Kalnu riteņbraukšanas komandas “Patria MTB Team” vadītājs Jānis Avotiņš kopā ar vienu no labākajām komandas braucējām Lāsmu Ozolu pēc finiša Ikšķilē. Šajā klubā var iestāties tikai militārpersonas, turklāt tā ir vērsta uz sportiskiem sasniegumiem, nevis masveidību.
Kalnu riteņbraukšanas komandas “Patria MTB Team” vadītājs Jānis Avotiņš kopā ar vienu no labākajām komandas braucējām Lāsmu Ozolu pēc finiša Ikšķilē. Šajā klubā var iestāties tikai militārpersonas, turklāt tā ir vērsta uz sportiskiem sasniegumiem, nevis masveidību.
Foto no biedrības “Forti Patria”

Ārpus poligona 5

Latvijā militārpersonas brīvajā laikā apvienojas sporta un interešu klubos, kuros viņi izmanto armijas simboliku. Tāds ir, piemēram, militārais motoklubs (MMC) “Patrioti” un kalnu riteņbraukšanas klubs “Patria MTB Team”.

Reklāma
Reklāma

“Patrioti” dodas uz vēsturiskām vietām

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Motoklubā “Patrioti” apvienojušies ap 60 Nacionālo bruņoto spēku karavīri, zemessargi un veterāni. Klubs ir reģistrēts kā biedrība, starp kuras mērķiem ir ar dažādām moto aktivitātēm veidot un veicināt interesi par Latvijas karavīriem, bruņotajiem spēkiem un to vēsturi. Kluba biedri ir tikušies arī ar NBS komandieri Raimondu Graubi, kurš pauda atbalstu kluba idejai. Kluba valdes loceklis Artis Ozols vairāk nekā desmit gadu ir bijis motošosejas braucējs. Viņa garāžā ir daudz kausu un diplomu no dažādām motošosejas un arī no skijoringa sacensībām. Artis pasmejas, ka diplomi esot “tapetes”. “Desmit gadus rīkoju un piedalījos motošosejas sacensībās. Tagad tam pielikts punkts. Zuda motivācija to visu darīt, dalībnieku palika aizvien mazāk, un viss loģiski noslēdzās,” teic A. Ozols. Katru dienu uz garāžu, kur norit viņa darba dzīve, viņš braucis garām zemessardzes 19. bataljonam un bieži domājis, ka varētu kļūt par zemessargu, līdz pērn iestājies bataljonā. “Tagad esmu atradis sevi zemessardzē,” saka Artis, “esmu zemessardzē, lai iespējamā “X stundā” zinātu, kā rīkoties, un varētu aizstāvēt tēvzemi.” Zemessardzē Artis uzzinājis, ka vairāki zemessargi brīvajā laikā brauc ar motociklu, un viņam ienācis prātā, ka vajadzētu veidot motoklubu, kurā varētu darboties tieši militārpersonas. Tad viņš uzzinājis, ka iepriekš NBS virsniekam Kasparam Miezītim, arī aizrautīgam motobraucējam, bijusi ideja veidot militāro motoklubu. Kluba emblēmā attēlots Latvijas karogs un galvaskauss, kuru ieskauj senlatviešu zobens un “Lee Eanfield” šautene, kas simbolizē karavīru gara pēctecību cauri paaudzēm. Tāpat kluba simbolikā izmantotas ozollapas, kuras simbolizē vīrišķīgumu, spēku un sīkstumu, bet berete attiecināma uz mūsdienām un uz tās izvietotās trīs zvaigznes simbolizējot vēsturiskos Latvijas novadus. “Reizēm izskanējuši pārmetumi, ka mūsu simbolikā ir galvaskauss. Tomēr tas ir kā atgādinājums – katram karavīram jāatceras, ka viņam ir jābūt gatavam mirt par Latviju,” skaidro Artis.

Vairāk nekā desmit gadu Artis Ozols rīkoja motošosejas sacensības, bet tagad sevi atradis zemessardzē, kur iestājies, lai zinātu, kā iespējamā “X stundā” aizstāvēt valsti. Tomēr ar savām zināšanām par motocikliem viņš dod pienesumu zemessardzei un ir arī viens no militārā motokluba “Patrioti” valdes locekļiem. Artis ir arī autors kluba emblēmai, kas uzvarējusi 27 emblēmu konkurencē. Foto – Valdis Semjonovs
CITI ŠOBRĪD LASA

