Foto: SHUTTERSTOCK

Ārstē gan ādas slimības, gan palīdz pret sasitumiem un pat pret drudzi: maigā dziedniece baltā nātre 14

Antra Krastiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Pazīmes, ka tu patērē pārāk daudz olbaltumvielu 2
Krievijā trīskāršojušies “vārti uz elli”, kas var aprīt zemi un ciemus
Veselam
Kā atbrīvoties no riebīgās “riepiņas” uz vēdera. Nosaukti 5 galvenie noslēpumi
Lasīt citas ziņas

Atceros, ka bērnībā našķojāmies ar panātru baltajiem ziediņiem. Pirmoreiz tos pasmeķējām joka pēc – balti, smuki, smaržīgi, kā tādu neieliksi mutē. Un tavu pārsteigumu – saldi tie bija, garšoja pēc medus. Neviens neteica, ka tos labi ēst, ka tie veselīgi, un neviens arī neteica, lai neēd, un tā mēs, bērni, niekojāmies. Tik’ krietni vēlāk uzzināju, ka panātre ir liela, sievišķīgi maiga dziedniece.

Baltā nātre jeb panātre (Lamium album) aug sētmalēs, laukos, dārzos, nezāļainās vietās. Zied no maija līdz oktobrim, un visu šo laiku arī ievācama. Pēc nopļaušanas panātre ātri vien ataug. Drogai ievāc baltos ziediņus vai nogriež visu auga lakstu kopā ar izplaukušajiem un neizplaukušajiem ziediem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Žāvē ārā ēnā vai labi vēdināmā telpā, izklājot plānā kārtiņā uz lina auduma vai balta papīra. Lai drogai saglabātos medus aromāts, augu ieteicams žāvēt ļoti strauji un jārauga, lai izžuvušajiem ziediem saglabātos bāli dzeltenīga krāsa. Panātres drogu var uzglabāt gadu. Droga ātri uzsūc mitrumu, tāpēc to uzglabā slēgtā traukā.

Kas vērtīgs augā?

Foto: SHUTTERSTOCK

Baltās nātres ziedi satur A, C, K un B grupas vitamīnus, magniju, kalciju, kāliju, dzelzi, fosforu, nātriju, linolskābi, linolēnskābi, palmitīnskābi, stearīnskābi un oleīnskābi, ēterisko eļļu, visas neaizstājamās aminoskābes, kumarīnu, kvercitīnu un citus flavonoīdus, lutīnu, bēta karotīnu un citus karotenoīdus.

Lapas satur hlorofilu, flavonoīdus, kumarīnus un skudrskābi, miecvielas, olbaltumvielas, C, K un B1 vitamīnu, organiskās skābes, visas neaizstājamās aminoskābes, glikozīdus, proteīnu, dzelzi, nātriju, kāliju, kalciju, taukus, cieti, karotinoīdus. Svaigās panātru lapās C vitamīna ir divreiz vairāk nekā upenēs, bet karotīna vairāk nekā burkānos.

Kādam nolūkam panātri lieto?

Baltā nātre lieliski attīra asinis, to lieto pret mazasinību, dzemdes asiņošanu, neregulārām un sāpīgām mēnešreizēm, hemoroīdiem, baltajiem ziediem, skrufulozi, bezmiegu, kā nomierinošu un vieglu caurejas līdzekli, arī tad, ja ir ādas slimības (pinnes, ekzēma, furunkuloze, alerģija), gremošanas un elpošanas orgānu iekaisums, vēsinošos un dziedinošos apliekamajos apdegumu gadījumā.

Panātres jaunos lakstus, arī jau pieauguša auga lapas un ziediņus kopā ar citām (ne)zālēm pievieno vitamīnu salātiem. Tos var likt pie mērcēm, zupām – siltajām un aukstajām, blendēt zaļajos kokteiļos.

Reklāma
Reklāma

No tautas dziedniecības ieteikumu un recepšu pūra

Foto: SHUTTERSTOCK

• Ja ir asiņošana: 15 g baltās nātres drogu aplej ar 200 ml verdoša ūdens, ļauj ievilkties 15–20 minūtes. Dzer pa ēdamkarotei 2–4 reizes dienā. Lieto pulverī sasmalcinātu drogu – pa naža galam 3 reizes dienā.

• Ja ir akūtas strutainas ādas slimības, apdegumi: 30 g baltās nātres ziedu aplej ar 1 l verdoša ūdens. Ļauj ievilkties. Atdzisušu lieto apliekamajos, apmazgāšanai.

