Arnis Kaktiņš: “Mums iedzīvotāju skaits samazinās ne tikai dzimstības un mirstības dēļ, bet arī no tā, ka vienkārši mūk projām” 89

“Ja ir cilvēki, tad notiek lietas. Ja nav cilvēki, tad nekā nav – arī valsts nav,” tā TV24 raidījumā “Naudas cena” savu komentāru iesāka teikt tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš, diskutējot par patērētāju skaitu Latvijā,  ko vistiešākajā veidā ietekmē ne tikai demogrāfijas līmenis, bet arī iedzīvotāju emigrācijas apmērs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Runājot par demogrāfijas datiem, Kaktiņš atzīmēja, ka tur “tā situācija ir drūma”, bet tas neesot nekas jauns, jo mēs visi par to zinām. “Dzimstība ir objektīva problēma, tas nav tikai Latvijas fenomens,” piebilda Kaktiņš. Tāpēc “ar šo komponenti” ir grūti ko izdarīt, bet mums vēl esot citas. “Tā ir pieminētā emigrācija. Mums jau tie iedzīvotāji samazinās ne tikai dzimstības un mirstības dēļ, bet no tā, ka vienkārši mūk projām,” komentēja SKDS direktors TV24 raidījumā, minot iemeslu, kas vēl samazina patērētēju skaitu un kopējo patēriņa līmeni Latvijā, kas ir ekonomikas attīstības pamatā.

“Te es nonāku pie ļoti bāziskas tēzes. Latvijā tāpat kā Eiropā skaitās, ka mums ir kapitālisms. Un viens no principiem, lai kapitālisms kā sistēma darbotos, ir angļu vārds growth jeb citiem vārdiem sakot – tev ir vajadzīgs pieaugums, lai attīstītu… Tajā brīdī, ja tu nevari dabūt pieaugumu, tad uz jautājuma zīmes ir, vai šis kapitālisms kā sistēma spēj strādāt? Visdrīzāk, tas kaut kādā veidā kolapsē. Bet kādā veidā var dabūt growth [pieaugumu]? Viens lielais pilārs ir patērētāju skaita pieaugums! Jo vairāk patērētāju, jo vairāk viņiem vajadzēs apavus, apģērbus, ēst vajadzēs, mašīnas. Jo vairāk tev ir cilvēki, jo vairāk tu vari kaut ko ražot un dabūt growth,” turpināja teikt domu Kaktiņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt otrā lieta, kā dabūt pieaugumu, ir caur “efektivitāti, inovācijām”. Un šos principus ļoti skaudri saprot tā dēvētajā Vakareiropa, kur, piemēram, Vācijā bija bēgļu krīze, kad mēs Latvijā domājām, “kā viņi nesaprot, ka visus tos no Āfrikas” laiž iekšā Eiropā.

“Es nedomāju, ka viņi bija tādi muļķi un nesaprata, par ko ir stāsts?! Aiz kadra īstenībā bija kas? Arī viņiem ar demogrāfiju, dzimstību ir slikti, un lai dabūtu growth, vajag vairāk patērētājus! Tad viņi jāņem no ārpuses. Kādi te ir varianti? Zināmā mērā mēs redzam, ka Latvija jau ir iztīrīta. Mēs jau esam donorējuši savus cilvēkus, lai viņi risinātu savas lielās problēmas. Tad vajadzēja vēl ko no ārpuses un ņēma no Āfrikas, arābu valstīm, un mēs redzam, ka pārcentās,” skaidroja SKDS direktors Kaktiņš TV24 raidījumā “Naudas cena”.

Bet kā mēs šajā kontekstā izskatāmies Latvijā? “Mēs īstenībā izskatāmies kā sabrūkoša valsts, jo kā mēs varam dabūt growth ar pašreizējām demogrāfijas tendencēm? Dzimstību mēs salāpīt nevaram, to var tikai sīki palāpīt… Nākošā lielā lieta, ko dara citas Eiropas valstis, Amerika, – tie ir imigranti,” vērsa uzmanību Kaktiņš.

Plašāk skatieties pievienotajā video!

Projektu “Naudas cena” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Naudas cena” saturu atbild AS “TV Latvija”. #SIF_MAF2024

Pilnu TV24 raidījumu “Naudas cena” variet skatīties video šeit:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.