Šogad MMC “Patrioti” biedri devušies 15 izbraukumos uz Latvijas militārajai vēsturei nozīmīgām vietām. “Atmiņā spilgti palikusi mūsu dalība latviešu strēlnieku bataljonu izveides simtgades svinībās, kur pirmoreiz parādījāmies publiski. Sanākušie pārsvarā vērtēja mūs pozitīvi,” atceras Artis. Tāpat kluba dalībnieki apmeklējuši kapteiņa Pauļa Zolta piemiņas vietu, Īles bunkuru, Ziemassvētku kauju muzeju un citas militārajai vēsturei būtiskas vietas. “Vērtīgākais ir parunāties ar leģionāriem un klausīties viņu atmiņās. Viņi savā dzīvē ir izgājuši caur elli. Atmosfēra šajās sarunās ir neaprakstāma un saista mūsdienu karavīrus ar viņiem. Leģionāros ir tāda uguns, un viņiem mirdz acis. Tās ir ļoti vērtīgas sarunas,” atceras Artis. Klubam no nākamā gada būs sava māja Salaspils botāniskajā dārzā. MMC “Patrioti” sākuši sadarbību ar Lietuvas, Igaunijas un Lielbritānijas militārajiem motoklubiem. Artis domā, ka kluba biedriem būtu vērts doties uz Lietuvu vai Igauniju apzināt kaimiņvalstu militāro vēsturi un piemiņas vietas, par ko zināšanu ir Latvijā ir maz. “Mēs neesam iestājušies Latvijas motoklubu asociācijā (MCA), mums ir pavisam citi mērķi – pārstāvēt NBS. Neesam hobija motoklubs,” stāsta Artis. Viņš uzskata, ka ar laiku MMC “Patrioti” kļūs par lielāko motoklubu Latvijā – jau tagad daudzi NBS karavīri un zemessargi izrāda interesi par dalību. Kluba biedri dzīvo visas Latvijas teritorijā un aptver arī visus NBS veidus – sauszemes spēkus, jūras spēkus un gaisa spēkus.

Uztur sevi formā

NBS Sauszemes spēku kājnieku brigādes kaprālis Jānis Avotiņš pirms diviem gadiem sāka nodarboties ar kalnu riteņbraukšanu un drīz vien izveidoja biedrību “Forti Patria” (“Stipra tēvzeme”), uz kuras pamatiem vēlāk radās klubs “Patria MTB Team”. Tajā darbojas profesionālā militārā dienesta karavīri, zemessargi un jaunsargi. “Mana ideja un atbildība bija izveidot komandu, kas ar katru sezonu sasniedz augstākos mērķus. Komandā ir tikai bijušie un esošie zemessargi, jaunsargi un karavīri. Velosipēdus sacensībām “Patria MTB” biedri sarūpējuši paši, bet, ja jābrauc tālāk uz sacensību vietu, tad kluba biedriem NBS piešķir savu autobusu un viņi ņem līdzi arī savas ģimenes. Sākumā Jānis apzinājis cilvēkus no dienesta biedriem, kuri nodarbojas ar kalnu riteņbraukšanu, un šogad komandai bijusi pirmā sezona, un tā piedalījusies vairākās sacensībās. Par jauno komandu esot liela interese, taču tajā jebkurš nevar piedalīties – komanda ir vērsta uz rezultātiem, nevis uz lielu skaitu braucēju pulcēšanu. Komandas mērķis ir ar laiku sagatavot riteņbraucēju, kurš pārstāvētu Latviju Pasaules karavīru sporta spēlēs. “Ar riteņbraukšanu mēs sevi vēl papildus uzturam formā, un tas ir jūtams,” saka Jānis. Siltā laikā viņš uz bāzi Ādažos ceļu mēro ar divriteni un šādi katru darbadienu nobrauc 60 kilometru.

Viena no komandas labākajām braucējām ir Lāsma Ozola, kura dien NBS Sauszemes spēku kājnieku brigādē un šogad vairākas reizes kāpusi uz pjedestāla dažādos sacensību posmos. Iepriekš braukusi citās komandās, bet, kad viņa uzaicināta piedalīties “MTB Patria”, viņa uzreiz piekritusi. “Doma, ka ir komanda, kurā piedalās militārpersonas, man patika. Tā ir iespēja citādi parādīt Nacionālos bruņotos spēkus, ka darbojamies ne tikai poligonā, bet arī esam redzami sabiedrībā un nodarbojamies ar sportu,” saka L. Ozola. Viņa uzskata, ka veiksmes pamatā ir liels ieguldītais darbs treniņos, kā arī pareizi ēšanas paradumi un dienas režīms.

Par iespēju piedalīties armijas komandā priecājās arī NBS Sauszemes spēku kājnieku brigādes virsseržants Vladimirs Misāns, kurš ar kalnu riteņbraukšanu nodarbojas jau astoņus gadus. “Kalnu riteņbraukšana ir interesants sporta veids, tajā ir azarts un adrena­līns, kā arī tas palīdz uzturēt sevi fiziskajā formā,” piebilst V. Misāns.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.