Aroniju un cidoniju vēlā frizēšana jeb kā apgriezt šos krūmus 0
“Šogad stipri saaugušas aronijas un zemās cidonijas, henomeles. Vai krūmus tagad drīkst apgriezt? Vai tie salā necietīs, vai nezaudēšu ražu?” ANNA SMĀRDĒ
Apgriežot aronijas un cidonijas iznīdēt ir gandrīz neiespējami, skaidro Pūres Dārzkopības pētījumu centra vadošā pētniece, augļkope Inese Drudze. Ciest var tikai raža vai tās daudzums, nevis krūmi. Cimperlīgākas ir korintes, ko tagad labāk likt mierā. Speciāliste savā dārzā koku vainagus un krūmus veido agri pavasarī, kad lielais sals garām, jo nevar paredzēt, kādus jokus izspēlēs ziema. Brūču dēļ kokiem grūtāk pārziemot. Patlaban svarīgāk ir kaļķot kokus un aizvākt no dārza slimības skartās lapas un puvušos augļus.
Taču, ja ļoti gribas rosīties ap aroniju un henomeļu krūmiem, to var darīt, spriež augļkope. Vecos aroniju zarus saīsina par trešdaļu vai pat par pusi no kopējā garuma. Pavasarī tie veidos jaunus dzinumus, uz kuriem ogu togad nebūs, bet raža veidosies no nenogrieztās zariņa daļas pumpuriem. Kopumā raža nākamajā gadā būs mazāka, toties pēc tam lielākas un skaistākas ogas.
Ja kāds stumbrs pavisam savecējis, to var nozāģēt līdz pašai apakšai. Savukārt kaitinoši lielu un izgāzušos krūmu droši var zāģēt tik zemu, kā zāģis ļauj, atstājot pussprīdi garus stumbenīšus virs zemes. Pavasarī krūms ataugs, bet vasarā atstāj tos, kas spēcīgāki, un nīkulīgos izretina.
Šādi atjaunots krūms neražos aptuveni divus gadus, taču pēc tam būs gan spēcīgs un kompakts krūms, gan skaistas ogas un liela raža. Speciāliste iesaka pakāpeniski nomainīt ražojošos dzinumus, katru gadu vai ik pārgadu izzāģējot kādu veco zaru vai īsinot dzinumus. Paņēmiens nogriezt aronijas līdz pusstumbram, kā to nereti pasāk, neattaisnojas. Ja zāģē stipri, to dara līdz zemei, bet, ja mazliet piefrizē, īsina dzinumu galus.
Līdzīgi veido arī henomeļu krūmus. Ilgus gadus nekoptās tiešām saaug kā gubas, kad grūti piekļūt augļiem un tie kļūst arvien sīkāki. Lai atjaunotu pilnīgi nevaldāmas henomeles, tās nogriež līdz zemei. No kupli saaugušā jaunuļu pušķa vasarā vai rudenī atstāj dažus spēcīgākos. Saudzīgākajā kopšanas variantā vismaz ik pārgadu izgriež pa kādam vecam zaram, ļaujot augt jaunajiem.