Ārpolitikas pētniece: “Ķīna šobrīd Ukrainas kara kontekstā ir atslēgas spēlētājs” 174

“Ķīna šobrīd Ukrainas kara kontekstā un tieši tajā jautājumā, kā mazināt Krievijas militārās spējas, ir tāds fokusa punkts un atslēgas spēlētājs īpaši pēdējo mēnešu laikā,” tā intervijā TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” norādīja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU ) lektore un Latvijas Ārpolitikas institūta pētniece Elīna Vrobļevska, apspriežot aktuālos ģeopolitiskos jautājumus, tostarp Ķīnas lomu Ukrainas-Krievijas karā un miera sarunu veicināšanā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
RAKSTA REDAKTORS
“No kaut kā diemžēl jāatsakās.” “Swedbank” bankomātos vairs nav pieejams viens pakalpojums 58
Lasīt citas ziņas

“Gan Eiropas valstis –  Vācija, Francija, Lielbritānija – kopā ar ASV, Eiropas Komisiju mēģina izdarīt spiedienu uz Ķīnu caur ekonomikas svirām, caur politiskajām svirām, lai piespiestu tomēr izvēlēties. No Stoltenberga nāca šis paziņojums, ka Ķīna nevar sēdēt uz diviem krēsliem un tai ir jāizvēlas – vai sadarbība ar Krieviju un šī te stratēģiskā partnerība, vai nu sadarbība ar Rietumiem. Diemžēl Ķīna ir pietiekami spēcīgās ekonomiskās un politiskās pozīcijās gan Eiropas Savienības tirgū, gan principā globāli, lai tā varētu atļauties šo izvēli neizdarīt,” skaidroja RSU lektore Vrobļevska.

Tāpat eksperte vērsa uzmanību uz to, kā Francijas prezidents Emanuels Makrons “vairākas dienas aplidoja Franciju ar Sji”, bet ar ko tas beidzās? “Tas nebeidzās ar to, ka viņš piespieda vai pārliecināja Sji par to, lai viņš piedalās šajā jūnija samitā [miera samits Šveicē, – red.piez.] vai par to, lai beidz atbalstīt Krieviju – piegādāt gan šīs tehnoloģijas, gan izejvielas ieroču ražošanai. Tas beidzās ar tādu ļoti vāju kompromisu par to, ka Ķīna paziņoja – jā, olimpisko pamieru mēs atbalstīsim, ka esam “par”, bet patiesībā tas neko nenozīmē,” uzsvēra Vrobļevska intervijā TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau vēstīts, ka šā gada 6.maijā Francijas prezidents Emanuels Makrons aicināja Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu cieši sadarboties ar Eiropu saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā un pieņemt godīgus globālās tirdzniecības noteikumus.

Sji svētdien ieradās Parīzē, sākot sešu dienu vizīti Eiropā, kas viņam ir pirmā kopš 2019.gada, un viņam paredzētas arī sarunas Serbijā un Ungārijā. Sji ir paziņojis, ka vēlas panākt mieru Ukrainā, lai gan analītiķi nesagaida būtiskas izmaiņas Ķīnas politikā.

Pilnu TV24 raidījumu “Dienas personība ar Veltu Puriņu” variet skatīties video šeit:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.