Foto-Leta

Aronijas var atjaunot 0

“Gar dārza malu divās rindās aug aronijas, stādītas pamīšus, gaismas pietiek. Kādreiz skaisti ziedēja un deva lielas ogas – spiedām sulā, likām kompotā, devām radiem un draugiem… Tagad krūmi jau veci, izskatās tādi kā izstīdzējuši un “pliki”, ražo ļoti slikti. Cik ilgs ir aroniju mūžs? Varbūt vēl ir jēga tos pamatīgi apgriezt? Vai arī labāk cirst nost un stādīt citus?” 
Ināra K. Balvu novadā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Pareizi koptas aronijas var būt gandrīz vai mūžīgas. Tās nav potētas kā vairums citu augļu koku stādu, bet ir sēkl­audži ar savām saknēm. Katra jaunā sakņu atvase spēj izveidot atkal jaunu krūmu.

Tāpat kā citām augļu koku kultūrām, arī aronijām dzinumi pamazām noveco, augļzariņi atmirst un krūmi kļūst neražīgi. Vislielākās ogas dod jaunie dzinumi – ilgāk par pieciem gadiem zaru krūmā atstāt nav vērts. Tādēļ arī aroniju krūmi laiku pa laikam ir jāveido. Vislabāk ik pēc 3 – 5 gadiem apmēram pusi vecāko zaru izgriezt līdz pamatnei un ļaut, lai no atvasēm vietā izaug atkal jauni. Tad krūms nepārstās ražot un vienmēr būs arī pietiekami daudz jaunu aizvietojošo dzinumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja krūms nav griezts ilgus gadus vai pat nemaz, izskatās, ka palikuši tikai veci, apkaltuši zari. Aronijām tas nav nekas nelabojams, bet jārēķinās, ka, pilnīgi atjaunojot krūmus, ogu nebūs aptuveni divus gadus.

Kad nokusīs sniegs, bet noteikti pirms pumpuru plaukšanas (tas varētu būt aprīlī), visus krūmus nogrieziet līdz ar zemi. Var palikt īsi celmiņi no vecajiem zariem. Pavasarī no saknēm sāks plaukt daudz jauno dzinumu, kas līdz rudenim izaugs jau vismaz pusmetra augstumā (reizēm pat līdz metram). Lai tā notiktu, vasarā krūmi noteikti jāatbrīvo no nezālēm, tās jāappļauj vai ap krūmu jāapliek mulčas kārta. Arī kāda sauja slāpekļa minerālmēslu, atšķaidīta virca vai kūtsmēsli ap krūmu sakņu zonā vasaras sākumā noteikti veicinās atvašu veselīgāku augšanu. Ja atvašu ir tik ļoti daudz, ka krūma vidū tās ataug tievas un noēnotas, vārgākās jāparetina, atstājot tikai spēcīgākās. Nākamajā gadā jaunie dzinumi sazarosies un ieriesīs ziedpumpurus. Vēl pēc gada aronijas atkal ražos lielas un skaistas ogas.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.