tādējādi bez komplikācijām atgriežoties normālā dzīvē,” TV24 raidījumā “Nacionālo interešu klubs”, kas bija veltīts diabēta ārstēšanai, teica Hosams Abu Meri, ārsts-gastroenterologs, 14. Saeimas deputāts, Sociālo un darba lietu komisijas deputāts (JV).

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Viņš atzina, ka diemžēl joprojām saglabājas sistēma, kas paredz, ka pacientiem bioloģiskos medikamentus, kas ir efektīvi, drīkst izrakstīt tikai tad, kad gadu, divus ir lietoti citi medikamenti, kas tomēr pacientam nav palīdzējuši. Rietumeiropas valstīs, piemēram, Anglijā, šos medikamentus pacientu ārstēšanai var pielietot daudz agrākā slimības stadijā nekā Latvijā.

Lai arī veselības aprūpē vajadzību ir daudz un inovatīviem medikamentiem visās diagnozēs papildus nepieciešami vairāki desmiti miljonu eiro, tomēr zāļu pieejamības jautājums ir jāvirza uz priekšu, norādīja Hosams Abu Meri. Neefektīvi medikamenti arī izmaksā daudz un situācija ir jāmaina. Varbūt vienu, divus gadus maksāsim vairāk, bet ilgtermiņā mēs atgūsim daudz vairāk. Ir jāmaina domāšana, teica ārsts un politiķis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes pētnieks, medicīnas zinātņu doktors, politiķis (AS) Romualds Ražuks skaidroja, ka nevar apgalvot, ka visi medikamenti, kas lietoti līdz šim, ir neefektīvi. Tomēr ārstēšanas procesā ārst bieži vien ātri secina, ka šie medikamenti neiedarbojas. Inovatīvie medikamenti diabēta ārstēšanā iedarbojas vienlaicīgi gan uz insulīna ražošanu, gan uz aizkuņģa dziedzeri, gan uz pārējo organismu, samazinot glikozes daudzumu.

“Zāles tomēr ir dārgas, tās tiek izrakstītas pacientiem, bet smagos, ielaistos gadījumos. Ārstu vēlme ir, lai šīs zāles būtu iespējams pacientiem pielietot pēc iespējas ātrāk. Tam ir nepieciešams piešķirt papildus līdzekļus,” akcentēja Romualds Ražuks.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.