Vai mēs esam zemākajā ekonomiskajā punktā? Vēl ne! Jāgaida pavasaris! 48
Eiropas centrālā banka paziņojusi, ka tās ieviestie pretinflācijas plāni ir nostrādājuši, inflācija mazinās, tās tuvākā termiņa plānos tagad varētu būt procentlikmju mazināšana. Ja maksimuma punktā inflācija sasniedza 20%, tad tagad tā nokritusi līdz 2%. Vai var teikt, ka mēs piedzīvojam zemāko punktu ekonomiskajā aktivitātē, vai šogad tas būs redzams uzņēmējdarbībā?
ECB prezidente Kristīne Lagarda īsi pirms Jaunā gada paziņoja to, ka, visticamāk, ir sasniegts maksimāli augstākais punkts EURIBOR likmei. “Gribētos ticēt, ka šis apgalvojums ir vērā ņemams,” Tā TV24 raidījumam “Preses klubs” sacīja Arnis Blūmfelds, ERST Finance izpilddirektors.
Protams, tur ir ļoti daudz pasaules ģeopolitiski ekonomiski faktori, kas šo procesu ietekmē, bet, ja mēs skatāmies uz šodienas situāciju, tad tiešām ir tās pazīmes, ka mēs esam tajā augstākajā punktā, tā uzskata eksperts. Viņš uzskata, ka vajadzētu notikt šim pagriezienam uz otru pusi. “Šis pagrieziens, protams, nebūs tik straujš, kā mēs piedzīvojām izaugsmi. Tas arī ir būtiski.”
“Jāņem vērā, vai mēs esam šobrīd zemākajā ekonomiskajā punktā? Es teiktu, ka vēl ne, tāpēc ka zināmā mērā mums būs kā rudens-ziemas ietekme un inerce. Bet, ja atkal nenotiek kādi ģeopolitiski pagriezieni, nekādas katastrofas – kara eskalācija Ukrainā vai Tuvajos Austrumos, Taivānā, tad vajadzētu sagaidīt, ka ekonomika lēnām sāk atgūties,” paredz Blūmfelds.
Viņš skaidro, ka pavasarī mūsu reģionā allaž ir tas brīdis, kad cilvēki labāk izskatās, ir labāks garastāvoklis, gribas vairāk iet ārā, vairāk tērēt, kas ir viens no pamatnosacījumiem, lai ekonomika atdzīvotos. “Mums ir jātērē mūsu nauda. Samazināsies izmaksas, kas mums ir ziemā par apkuri, par elektroenerģiju, tātad objektīvi vajadzētu būt arī mazliet vairāk naudas pārpalikumu, nekā tas ir ziemas mēnešos.”
Ļoti izteikti pavasaris ir tas laiks, kad tiek pārskatīti atalgojumu darbiniekiem, kas nozīmē to, ka arī var būt neliela izaugsme un potenciāli lielākie ieņēmumi darbspējīgiem cilvēkiem.
Gribētos ticēt, ka tas laiks, kuru mēs tagad esam pārdzīvojuši, kas ir bijis diezgan tāds satraucošs, tas būs pagājis, un tad šī gada otra puse jau būs pamanāmāka ar eksporta pieaugumu un tendencēm uz augšu no šā brīža mīnus zīmes, tā rezumē Blūmfelds.