Ārstējam iesnas ar pašu spēkiem – trīs soļi ceļā uz veselību 5
Ieva Apiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Ja sākušās iesnas vai pat akūts rinosinusīts – deguna blakusdobumu iekaisums, ko visbiežāk izraisa rinovīrusi, arī adenovīrusi un gripas vīrusi, lieliski varam paši sev palīdzēt mājas apstākļos. Īpaši svarīgi tas ir tad, kad piekļūšana pie ārstiem klātienē nav tik vienkārša. Par trim soļiem ceļā uz deguna veselību stāsta Veselības centru apvienības un Rēzeknes slimnīcas otorinolaringologs, ķirurgs RIHARDS URTĀNS.
1. Lai mazinātu iekaisumu, ieteicams lietot kādu no nesteroīdajiem pretiekaisuma līdzekļiem, piemēram, ibuprofēnu saturošu, vai pretsāpju, pretdrudža līdzekli paracetamolu. Deva – atbilstīgi farmaceita ieteikumam vai instrukcijā rakstītajam.
2. Pietūkusī gļotāda traucē deguna blakusdobumiem dabīgi attīrīties. Lai samazinātu nepatīkamos simptomus, noderīgs būs kāds no deguna asinsvadus sašaurinošiem līdzekļiem ar ksilometazolīnu (piemēram, Xymelin, Olynth, Otrivin, Septanazal, Ksilonex). Te gan jāatceras, ka tie nav paredzēti lietošanai ilgāk par 3–5 dienām. Pilinot tos nedēļām, mēnešiem ilgi, cilvēki iedzīvojas medikamentozajās iesnās, deguna gļotādas pietūkumā un vēl lielākā sabiezējumā, pastāvīgi aizliktā degunā, un tad jau vajadzīga nopietna ārstēšana.
Elpošanas atvieglošanai caur degunu var lietot arī bezrecepšu medikamentus sīrupa un tablešu formā.
3. Pētījumos pierādīts, ka labs ārstniecisks efekts ir deguna skalošanai ar sālsūdeni, ko atzinīgi vērtē arī otorinolaringologi (ausu, kakla, deguna ārsti). Tikai šķīdumam nevajadzētu būt ne par stipru, ne par vāju – vēlamā sāls koncentrācija atbilstīga mūsu asins plazmai – 0,9%. Ieteicams skalot degunu 1–2 reizes dienā.
Vēl viens svarīgs nosacījums – šķidruma tilpumam, kas tiek izlaists caur katru nāsi, jābūt līdz pat 100 ml (tikai tad būs vēlamais efekts). Deguna skalošanai var izmantot aptiekā nopērkamu šļirci, klizmas baloniņu vai arī ārzemju interneta veikalos pasūtāmu tam paredzētu ierīci – Sinus rinse. Procedūru veic tik ilgi, cik nepieciešams.
PADOMI
• Vīrusu laikā profilaktiski degunu var skalot ar pašu pagatavotu sālsšķīdumu reizi dienā. Katru skalošanas reizi pagatavo jaunu šķīdumu. 250 ml silta vārīta ūdens izšķīdina pustējkaroti vārāmā sāls. Iegūtais ap 1% sālsšķīdums minimāli kairinās deguna gļotādu, toties labi attīrīs no izdalījumiem, veicinās deguna gļotādas skropstiņepitēlija atjaunošanos.
• Aptiekās nopērkamie uz sālsūdens bāzes veidotie šķīdumi galvenokārt domāti sausas deguna gļotādas mitrināšanai un iesnu šķidrināšanai. Tos iedala izotoniskos (tikpat sāļi kā organisma šķidrums) un hipertoniskos (sāļāki par organisma šķidrumu). Pirmie piemērotāki deguna skalošanai, piemēram, iesnu sākumā, lai ātrāk atbrīvotos no vīrusiem, kā arī ja gļotas tā sabiezējušas, ka deguna izšņaukšanai jāpieliek spēks. Hipertoniski – ja ir izteikta tūska deguna blakusdobumos un lai audi ātrāk atjaunotos.