Ārste: jauniem cilvēkiem rodas dzirdes problēmas dēļ stresa. Padomi, kā sargāt ausu veselību 1
AS “Veselības centru apvienība” poliklīnikas “Pulss 5” otolaringoloģe Irina Čučujeva katru dienu saskaras ar pacientiem, kas, nepareizi tīrot ausis ar kociņiem, veicina sēra krāšanos, pasliktinot sev dzirdi. “Atšķirībā no gripas vai infekciju slimību komplikācijām, kas nereti kļūst par pamatu vidusausu iekaisumam, ko cilvēkam ir grūti kontrolēt, mehānisku darbību raisītas ausu problēmas ir iespējams nepieļaut”, uzskata ārste.
Katru dienu AS “Veselības centru apvienība” poliklīnikas “Pulss 5” otolaringoloģes Irina Čučujevas kabinetā ir kāds pacients, kurš, tīrot ausis ar kociņiem vai kādiem citiem priekšmetiem, ir veicinājis sēra uzkrāšanu dziļi ausī, kas ar laiku izveidojis “korķi”, pasliktinot dzirdi. Daktere šādu situāciju skaidro ar auss kanāla uzbūvi, kas dažiem ir plašs un taisns, bet reizēm šaurs un vairāk līdzinās izliektai caurulītei un ausu sēram ir labākas iespējas tur “aizķerties”. “Korķis” veidojas pakāpeniski, kad regulāri tīrot, sērs tiek iestumts tālākajā sasniedzamajā auss daļā, līdz tas ir sakrājies tik daudz, ka ir sajūta, ka auss ir aizkritusi.
“Lai gan sērs, ko izdala auss ejā esošie dziedzeri, ir nepieciešams veselībai, cilvēkiem gribas to iztīrīt”, uzsver ārste. Viņa iesaka ausis tīrīt ne vairāk, kā to var izdarīt ar pirkstu palīdzību, taču gadījumā, ja pēc ausu tīrīšanas pasliktinās dzirde, ir jādodas pie ārsta. Irina Čučujeva skaidro, ka var gadīties, ka, regulāri tīrot ausis ar kociņiem, sērs nevilšus izliekumā ir bijis iestumts jau iepriekš un krājies ilgāku laiku. Darbojoties ar ausu kociņiem, ir risks trāpīt bungplēvītei, kuras pārduršana var kļūt par cēloni nopietnām ausu saslimšanām. Nebūtu labi, ja ar auss tīrīšanas instrumentiem tiktu sakairināta auss ejas āda.
Irina Čučujeva iesaka īpašu uzmanību pievērst iesnām, kad tās sākas – pirmajā dienā. Lai palīdzētu organismam ar tām cīnīties, ir ieteicams jau pirmajā dienā, kad ir sajūta par to tuvošanos, veikt deguna skalošanu ar jūras ūdeni. Tā ir nepieciešama, jo, vīruss, pielīpot pie deguna gļotādas, sāk vairoties. Mēs to izjūtam kā tūskas palielināšanos. Savukārt, ja laicīgi tiek veikta skalošana, vīrusa vairošanās tiek iespēju robežās apturēta.