Aroniju pudiņš
Aroniju pudiņš
Foto – Ilze Pētersone

Aroniju pudiņš – izcils rudenīgs gardums. Šefpavāra padomi 0

Aronija ir ļoti vērtīga oga – der gan veselībai, gan pavārmākslai – par izvēlēto produktu saka Rīgas restorāna “Kolonāde. Mūsu stāsti…” šefpavārs Ainārs Volodka. Tiesa, vairs ne tik populāra kā pirms pārdesmit gadiem, kad aroniju dārzi Latvijā daudzviet līdzinājās plantācijām. Īsti rudenīgā pudiņa receptē ceļam godā aroniju.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Teiksiet, garša tāda pasīva? Tāpēc to mēdz saukt arī par melno pīlādzi. Aināram ir labs padoms, kā aronijas un pīlādžus padarīt maigākus – gan ar citronu un cukuru, gan sasaldējot. No bērnības šefam palicis prātā, kā mamma no aronijām vārīja sīrupu, klāt liekot ķiršu lapas.

Šodien viņa restorāna ēdienkartē aronijām atvēlēta sava vieta. Ogas liek mērcēs pie putnu un meža dzīvnieku gaļas ēdieniem, krēmos, svaigas vai saldētas cep biskvīta mīklā, lai izmantotu tortēs, kūciņu pamatnēs un ruletēs. “Liekot mīklā, ogām jābūt sausām,” uzsver šefpavārs. Šoreiz viņš gatavos aroniju pudiņu – labi piestāvot rudenim.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aroniju pudiņš 

Sastāvdaļas – aronijas 100 g, baltmaizes mīkstums 125 g, sviests 70 g, baltā šokolāde 25 g, 3 olas, cukurs 150 g, cukura sīrups 50 g (ūdens un cukura attiecība 1:3), miziņa no ½ citrona, 6 kēksu formiņas.

Pudiņa pamatnei – cepumi (der arī auzu pārslu) vai smilšu mīkla, sviests, šokolāde un cukura sīrups.

Gatavošana.

Izmērcē baltmaizi pienā. Sviestu kopā ar balto šokolādi izkausē ūdens peldē. Olām atdala baltumus no dzeltenumiem – baltumu saputo stingrās putās, dzeltenumu sakuļ ar cukuru. Aronijas novāra cukura sīrupā apmēram 5 minūtes un tad sablendē, līdz iegūta biezeņveida masa.

Visas sastāvdaļas, izņemot saputotos olas baltumus, kārtīgi samaisa un sablendē, līdz iegūst viendabīgu masu, kurā lēnām iecilā saputotos olas baltumus.

Kēksu formiņas (derēs arī keramiskie trauki, folija formiņas vai silikona veidnes) ieziež ar sviestu, lai cepot nepiedegtu. Sasmalcina drupačās cepumus vai smilšu mīklu, pievieno sviestu, šokolādi un cukura sīrupu. Masu ieklāj vienmērīgi un blīvi apmēram puscentimetra biezumā kēksu formiņas pamatnē. Pārlej to ar masu.

Cep cepeškrāsnī ūdens peldē 180 grādu karstumā 25 minūtes. Pēc izņemšanas no krāsns lēnām atdzesē un pasniedz ar sezonas ogām, sukādēm, skābenu saldējumu vai mērci – pēc saimnieces vēlmes.

Reklāma
Reklāma

UZZIŅA

Aronijas 

Aroniju dzimtene ir Ziemeļamerika. Augsnē mazprasīgs augs, uz ogām ilgi nav jāgaida, dod bagātīgu ražu.

Ogas bagātas ar vitamīniem A, P, C, arī B2, maz cukuru.

Veselībai īpaši iesaka lietot cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu.

Virtuvē var izmantot plaši – sulās, sīrupos, ievārījumos, pamatēdienu mērcēs, konditorejā.

Šefa padomi 

• Saldētas ogas – mazāk sīvas un rūgtas.

Sasaldējot aronijas vai pīlādžus, tām krietni samazinās sīvums un rūgtā piegarša. No saldētām ogām sanāk garšīgāks ievārījums, un tās vieglāk sasmalcināt blenderī.

• Sviests mērcēs.

No aronijām gatavojot mērci putnu gaļai vai medījumam, vispirms uz pannas “sadedzina” cukuru, pievieno timiānu vai rozmarīnu, ķiploku, sarkanvīnu un pavāra. Liek klāt ogas, strauji uzvāra un pēc tam uz lēnas uguns vāra 50 minūtes līdz stundai. Sablendē, iepriekš izņemot garšvielu zariņus, un caur sietu izkāš. Mērces konsistencei un spīdumam pievieno sviestu. Šo paņēmienu izmanto arī baltvīna mērcēs.

• Gāzēts ūdens pankūkās un marinādēs.

Pankūku, arī panējuma mīklas gatavošanas beigās jāpievieno gāzēts ūdens, tad sanāks pufīgāks un čauganāks rezultāts.

Gāzēto ūdeni pievieno arī gaļas marinādēm, tas palīdz irdināt gaļu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.