Kādos gadījumos ārstniecībā ieteicamas dūņu procedūras 0
No smaržojošām pēc kūdras, ar biezu konsistenci, tumši brūnā krāsā līdz nedaudz specifiski smakojošām pēc ūdens augiem un zivtiņām, šķidrām un netīri pelēkā krāsā – tik ļoti atkarībā no to ieguves vietas kūdras purvā, jūrā vai ezerā var atšķirties dūņas, kuras izmanto ārstnieciskajās procedūrās kūrorta rehabilitācijas iestādēs jeb sanatorijās.
“Netīrā” vanna
Hāpsalu (Igaunija) spa iestādēs izmanto šķidras dūņas, kuras tiek izsūknētas no līča un uz spa iestādēm atvestas ar cisternām. To sastāvā daudz daļiņu no jūras ūdens un ļoti specifisks aromāts, kas liek raukt degunu cilvēkiem, kuri izmanto to procedūras. Spa “Laine” Hāpsalu darbinieces atklāj, ka nācies atteikties no šo dūņu vannām (uz vannu – viens spainis dūņu), jo spa apmeklētāji nav bijuši apmierināti, ka viņiem jāguļas “netīrā” vannā. Tāpēc šķidrās Hāpsalu dūņas, kuras izceļoties tieši ar ļoti lielo humusvielu (dabiskas izcelsmes organiskās vielas) daudzumu, sasildītas līdz 39 – 40 grādu temperatūrai, izmanto ietīšanas procedūrās un, kā saka, “miers mājās”, smej “Laines” ārste Marija Tamma. Cilvēki arī atzinuši, ka efekts, ko viņi saņem no ietīšanas procedūras, ir labāks nekā bija no dūņu vannām, tomēr ārste uzskata, ka tas ir subjektīvs viedoklis, jo arī vannu iedarbība ir ļoti laba.
Tomēr neatkarīgi no dūņu veida tās izmanto hronisku locītavu kaišu, piemēram, poliartrīta, muskuļu, mugurkaula problēmu, muguras sāpju ārstēšanai, perifēro nervu kaišu un traumu seku ārstēšanai. Tās labi palīdz tādu hronisku ādas saslimšanu, kā, piemēram, psoriāze, hroniskas ekzēmas, dermatīti, dziedināšanai. Ārste teic, ka viņas praksē nav bijis gadījuma, kad dūņas kādam pacientam būtu izraisījušas alerģiju.
“Tā ir normāla reakcija, ka cilvēks pēc dūņu procedūras jūtas noguris, bet veciem cilvēkiem šo procedūru labāk veikt ik pēc dienas,” skaidro daktere Tamma. “Var būt arī tā, ka pēc kādas trešās procedūras kaites nedaudz paasinās. Taču pēc tam stāvoklis noteikti būs uzlabojies.” Pēc karsējošās dūņu procedūras jādzer daudz ūdens, lai organismā atjaunotu svīstot pazaudēto šķidrumu.
Palīdz sakārtot vielmaiņu
Kūrorta rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” neiroloģe Elīna Malkiela ārstniecisko dūņu iedarbību skaidro ar to biostimulējošām, antioksidējošām un antimikrobām īpašībām. “Tas nozīmē, ka dūņas stimulē mūsu organismu atveseļoties, stiprina to un attīra, kā arī sniedz nepieciešamos vitamīnus un mikroelementus. Dūņu un ūdens procedūru kombinācija palīdz sakārtot vielmaiņu, pretoties stresam un slimībām,” uzsver daktere.
Latvijā iegūtās ārstnieciskās dūņas, kas ir līdzīgas kūdrai, tikai atbilstoši sagatavotas, lai var uzklāt ķermenim, liek vidēji 42 grādus karstas un ne mazāk kā 4 – 5 centimetrus biezā slānī. Tas ļauj saglabāties siltumam visu procedūras laiku – apmēram 15 – 20 minūtes. Pēc dūņu uzlikšanas pacientu ietin plēvē un apsedz.
Daktere Malkiela atzīst, ka dūņu ietīšanas procedūras ļoti labi palīdz mazināt iekaisumus un sāpes un ka ārstnieciskais efekts ir jūtams jau pēc kādām piecām procedūrām.
Iecienītākas vannas
Druskininkos, kas izsenis ir slaveni ar savām sanatorijām, piemēram, “Vilnius”, “Egle” un citām, arī Birštonā (Lietuva), līdzīgi kā Latvijā, galvenokārt lieto vietējās izcelsmes ārstnieciskās kūdras dūņas. Tomēr atšķirībā no Latvijas, kur dūņas terapijā galvenokārt izmanto kā vietējo metodiku (aplikācijas) vai vispārējo metodiku (sedz vairāk nekā pusi cilvēka ķermeņa), Druskininku sanatorijās vairāk izmanto dūņu vannas (tajās dūņas ir atšķaidītas ar minerālūdeni). Šīs procedūras ir 20 minūtes ilgas un samērā karstas (36 – 39 °C). Pēc sanatorijas “Vilnius” speciālistu stāstītā, šāda dūņu vanna atver ādas poras, izvada sārņvielas, āda un asinsrites sistēma bagātinās ar organismam noderīgiem mikroelementiem un bioloģiski aktīvām vielām. Dūņu vannām, tāpat kā aplikācijām, piemīt pretsāpju un pretiekaisuma, vielmaiņu regulējoša iedarbība, tādēļ tās ārstē visas jau iepriekš minētās veselības problēmas. Vannas iesaka veikt ik pēc dienas, kursā ir piecas procedūras. “Vilnius” speciālisti uzskata, ka gan dūņu aplikācijas, gan dūņu vannas iedarbojas vienādi uz organismu, taču pēdējās ir vieglāk izturēt un tās sagādā mazāku slodzi sirdij, jo aplikācijās ir augstāka temperatūra.
Sanatorijā “Egle”, kas izmanto vietējā karjerā iegūtās kūdras dūņas, var saņemt dūņu aplikāciju, vannu, ginekoloģisko un rektālo dūņu tamponu, smaganu aplikāciju un citas procedūras.
UZZIŅA
Kādos gadījumos dūņu procedūras nav ieteicamas
Tā kā dūņas tiek uzsildītas vismaz līdz 40 vai 45 grādiem, to procedūras nedrīkst izmantot cilvēki, kam ir kāju vēnu varikoze (paplašinātas vēnas), lai nerastos komplikācijas.
Dūņu terapiju nerekomendē pacientiem ar cerebrovaskulārām patoloģijām, pēc nesen pārciesta miokarda infarkta, insulta, encefalīta, meningīta.
Jebkuras saslimšanas akūtajā fāzē, ja ir paaugstināta temperatūra, smagas hipertensijas, sirds mazspējas gadījumos, ja ir ļaundabīga saslimšana.
Grūtniecība arī ir kontrindikācija dūņu procedūrām.