• Ja ir gangrēna, apdegumi: baltās nātres ziedu un lapu drogu uz lēnas uguns vāra, līdz izveidojas receklis (jāvāra aptuveni 2 stundas). Kad recekļainais virums atdzisis, to uzklāj uz problemātiskās vietas.

• Ja ir ausu kaites: krūzītē ielej karstu baltās nātres tēju. Uz tās uzliek piltuvi, lai platais gals apsegtu krūzītes augšu, bet šauro galu liek ausī, lai tajā tiktu garaiņi. Galvu procedūras laikā apsedz ar dvieli. Akūtu ausu sāpju gadījumā baltās nātres tējai var pielikt kumelītes.

• Ādas slimību gadījumā lieto baltās nātres lakstu novārījumu: 2 ēdamkarotes kaltētu lakstu aplej ar 2 glāzēm verdoša ūdens, uz lēnas uguns pavāra 10 minūtes, 30 minūtes ļauj ievilkties. Nokāš un lieto pa ēdamkarotei 5 reizes dienā. Novārījumu lieto arī problemātisko vietu apmazgāšanai, kompresēm.

• Ja ir ādas problēmas, kā arī sejas ādas uzlabošanai: 15 g baltās nātres ziedu aplej ar 0,5 l degvīna. Notur siltā vietā 7 dienas, izkāš. Lieto pa 30 pilieniem 3 reizes dienā pirms ēšanas, atšķaidot ar ūdeni. Uzlējumu, kas atšķaidīts lielākā ūdens daudzumā, var lietot arī ķermeņa aplaistīšanai.

Foto: SHUTTERSTOCK

• Ja ir izsitumi, pinnes – asiņu attīrīšanai: vienādās daļās ņem žāvētus baltās nātres un trejdaivu sunīša lakstus, trejkrāsu vijolīti un zemeņu lapas. Ēdamkaroti drogu maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens, uz lēnas uguns pavāra 10 minūtes, ļauj 40 minūtes ievilkties. Izkāš un izdzer dienas laikā.

• Ja ir audzēji, sacietējumi, satūkumi, iekaisumi: liek baltās nātres novārījuma apliekamos, t.i., 3–4 kārtās saliktu lina drēbi samērcē novārījumā, liek uz problemātiskajām vietām.

• Ja ir drudzis, iekaisumi, mazasinība, asiņu attīrīšanai – ja ir strutaini ādas iekaisumi, ekzēma vai nātrene: 2–3 ēdamkarotes drogu aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļaujot ievilkties 30–40 minūtes. Izkāš un izdzer dienas laikā.

• Ja ir paaugstināta temperatūra, kā arī apetītes un vispārējās veselības uzlabošanai: 5–10 g baltās nātres ziedu vai lapu drogu aplej ar 0,5 l verdoša ūdens, ļauj 20–30 minūtes ievilkties. Izkāš un dzer kā tēju.

• Ja ir apgrūtināta urinēšana, prostatas dziedzera satūkums: dienā izdzer 2–3 krūzes baltās nātres tējas.

• No baltās nātres ziediem vai lapām var spiest sulu. Lieto 3 reizes dienā pa 2–3 ēdamkarotēm, sajaucot ar karoti medus.

• Ja ir ādas iekaisumi maziem bērniem: nātres baltos ziediņus aplej ar uzvārītu ūdeni, notur 20 minūtes. Vannojot bērniņu, uzlējumu pievieno ūdenim.

• Ja ir ekzēma, nātrene, sasitumi, niezoši izsitumi, eksudatīvā diatēze, arī čūlas, brūces un apdegumi: ārēji lieto baltās nātres ziedu uzlējumu un ziedu pulveri.

• Angīnas gadījumā baltās nātres ziedu uzlējumu izmanto kakla skalošanai kā pretiekaisuma līdzekli.

• Ja ir ginekoloģiskas slimības – dzemdes asiņošana, baltie ziedi, dzimumorgānu noslīdēšana, kā arī mēnešreižu regulēšanai: lieto baltās nātres ziedu tēju.

• Organisma vispārējā stāvokļa uzlabošanai baltās nātres novārījumu pievieno sēdvannām vai vannām.

• Ja ir elpošanas ceļu un gremošanas trakta traucējumi, iekšējo orgānu asiņošana, urīnpūšļa un izvadceļu slimības, mazasinība, kā arī pret bezmiegu, cukura līmeņa pazemināšanai, kā asiņu tīrītāju strutainu ādas iekaisumu, ekzēmas, nātrenes gadījumā: 10 g baltās nātres drogu aplej ar 200 ml karsta ūdens, nostādina 10–15 minūtes. Dzer kā tēju.

Lai gan balto panātri tautā sauc par sieviešu zāli, to nedrīkst lietot grūtnieces.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.